عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دريافت 5 ميليارد تومان توسط يك كارگزار از شهرداري تهران

دريافت 5 ميليارد تومان توسط يك كارگزار از شهرداري تهران
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:41 ب.ظ

در جريان حسابرسي و عملكرد مالي سال 87 شهرداري مطرح شد
دريافت 5 ميليارد تومان توسط يك كارگزار از شهرداري تهران

خبرگزاري فارس: در جلسه امروز شوراي اسلامي شهر تهران و در جريان حسابرسي و عملكرد مالي سال 87 شهرداري تهران، استفاده خدمات شخصي يك كارگزار براي تملك املاك واقع در طرح‌هاي شهري به عنوان واسطه، حدود پنج ميليارد و 640 ميليون تومان از شهرداري مطرح شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، در سيصد و پنجاه و هفتمين جلسه امروز شوراي شهر يك حسابرس مستقل حضور يافت و گزارش حسابرسي منطقه 4 شهرداري تهران در سال 87 را ارائه كرد و گفت: ثبت برخي مطالبات جاري به عنوان هزينه‌هاي سنواتي، عدم تصفيه قراردادهاي پيمانكاري و ابهام در قابليت بازيافت يا وصول درآمدها، عدم ارائه اسناد مالكيت 15 قطعه زمين و يكصد باب ساختمان كه در تصرف شهرداري است و به ثبت هم رسيده است، عدم انتقال دارايي‌هاي ثابت تخصيص يافته به طرح‌هاي عمومي و در نهايت عدم تفكيك عرصه و اعيان 116 باب ساختمان به ارزش 873 ميليارد و 923 ميليون ريال به عنوان تعدادي از اين موارد مطرح در مورد حسابرسي منطقه چهار شهرداري در سال 87 بوده است.

وي از استفاده خدمات شخصي يك كارگزار براي تملك املاك واقع در طرح‌هاي شهري به عنوان واسطه خبر داد و گفت: اين كارگزار با خريد و انتقال اسناد به نام شهرداري، وجوه نقدي و تراكم پرداخته و در عوض شهرداري نيز براي تصفيه بدهي به وي پول نقد و تراكم ارائه كرده و در نهايت اين فرد حدود پنج ميليارد و 640 ميليون تومان را به عنوان حق كارگزاري براي 6 ماه از شهرداري دريافت كرده است.

اين حسابرس در بخش ديگري از سخنان خود گفت: بخش ديگري مربوط به «هبه» يك قطعه پنج هزار متري در سال 83 و به مبلغ پنج ميليارد و 346 ميليون تومان و خريد اين ملك در سال 87 بود كه نتوانستيم اسنادي دال بر انتقال سند اين زمين هبه شده به دست بياوريم، اما اسناد خريد آن را مشاهده كرديم.

عليرضا جاويد، شهردار سابق منطقه چهار كه در جلسه حضور داشت، درباره موضوع مربوط به خريد ملك از طريق كارگزار، اظهار داشت: اين روند خريد ملك از طريق كارگزار، روندي متداول و منطبق با آيين‌نامه تهاتر املاك بوده است و اگر اين كارگزار در مدت كوتاهي املاك ريزدانه واقع در مسير پروژه زين الدين را تملك نمي‌كرد، اين پروژه 10 يا 20 سال طول مي‌كشيد.

حسن بيادي، نايب رييس شوراي شهر تهران خطاب به جاويد، گفت: لطفاً عملياتي حرف نزنيد، حسابرسي گزارش بدهيد!

خسرو دانشجو ، سخنگوي شوراي شهر تهران نيز خطاب به جاويد، گفت: ما از شما در مورد فاقد مجوز بودن اين اقدام و ثبت نشدن اين روند سوال مي‌كنيم و شما در مورد فوايد اقدامتان توضيح مي‌دهيد؟ لطفا بگوييد چرا براي اين اقدام مجوز نگرفته‌ايد؟

وي در ادامه به تعداد قابل توجه مراجعات و شكايات شهروندان در منطقه چهار كه ملكشان از همين طريق خريداري شده و متضرر شده‌اند، اشاره كرد و گفت: فردي كه اين املاك را تملك كرده است، با پول نقد و هولوگرام فروش تراكم جلو رفته و به مردمي كه ملكي 50 ـ 60 متري دارند، فروش تراكم را پيشنهاد داده، شهرونداني با اين وضعيت مالي هم استفاده‌اي از اين تراكم‌ها ندارند و مجبور شده‌اند با 30 يا 40 درصد زيرقيمت واقعي، تراكم را به خود آن فرد كارگزار بفروشند.

سخنگوي شوراي شهر تهران افزود: آيا شوراي شهر اجازه حضور اين كارگزاران را داده و رقم دقيق اين هولوگرام‌ها كه دست مردم يا كارگزاران است، چقدر مي‌شود؟

حسين محمد پورزرندي، معاون مالي اداري شهردار تهران يادآور شد: آيين‌نامه تهاتر را براي آزاد سازي املاك به شكل تراكم و تهاتر داريم، اما اين روند در بودجه نقدي منعكس شده،‌ اما حالا حسابرس آن را ثبت نكرده است و مي‌گويد مجوز ندارد.

وي افزود: روند خريد املاك از طريق كارگزار از قديم و زمان تأسيس شهرداري وجود داشته است و شهردار تهران در سال گذشته دستور توقف فعاليت اين كارگزاران و ساماندهي اين روند را داده است تا به شكلي كاناليزه فعاليت كنند، چرا كه در چند سال اخير رقم‌هاي هشت تا 20 درصدي را به عنوان حق كارگزاري دريافت كرده‌اند.

در پايان قرار شد، شهرداري تهران توضيحات مربوط به اين بخش حسابرسي را در جلسه بعدي ارائه كند.

رسول خادم رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر تهران در جريان بررسي حسابرسي و عملكرد مالي سال 87 شهرداري تهران كه قرار است، به شكل جزئي و به تفكيك مناطق باشد، اظهار داشت: 6 ماه از اتمام حسابرسي سال 87 شهرداري مي‌گذرد و در اين فاصله حسابرس همكاري لازم را با شوراي شهر داشته است تا با همكاري شهرداري توضيحات و پاسخ‌هاي آنها تكميل شود.

در ادامه اظهارات خادم حسابرس مستقل، بندهاي مشترك مورد اشاره بين مناطق مختلف را ارائه كرد و در ادامه بندهاي مربوط به منطقه چهار، اعلام كرد: سال مالي شهرداري تهران تا دوره مالي 15 ارديبهشت سال بعد است كه اين مسئله زمينه انحراف در برخي از سرفصل‌ها از جمله بانك، حساب‌هاي پرداختي و غيره شده است.

وي با بيان اينكه طبق استانداردهاي حسابرسي، سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه هر سال است، ادامه داد:اما در سال مالي شهرداري 45 روز بيشتر محاسبه شده؛ به عنوان مثال بانك‌ها همه حساب‌هاي خود را تا پايان سال اعلام مي‌كنند، اما دفاتر شهرداري تا 15 ارديبهشت سال بعد از آن اعلام مي‌كنند.

حسابرس افزود: همچنين عدم ارائه صورت‌هاي ريز حساب‌هاي دريافتي منطبق با دفاتر، ابهام در قابليت وصول بخشي از اسناد موكول شده مؤديان نيز از ديگر مواردي بوده كه شهرداري‌ها اسناد اين صورت حساب‌ها را در اختيار قرار نداده است، از سوي ديگر عدم تفكيك عرصه و اعيان بخشي از ساختمان‌ها براي محاسبه صحيح استهلاك و عدم ارائه كامل اسناد مالكيت ساختمان‌ها و اراضي براي مشاهده عيني و كنترل توسط حسابرس نيز اعلام مي‌شود.

به گفته وي، بسياري از اين املاك و دارايي‌هاي ثابت اعلام و تفكيك نشده و بسياري از اسناد را ما نديده‌ايم.

در اين گزارش، مطرح شد كه فقدان سيستم‌ بهاي تمام شده مدون براي شناسايي بهاي تمام شده دارايي‌ها و پروژه‌ها، فقدان آيين‌نامه يا دستورالعمل تفكيك هزينه‌هاي عمراني، جاري و سرمايه‌اي و نيز مغايرت بين درآمد عملياتي مستمر ثبت شده با درآمد محاسبه شده، طبق سيستم‌ اداره كل درآمد نيز در حسابرسي مناطق در سال 87 مشاهده شده است.
انتهاي پيام/گ

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها