عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

محمدرضا باهنر: ديگر وقت سكوت نيست

محمدرضا باهنر: ديگر وقت سكوت نيست
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:54 ب.ظ

دبير كل جامعه اسلامي مهندسين با تصريح بر اين‌كه ديگر وقت سكوت نيست و مواضع غير شفاف مشكل را حل نمي‌كند، خاطرنشان كرد:‌ كساني كه هنوز خود را وامدار امام(ره)، نظام و مردم متدين مي‌دانند، بايد موضع روشن، صريح، همراه با اسم و مشخصات كامل در مورد سران فتنه اتخاذ كنند.

ديگر وقت سكوت نيست

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدرضا باهنر در نشست خبري جامعه‌ اسلامي مهندسين كه صبح امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، در پاسخ به اين سوال كه با توجه به موضع‌گيري شفاف خواص جامعه و مسئولين نظام در مورد 25 بهمن تاثير موضع‌گيري خواص بر عده‌اي كه مواضع دو پهلو مي‌گيرند را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ اظهار كرد: با توجه به سوابق فتنه‌گري در طول يك سال اخير اين حركت آخر به ظاهر حمايت از مبارزه مردم مصر، اما در واقع حمايت از آمريكا و صهيونيسم، موضع شفاف و روشني مي‌خواهد كه ديگر قابل تاويل و تفسير نيست.

وي افزود: به همين دليل تعداد زيادي از مسئوليني كه تاكنون موضع شفاف و روشني نگرفته بودند، اطمينان حاصل كردند كه اين حركت كاملا در جهت حمايت از رژيم صهيونيستي، آمريكا و عليه انقلاب‌هاي كشورهاي عربي و اسلامي منطقه است.

اين نماينده‌ مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه ديگر وقت سكوت نيست و مواضع غير شفاف مشكل را حل نمي‌كند، خاطرنشان كرد: ‌كساني كه هنوز خود را وامدار امام(ره)، نظام و مردم متدين مي‌دانند، بايد موضع روشن، صريح، همراه با اسم و مشخصات كامل در مورد سران فتنه اتخاذ كنند. در غير اين صورت مردم حساب آنها را از انقلاب و گذشته خودشان جدا مي‌كنند و وضع فعلي افراد را مدنظر قرار خواهند داد، و در واقع اين سكوت آن‌ها بر وضع سياسي‌شان در آينده تاثير مي‌گذارد.

ديگر براي سران فتنه توجيهي وجود ندارد

خبرنگار ديگري از باهنر پرسيد: آقاي هاشمي در مورد اتفاقات اخير صريحا اعلام موضع نكرده، ارزيابي شما از اين مورد چيست؟ كه دبير كل جامعه‌ اسلامي مهندسين در پاسخ به اين سوال گفت: ‌در هر صورت ديگر موقعيتي نيست كه با حرف‌هاي كلي موضوع را حل كرد. در حال حاضر به يك موضع شفاف و با مشخصات كامل نياز است. ديگر صف انقلابي و ضد انقلابي مشخص شده و براي سران فتنه توجيهي وجود ندارد.

وي تصريح كرد: در جرياني كه آمريكا و اسراييل گوشه رينگ قرار گرفته‌اند و خود را باخته مي‌پندارند و آينده‌ منطقه و خاورميانه را با سلب قدرت خود مشاهده مي‌كنند، سران فتنه به كمك آن‌ها رفتند و در اين ميان كلي گويي هاشمي نمي‌تواند مشكلي را حل كند.

هاشمي با صراحت موضع خود را اعلام كند

وي افزود: انتظار ما اين است كه ايشان با صراحت و شفافيت موضع خود را اعلام كند.

همان خبرنگار در مورد حضور فائزه هاشمي در يكي از تجمعات غير قانوني اخير سوال كرد كه باهنر پاسخ داد: هر حضوري در جريان فتنه محكوم است و طبيعتا نظام ديگر اين مسائل را لحاظ نمي‌كند و وقتي فرد در صف ضد نظام قرار مي‌گيرد، بايد با او برخورد شود.

باهنر همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره برخي برخوردهاي اخير گفت: مساله‌ خواص و توده‌ مردم جداست، ما در زيارت عاشورا مي‌خوانيم كه كساني كه هم اقدام فيزيكي و هم سكوت و حتي حمايت كنند مورد لعن قرار مي‌گيرد، در اينجا همان خبرنگار گفت: امام حسين زمان كيست كه باهنر گفت: مردم در 9 دي و 22 بهمن تكليف را مشخص كردند. مواضع خواص مي‌تواند يك كفه تراوز را سنگين كند. اگر كسي بخواهد در بالاترين مسئوليت‌هاي نظام حضور داشته باشد، حتما بايد درباره سردي و گرمي نظام موضع گيري كند.

خبرنگار ديگري از دبير كل جامعه‌ اسلامي مهندسين سوال كرد بعد از 25 بهمن شاهد يك سري اعتراضات در مجلس بوديم، مجلس كه در راس امور است و وظيفه قانونگذاري دارد، چه لزومي دارد كه شعار دهد و راهپيمايي كند و انسان ياد مجلس ششم كه تحصن كردند مي‌افتد، كه باهنر در پاسخ به اين سوال گفت: برخي حركت‌ها در مجلس سمبليك است كه رساندن يك پيام و روشن كردن مشي نظام را مد نظر قرار مي‌دهد.

وي افزود: به هر ترتيب مجلس شوراي اسلامي تبلور پهن شده دموكراسي كشور است و هر كدام از نمايندگان از طرف همه‌ ملت ايران وكالت دارند. مجلس ششم با تحصني كه انجام داد مي‌خواست پيامي را منتقل كند، اين پيام را منتقل كرد و آثارش را ديد، ما هم پياممان را منتقل كرديم و آثارش را مي‌بينيم.

ركورد زمان تقديم بودجه به مجلس، زده شد

به گزارش ايسنا، باهنر در ادامه در مورد ارزيابي خود از علل تاخير تقديم بودجه به مجلس از سوي دولت اظهار كرد: دولت موظف است تا پانزدهم آذرماه لايحه بودجه را به مجلس تقديم كند. امسال متاسفانه اين اتفاق نيفتاد و البته ما هر سال تاخيرهايي داشته‌ايم ولي امسال ركورد زده شد و تقديم بودجه به اسفند ماه رسيد.

وي ادامه داد: البته دولتي‌ها دليلشان اين بود كه مي‌گفتند ما قانون برنامه را بايد داشته باشيم تا بر اساس آن لايحه بودجه را تنظيم كند كه اين البته به دلايل مختلف پاسخ مسموعي نيست.

وي افزود: قانون برنامه كاملا روشن بود و دولت مي‌توانست لايحه بودجه‌اش را آماده كند ولي به دليل گرفتاري‌هايي كه داشت اين كار را انجام نداد.

باهنر تصريح كرد: ما نمي‌توانيم رسيدگي به لايحه‌ بودجه را از اول اسفند محاسبه كنيم. فرايند رسيدگي به بودجه كاملا مشخص است.

به نظر مي‌رسد ابلاغ بودجه براي اول فروردين سال 90 مقدور نباشد

باهنر گفت: با توجه به اين‌كه اين لايحه بايد پانزده روز در كميسيون‌هاي تخصصي، پانزده روز در كميسيون تلفيق و ده روز پيشنهاد نمايندگان مورد توجه قرار بگيرد، 10 روز پيشنهاد نمايندگان و 15 روز بررسي كميسيون تخصصي قابل هم پوشاني است. اما نهايتا اگر امروز را روز اول رسيدگي در نظر بگيريم يك ماه براي اين‌كه كميسيون تلفيق با فشرده‌ترين زمان كار خود را تمام كند، بودجه به صحن علني مجلس نمي‌سد.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: با جدول زمان بندي كه در دسترس داريم به نظر مي‌رسد ابلاغ بودجه براي اول فروردين سال 90 مقدور نباشد.

مسايل رخ داده در كشور در انتخاب رييس مجلس خبرگان بي‌تاثير نيست

خبرنگار ديگري پرسيد با توجه به اتفاقات رخ داده آيا ممكن است اين موضوعات انتخابات مجلس خبرگان را تحت‌الشعاع قرار دهد، كه باهنر با بيان اين‌كه در مورد مجلس خبرگان خود مجلس خبرگان بايد تصميم بگيرد، گفت: هر كدام از آقاياني كه براي رياست مطرح مي‌شوند محاسن و مزيت‌هايي دارند و ممكن است همه‌ مزيت‌ها در يك نفر جمع نشود.

وي افزود: با توجه به مسائلي كه اتفاق افتاده و قرار است رخ دهد همچنين با توجه به مسائل جاري مملكت اين اتفاقات در انتخاب رييس فعلي و جايگزيني روساي قبلي بي‌تاثير نخواهد بود.

باهنر همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا در خصوص فعاليت‌هاي انتخاباتي جبهه پيروان خط امام و رهبري و اصولگرايان همچنين اين اظهار نظر كه خواست مقام معظم رهبري رسيدن اصولگرايان به يك ليست واحد است، گفت: انتخابات قاعدتا در كشور ما مساله مهمي است و نتيجه آن با همه شهروندان صاحب حق راي ارتباط دارد و قاعدتا هيچ خانواده‌اي در كشور وجود ندارد كه خود را از آثار انتخابات مصون بدارد.

وي در ادامه با بيان اين‌كه در اين رابطه سياست راهبردي ما سه جمله است، گفت: در اين راستا منشور وحدت اصولگرايي را كه جامعتين مد نظر قرار داده‌اند به عنوان منشور وحدت اصولگرايي كاملا پذيرفته‌ايم و معتقديم اين وحدت زير سايه‌ جامعتين تحقق پيدا مي‌كند، البته آقايان اعلام كرده‌اند كه دخالت مصداقي نخواهيم داشت و موضع نهايي را خود جامعتين اعلام مي‌كند.

دبير كل جامعه‌ اسلامي مهندسين تصريح كرد: درباره ساختارهاي انتخاباتي نيز بايد بگويم هيات سه نفره‌اي كه آقاي احمدي‌نژاد اعلام كردند با هم جلساتي دارند و هر زمان كه لازم باشد تصميمات خود را در اختيار رسانه‌ها قرار خواهند داد وبايد گفت اين هيات سه نفره هم مورد تاييد رييس‌جمهور و هم جامعتين هستند.

باهنر خاطرنشان كرد:‌ جبهه پيروان خط امام و رهبري ستاد اجرايي انتخابات خود را شكل مي‌دهد و فعاليت‌هاي خود را با همان سياست‌هاي راهبردي و به منظور گسترش ظرفيت اصولگرايي در سطح كشور آغاز مي‌كند و ما اميدواريم كه در انتخابات مجلس نهم بين اصولگرايان وحدت نسبي برقرار شود، چرا كه به هر ترتيب در اين رفتارها وحدت كامل صد در صد ممكن نيست.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا ارائه يك ليست از سوي اصولگرايان خواست مقام معظم رهبري است، گفت: مقام معظم رهبري عمدتا بر وحدت ملي تاكيد مي‌كنند و انسجام يكپارچه‌ مردم و همراهي و همدليشان با نظام سر جاي خود است و همه‌ ما مكلف به وحدت ملي هستيم، ولي در بحث انتخابات و جريان‌ها مقوله‌ مقوله ديگري است.

به گزارش ايسنا دبيركل جامعه اسلامي مهندسين در رابطه با تشكيل ستاد انتخاباتي در جبهه پيروان خط امام و رهبري به رياست متكي گفت: اين بحثي كه اخيرا در رابطه با آقاي متكي در رسانه‌ها مطرح شده است اتفاق جديدي نيست، چراكه متكي عضو شوراي مركزي جبهه پيروان خط امام و رهبري هستند و قبلا نيز بوده‌اند.

محمدرضا باهنر در ادامه نشست خبري جامعه اسلامي مهندسين اظهار كرد: زماني كه آقاي متكي در وزارت امور خارجه حضور داشتند به دليل اساسنامه وزارت خارجه و مصالح دولت در جلسات جبهه پيروان خط امام و رهبري حضور نداشتند و فعاليت تشكيلاتي و حزبي نمي‌كردند. اما زماني كه از وزارت خارجه بيرون آمدند در اين زمينه آزاد شدند و كما في‌سابق عضو جبهه پيروان هستند و در جلسات آن شركت مي‌كنند.

وي در رابطه با شكل‌گيري ستاد انتخاباتي به رياست متكي توضيح داد: ستادي كه تشكيل شده است ستاد جبهه پيروان خط امام و رهبري است و بحث شخص من و يا متكي مطرح نيست، بلكه بحث مجموعه شخصيت‌ حقوقي جبهه پيروان خط امام و رهبري است كه متكي عضو آن است و در آن كار مي‌كند.

اين نماينده مجلس با اشاره به اين‌كه شخصيت‌هاي حقوقي و حقيقي ديگر هم تلاش‌هاي خود را براي انتخابات آغاز كرده‌اند، تصريح كرد: به اين مجموعه حركت‌ها بايد چنين نگاه شود كه در تلاشند ظرفيت اصولگرايي را در كشور افزون كنند، اما همگرايي ظرفيت‌ها بستگي به هنر مديران جريانات دارد و ما همه تلاش مي‌كنيم كه به وحدت نسبي برسيم.

باهنر همچنين در رابطه با حضور كيان تاجبخش در يكي از جلسات جامعه اسلامي مهندسين توضيح داد: آقاي تاجبخش مدتي بازداشت بود و جزء تئورسين‌هاي جنگ نرم به حساب مي‌آيد، بنابراين ما فكر كرديم اعضاي جامعه اسلامي مهندسين مي‌تواند از صحبت‌هاي ايشان بهره بگيرند البته ديد و نگاه ما به حرف‌هاي ايشان ديد احتياط‌آميزي است و ايشان را يكي از تئورسين‌هاي جنگ نرم مي‌دانيم، بنابراين با ديد نيروي خودي و قابل اعتماد به ايشان نگاه نمي‌كنيم و چنين ديدي نداشته‌ايم، اما ايشان اعلام آمادگي براي حضور در جلسات كردند و ما نيز از صحبت‌هاي ايشان استفاده كرديم و در ادامه نيز براي ارتقاي سطح فكري اعضا از چنين فرصت‌هايي در آينده نيز استفاده خواهيم كرد.

تحركات سران فتنه بايد كنترل شود

به گزارش ايسنا، باهنر در ادامه در جواب سوالي در رابطه با آينده موسوي و كروبي و اين‌كه آيا اين دو محاكمه خواهند شد يا خير؟ گفت: در مورد سران فتنه اول بايد تكليف آن‌ها با مردم روشن شود كه اين اتفاق افتاد مردم مطالبات خود را مطرح كردند. از طرف ديگر مسوولان نظام بايد مشخص كنند كه چه برخوردي خواهند داشت و آن‌ها هم در مجموعه نظام، قوه قضاييه، مراكز امنيتي و اطلاعاتي، ‌كاملا در جريان اقدامات آنها هستند پس در اينكه بايد تحركاتشان محدود و تحت كنترل دقيق‌تر قرار گيرد ترديدي نيست كه خواست عمومي مردم نيز مي‌باشد.

وي ادامه داد: قوه قضاييه بايد در زمينه كنترل عملكرد سران فتنه اقدامات لازم را انجام دهد تا نتواند از ظرفيت‌هاي نظام عليه مواضع ملي نظام استفاده كند، اما اين‌كه محكمه كي تشكيل مي‌شود و حكمي كه محكمه مي‌دهد چيست را بايد اجازه دهيم تا روال طبيعي آن طي شود.

دبيركل جامعه اسلامي مهندسين تصريح كرد: در بحث محاكمه سران فتنه و قضاوت حرف آخر را قاضي منصوب مي‌زند كه اجازه قضاوت دارد پس بايد فرآيند رسيدگي حقوقي به اين مساله طي شوند پس معمولا دادگاه‌هاي عمومي، به صورت رواني است و اعلام موضع مي‌كنند، اما اتفاقي كه در دادگاه بايد بيفتد به صورت رسمي، قانوني و حقوقي است و فرآيند آيين دادرسي بايد طي شود و در آن صورت هر حكمي صادر شود مورد قبول جامعه خواهد بود.

كميته رفع اختلافات دولت و مجلس نتوانست كار ويژه‌اي انجام دهد

باهنر در ادامه در رابطه با روند فعاليت‌هاي كميته‌اي كه در جهت رفع اختلافات دولت و مجلس تشكيل شده بود، توضيح داد: اين كميته كار ويژه‌اي نتوانست انجام دهد اما اصولا مديريت قواي سه گانه در قانون اساسي وظيفه‌اي است كه بر عهده رهبري گذاشته شده است و آن مساله مربوط به تنظيم قوا است و ادعاي من اين است كه قانون اساسي تقريبا هيچ مشكلي نگذاشته تا به بن‌بست برسيم، اما اختلاف سلايق و نظرات طبيعي است.

وي با تاكيد بر اين‌كه وجود اختلاف سلايق در يك جامعه 70 ميليوني كه مردم جهان نسبت به فعاليت‌هاي آن حساسيت دارند طبيعي است، تصريح كرد: تكليف بسياري از اختلاف‌سلايق در قانون اساسي روشن شده است و آنجا هم كه غيرقابل پيش‌بيني بوده است براساس قانون مسوول تنظيم قوا مقام معظم رهبري است كه اين امر مطابق اصل 110 قانون اساسي مي‌باشد بنابراين مازاد بر اين اگر حرفي زده شود به نظر من كم لطفي است كه بخواهند اختلافات و برداشت‌هاي شخصي خود را به رسانه‌ها بكشانند و بيانيه و اخطاريه دهند كه بسياري از آن‌ها ضروري نيست و بايد حل شود.

وي تصريح كرد:در رابطه با اين‌كه چه كسي مقصر است نمي‌خواهم صحبت كنم، اما متاسفانه به نظر مي‌رسد جريان‌هايي در كشور وجود دارد كه علاقه دارند هر از چند گاهي التهابي به وجود آيد پس خواهش ما از مسوولان اين است تا آنجا كه قانون تكليف را روشن كرده است زياده خواهي كنار گذاشته شد تا اين مشكلات پيش نيايد.

باهنر همچنين در جواب اين سوال كه 20 ماه از انتخابات رياست جمهوري گذشته است و چرا از آقاي احمدي‌نژاد خواسته نمي‌شود در اين زمينه واكنش نشان دهد، به شوخي گفت: شما يك جا از ما مي‌خواهيد كه در رابطه با وضعيت سران فتنه از مسوولان مطالبه كنيد و يك جا نمي‌خواهيد، پس ما نمي‌دانيم كه شما مي‌خواهيد يا نه و از اين به بعد از آنهايي كه تا به حال خواسته‌ايم نمي‌خواهيم و از آنها كه تا به حال نخواسته‌ايم خواهيم خواست.

به هيچ وجه قصد ورود به انتخابات رياست جمهوري را ندارم

وي همچنين در رابطه با حضور خود در انتخابات رياست جمهوري گفت: عده‌اي از من پرسيدند كه آيا در انتخابات رياست جمهوري رقيب آقاي مشايي مي‌شوم كه من گفتم خير چرا كه ظاهرا ايشان در انتخابات رياست جمهوري شركت نخواهند كرد. اما من نمي‌خواهم جزمي اعلام كنم اما در حال حاضر به هيچ وجه قصد ورود به انتخابات رياست جمهوري را ندارم، اما در عالم سياست هيچ چيز غيرممكن نيست چرا كه فاصله تا انتخابات هم زياد است.

وي ادامه داد: به نظر من به لحاظ زماني و اهميت خوب است رسانه‌ها اگر مي‌خواهند وارد بحث انتخابات شوند توجه‌شان به انتخابات مجلس باشد گرچه به نظر من براي آن نيز هنوز زود است. چرا كه قطعا نتيجه انتخابات مجلس در انتخابات رياست جمهوري آينده موثر است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها