عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

لاريجاني: آمريكا و انگليس با انقلاب ايران به دريوزگي افتادند

لاريجاني: آمريكا و انگليس با انقلاب ايران به دريوزگي افتادند
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:49 ب.ظ

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: در انقلاب اسلامي دست آمريكا و انگليس قطع شد و آنها از حالت فعال دوران پهلوي به دريوزگي افتادند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علي لاريجاني در دومين همايش « ايران و استعمار انگليس » كه در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد، با تاكيد بر اينكه كارنامه انگليس از حدود 200 سال پيش تاكنون كارنامه‌اي سياه بوده است، گفت: انگليس از حدود 200 سال پيش تاكنون در ايران فراز و فرودهايي داشته ولي در كل مي‌توان گفت كه كارنامه اين كشور سياه بوده و همواره براي دست‌اندازي به حوزه سياسي، فرهنگي، اقتصادي و ... تلاش كرده است.

وي با بيان اينكه انگليس تا قبل از قرن 19 ارتباط تاثيرگذاري در ايران نداشته است، افزود: در آن دوران كشورهاي اسلامي بر اساس تئوري خلافت و ديكتاتوري حكومت مي‌كردند كه به دليل ديدگاه‌هايشان كشورهاي غربي كمتر امكان تسلط بر اين كشورها را داشتند. البته ديدگاه آنها ديكتاتوري، زورگويي و عدم رعايت حقوق مردم بود ولي از سوي ديگر اجازه دخالت كشورهاي غربي را نمي‌دادند.

لاريجاني با بيان اينكه انگليس بعد از جنگ جهاني اول بر منطقه و كشورهاي اسلامي تسلط پيدا كرد، افزود: در آن دوران تسلط انگليس و غرب بر دنياي اسلام جدي شد كه از اين‌رو مي‌توان آن دوران را دوراني سياه و غم‌انگيز براي كشورهاي اسلامي دانست.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، با اشاره به تسلط انگليس بر كشور هند در قرن نوزدهم، گفت: در آن دوران انگليس براي بستن راه‌هاي نفوذ كشورهاي رقيبش به هند، به فكر تسلط بر ايران افتاد و با اين تفكر ايران در عهد صفويه علي‌رغم داشتن جايگاه قدرتمند در دوران قاجاريه به كشوري وابسته تبديل شد.

وي همچنين با بيان اينكه تسلط انگليس و آمريكا در عهد پهلوي بسيار زياد شد، گفت: طبق اسناد موجود دخالت انگليس و آمريكا در آن دوران به حدي بود كه شاه بايستي در تصميم‌گيري‌هايش از نظرات سفراي اين كشورها استفاده و مطابق آن عمل مي‌كرد.

لاريجاني در ادامه با انتقاد از انتشار نشدن برخي از اسناد مربوط به دوران پهلوي و قاجار، گفت: انگليسي‌ها با وجود صراحت قانون كشورشان تمايلي ندارند كه اسناد دوران پهلوي و قاجار را نشان دهند بطوري كه مطمئنا با رو شدن اين اسناد بسياري از دخالت‌هاي آنها در ايران مشخص مي‌شود.

رييس قوه مقننه، با بيان اينكه نقش انگليس در دوران قاجار و پهلوي در مورد دخالت در امور و امتيازگيري بارز بود، افزود: انگليسي‌ها در دوران پهلوي تاثيرگذاري منحصر به فردي در داخل ايران داشتند كه از جمله آن مي‌توان كلاه‌گذاري بر سر فتحعلي‌شاه براي حمله به افغانستان، جنگ ايران و روس و عقد پيمان ننگين گلستان و همچنين پيمان ننگين تركمنچاي اشاره كرد كه اين دخالت‌ها به تبديل شدن قدرت ايران از قدرت مهم منطقه‌اي به كشوري ضعيف و امتيازده منجر شد.

وي همچنين با بيان اينكه دوره قاجاريه دوره اصلي امتيازدهي انگليس و بعضا روسيه از ايران بود، گفت: در آن دوران انگليس در بسياري از پشت‌صحنه‌هاي امتيازگيري روس‌ها از ايران نقش داشت كه اين نيز به دليل داشتن نقشه‌هايش بود. به گونه‌اي كه در عهد قاجار حدود 24 قرارداد با انگليس و روسيه بسته شد كه تنها 16 مورد آن مربوط به استعمار انگليس بود و يك مورد آن مربوط به فرانسه بود كه در يك امتيازگيري جالب خواهان بررسي آثار ملي و باستاني و بردن كل آثار تاريخي ايران بدون داشتن محدوده زماني بود.

رييس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه اين قراردادها و امتيازدهي‌هاي فضاحت‌بار در دوران پهلوي ادامه پيدا كرد، به قرارداد كنسرسيوم پس از كودتاي 28 مرداد اشاره و اظهار كرد: با اين قرارداد بعد از ملي شدن صنعت نفت، دست انگليس و آمريكا براي تسلط بر ايران باز شد. البته استعمارگران انگليس و آمريكا در عهد پهلوي با ظاهري بزك‌كرده به دخالت در امور ايران مي‌پرداختند.

لاريجاني در ادامه با اشاره به امتيازدهي و عقد قراردادهاي ننگين در دوران پهلوي با روسيه، آمريكا و انگليس، گفت: در دوران پهلوي قراردادهاي بسيار زياد دفاعي با ظاهر افزايش قدرت ايران بسته شد كه هدف از عقد اين قراردادها ايجاد پايگاه قوي در مقابل شوروي بود كه از جمله آن مي‌توان به كاپيتولاسيون اشاره كرد.

به گفته وي، مهمترين اتفاق خائنانه دوران شاه با كمك برخي كشورهاي عربي همچون اردن موضوع صلح اعراب با اسرائيل بود كه به كمپ ديويد منجر شد.

نماينده مردم قم در خانه ملت، با بيان اينكه نقش آمريكا در دوران پهلوي عميق‌تر و جدي‌تر از نقش انگليس شد، گفت: انگليسي‌ها در اين دوران نقش پشت‌صحنه و مكملي براي خود تعريف كردند و سلطه سياسي‌شان پنهان‌تر و زيركانه‌تر از آمريكا بود و آمريكا به سياست‌گذاري كلان در ايران مي‌پرداخت و سياست‌هاي آشكاري را اجرا مي‌كرد.

لاريجاني به قحطي ايران در دوران قاجار و بيماري بيش از 40 درصد ايرانيان اشاره و اظهار كرد: طبق اسناد بدست آمده انگليسي‌ها در اين شرايط نقش بارزي داشتند. آنها تلاش مي‌كردند با تسلط بر اوضاع نظامي كشور شرايط ايران را تغيير دهند و به همين دليل در تشديد قحطي بسيار فعال بودند.

وي افزود: انگليسي‌ها به خوبي مي‌دانستند كه جامعه ايران تفكر اهل بيت (ع) دارد و به همين دليل از ايران بسيار هراسناك بودند كه امروز هم مي‌توان به وضوح اين هراس را در غرب و حتي آمريكا مشاهده كرد.

رييس مجلس شوراي اسلامي، با تاكيد بر اينكه در انقلاب اسلامي دست انگليس و آمريكا قطع شد، گفت: انگليس و آمريكا با پيروزي انقلاب اسلامي دچار شوك سياسي شدند. به همين دليل آنها به دنبال ماجراجويي، سنگ‌اندازي و كارهاي پنهاني بودند و هستند به گونه‌اي كه سرويس‌هاي فعال‌شان در ابتداي انقلاب به كارهايي همچون تجزيه‌طلبي و هشت سال جنگ تحميلي دست داشتند كه در اين رابطه نيز اسناد بسيار قوي‌اي وجود دارد.

لاريجاني همچنين با بيان اينكه آمريكا و انگليس با پيروزي انقلاب اسلامي از حالت فعال دوران پهلوي به دريوزگي افتادند، گفت: آمريكا در آن دوران همچون شرايط كنوني در مورد وضعيت ايران دچار گيجي شد و موضع‌گيري‌هاي دوگانه داشت. اين شرايط در مورد انقلاب‌هاي كنوني نيز در منطقه رخ داده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، افزود: آمريكا با مواجه شدن خروش ملت ايران در مقابل پهلوي از يكسو علاقه‌مند به حفظ شاه بود و از سوي ديگر به دليل سر دادن شعارهاي همچون دموكراسي و حقوق بشر دچار گيجي سياسي شده بود كه اين وضعيت را مي‌توان در مورد موضع‌گيري‌هاي آمريكا نسبت به انقلاب‌هاي منطقه نيز ديد، به گونه‌اي كه آنچه آمريكا در ظاهر و نمايندگانش در پنهان عنوان مي‌كنند موضع‌گيري‌هاي متفاوت است.

وي به موضع‌گيري‌هاي كارتر در دوران انقلاب اسلامي در مورد رفتن و يا ماندن شاه اشاره و اظهار كرد: از يكسو كارتر ، رييس‌جمهور وقت، آمريكا شاه را براي ماندن در ايران تشويق مي‌كرد و از سوي ديگر با مشاهده شرايط ايران و تلاش مي‌نمود موضعي اتخاذ كند تا تسلطش را در آينده بر منطقه از دست ندهد.

لاريجاني در ادامه يادآور شد: در آن دوران كارتر نماينده خود را براي معرفي بختيار پيش امام(ره) فرستاد كه با مشاهده موضع‌گيري قاطع امام(ره) در مورد بختيار دچار شوك شد و به همين دليل دو موضع را با امام(ره) مطرح نمود، يكي اينكه بختيار تحقير نشود تا شاه از كشور برود و يا اينكه در صورت تحقير بختيار، نظاميان وارد صحنه مي‌شوند اما در اين ميان پاسخ امام(ره) بسيار قاطع بود. امام مطرح كرد كه اگر آمريكايي‌ها مي‌خواهند از ايران حمايت كنند جلوي اراده ملت نايستند و در صورت كودتاي نظامي ما نيز مجبور به دادن حكم جهاد مقدس مي‌شويم.

رييس قوه مقننه با بيان اينكه اين موضع‌گيري امام(ره) آمريكا را دچار چندگانگي كرد، گفت: اكنون هم آنها با چندگانگي روبه‌رو شده‌اند؛ به گونه‌اي كه در مورد مصر ابتدا نظاميان را در بين مردم فرستاده و سپس عمر سليمان را روي كار آوردند، اما با مشاهده پافشاري مردم، نماينده ويژه‌شان را به مصر فرستاده تا حسني مبارك بماند و با رخ ندادن اين امر، شوراي نظامي را روي كار آوردند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها