عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گروه‌هاي حقوق بشري خواستار شدند: اخراج ليبي از شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد

گروه‌هاي حقوق بشري خواستار شدند: اخراج ليبي از شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:17 ب.ظ

چند گروه حقوق بشري از واشنگتن و اتحاديه‌ي اروپا خواستند براي اخراج ليبي از شوراي حقوق بشر سازمان ملل اقدام كنند و شوراي امنيت براي بررسي «جنايت عليه بشريت در ليبي» تشكيل جلسه دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ديده بان حقوق بشر و چند سازمان حقوق بشري ديگر نامه‌اي را براي سوزان رايس، نماينده‌ي آمريكا در سازمان ملل و بان كي مون، دبير كل سازمان ملل ارسال كردند.

هيلل نوئر، مدير اجرايي ديده‌بان حقوق بشر و وكيل بين‌المللي كه وكالت قربانيان شكنجه در ليبي را به عهده دارد، دراين باره گفت: پاسخ كم رنگ آمريكا و اتحاديه‌ي اروپا به جنايات در ليبي نه تنها باعث ياس بسياري از مردم ليبي كه جان شان را براي آزادي به خطر انداخته‌اند، شده است بلكه نشان مي‌دهد اين كشورها به عنوان اعضاي شوراي امنيت و شوراي حقوق بشر تعهدات شان مبني بر حمايت از صلح و حقوق بشر و جلوگيري از جنايات جنگي را ناديده مي‌گيرند.

در اين نامه از طرف هاي مربوطه خواسته‌ شده است به تعهدشان مبني بر «مسووليت حمايت» كه روشن و بدون ابهام است عمل كنند.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي هيل، گروه‌هاي حقوق بشري در اين نامه عنوان مي‌كنند: به دليل آنكه مقامات ملي ليبي در حمايت از ملت‌شان در برابر جنايت عليه بشريت شكست خورده‌اند، مطابق فصل هفتم منشور سازمان ملل در صورتي كه ابزارهاي صلح آميز كفايت نكند، كشورهاي عضو ملزم هستند به شكلي به موقع و قاطعانه به اقدام جمعي از طريق شوراي امنيت دست بزنند.

اين گروه‌ها به تفصيل گزارشاتي را درباره‌ي استفاده از تك تيراندازها، خمپاره‌اندازها عليه مردم، آتش گشودن به روي تظاهرات كنندگان از هلي‌كوپترها، استفاده از تانك و نيز استفاده از پتك و شمشير عليه معترضان و كشته شدن زنان و كودكان در پي پريدن به رودخانه بنغازي در تلاش براي فرار از يورش عليه آنها ارايه دادند.

 

اين سازمان هاي مردم نهاد از سازمان ملل خواستند تا فورا يك تيم حقيقت ياب را به اين ناحيه اعزام كند و گفتند كه ديگر درخواست از ليبي براي توسل به شكيبايي و خويشتن داري معنا ندارد.

همچنين خبرگزاري فرانسه به نقل از بان کي مون، دبير کل سازمان ملل گزارش داد كه شوراي امنيت روز سه شنبه نشست فوق العاده اي را درباره اوضاع در ليبي برگزار مي‌کند.

پيش‌تر دبير کل سازمان ملل متحد در گفت‌وگوي تلفني با معمر قذافي، رهبر ليبي از وي خواست به "قطع فوري" توسل به زور عليه تظاهر کنندگان اقدام كند.

بان کي مون در رابطه با تشديد خشونت در ليبي به شدت ابراز نگراني کرد و اين كشور را به رعايت احترام به آزادي‌ها و حقوق بنيادين بشري از جمله حق تشکيل آزادانه اجتماعات و آزادي اطلاع رساني فرا خوانده بود.

نشست شوراي امنيت در پشت درهاي بسته برگزار مي شود.

تظاهرات اعتراضي در ليبي با خواست برکناري معمر قذافي رهبر ليبي که 42 سال است در اين کشور حکومت مي کند از روز 15 فوريه آغاز شد و هم‌چنان ادامه دارد. طبق گزارش رسانه‌هاي گروهي غربي و عربي مقامات ليبي با خشونت تظاهرات را سرکوب مي‌کنند.

به گزارش سازمان هاي بين المللي شمار کشته شدگان در جريان ناآرامي ها به 500 نفر رسيده و حدود 4000 نفر نيز زخمي شده اند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها