عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

10 مکان تاریخی در حال نابودی

10 مکان تاریخی در حال نابودی
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:43 ب.ظ

پيش از آنكه از صفحه روزگار حذف شوند، آنها را ببينيد

ده مکان تاریخی جهان در معرض خطر

جام جم آنلاين: 10 مکان گردشگری و باستانی جهان در معرض خطر نابودی قرار دارند. از همين رو، از گردشگران دعوت شده است قبل از اینکه این اماکن از بین بروند از آنها بازدید کنند.
رویترز اسامی 10 مکان تاریخی و گردشگری را به اين شرح اعلام كرد:
1- مجموعه هنرهای سنگی دامپیر در استرالیا

این مرکز بزرگترین مجموعه هنرهای سنگی جهان است که گفته می شود تاریخچه آن به ده هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. طرح های صنعتی به حدود 24 درصد از آثار موجود در این مجموعه آسیب رسانده است و هم اینک نیز اکتشاف گاز طبیعی در منطقه این مجموعه را تهدید می کند.

2- شهر سونارگائون پانام در بنگلادش

در این شهر باستانی آثار معماری از اعصار مختلف بنگلادش مربوط به قرون پانزدهم تا نوزدهم میلادی وجود دارد.

3- مسجد چینگوتی در موریتانی

این مسجد یکی از هفت اماکن مذهبی اسلامی است که تاریخچه آن به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد. گسترش بیابان ها، سیلاب های فصلی، دمای بالای هوا و تخریب خاک منطقه از جمله خطرهای جدی هستند که این مسجد باستانی را تهدید می کنند.

4-کانال پاناما در پاناما

یکی از تاثیر گذارترین شاهکارهای مهندسی مدرن کانال پاناما است که همچنان از مهمترین مسیرهای کشتیرانی است و روزانه تا چهل کشتی از آن عبور می کند. اما به علت افزایش تقاضاها برای استفاده از این آبراه، سطح آب دریاچه گوتون در حال پایین رفتن است.

5-معبد گومپا در هامیچال پرادش هند

این معبد بخشی از مجموعه معابد باستانی جنگ کار واقع در مرز هند و تبت و یکی از پنج مرکز مهم بودایی هند به شمار می رود که هزاران سال پیش بنا شده است. فرسایش خاک تپه محل بنای معبد گومپا این مکان باستانی و مهم را در معرض خطر تخریب قرار داده است.

6- دمشق قدیم در سوریه

بخش قدیمی شهر دمشق یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است که به تدریج و به واسطه ساخت و سازهای جدید در حال نابودی است. در این بخش از شهر دمشق اماکن باستانی فراوانی از جمله هشت دروازه قدیمی این شهر و اماکن دیگر واقع شده است که در کتب و نسخ اسلامی و مسیحی به انها اشاره شده است.

7- شهر بابل عراق

شهر بابل در هشتاد کیلومتری جنوب بغداد پایتخت عراق در منطقه بین النهرین واقع شده است که یکی از مهد های تمدن های امروزی است. از 2300 سال قبل از میلاد این شهر مکانی مقدس به شمار می رفته است که در جریان جنگ های اخیر عراق آسیب های فراوانی دیده است.

8-شهر باستانی له واقع در لاداک هند

این شهر پایتخت شهر باستانی لاداک بود که در رشته کوههای هیمالیا واقع شده است. وجود تنوع حیات وحش و صومعه های زیاد از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود.ولی تغییر الگوهای آب و هوایی از جمله بارش باران های شدید به این شهر خسارات زیادی وارد کرده است.

9- مثلث مرجان واقع در دریای سولو و سولاوسی

مثلث مرجان واقع در دریاهای مابین اندونزی، مالزی و فیلیپین دارای غنی ترین تنوع زیستی، گیاهی و صخره های مرجانی جهان است که بیش از 450 نوع مختلف مرجان در آن یافت می شود. بررسی های پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز حکایت از آن دارد که حدود هفتاد درصد از صخره های مرجانی این مطنقه بر اثر اقداماتی مانند صیادی با استفاده از دینامیت و سیانور و آلودگی آبهای منطقه و عوامل دیگر در معرض خطر قرار دارند.

10- گرینلند

هشتاد درصد از سرزمین گرینلند را یخ پوشانده است که اندکی بیش از یک درصد کل یخ های کره زمین به شمار می رود. در صورت آب شدن یخچال های این سرزمین کشور گرینلند به مجمع الجزایری مبدل خواهد شد که دیگر جاذبه گردشگری ندارد. چرا که زیستگاه خرس های قطبی نابود خواهد شد و بر اثر آب شدن یخ ها مناطقی از آمریکا از جمله شهر لس آنجلس زیر سیل خواهد رفت

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها