عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

يک روانشناس: استرس عامل بيش از 70 درصد بيماري‌ها است

يک روانشناس: استرس عامل بيش از 70 درصد بيماري‌ها است
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:17 ب.ظ

يک روانشناس گفت: استرس عامل عمده ابتلا به بيش از 70 درصد بيماري‌ها به شمار مي رود.

 

مرضيه قنبري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه زنجان، با بيان اين‌که بر اساس شواهد و تحقيقات اکثر بيماري‌هاي جسمي که با علايم مختلف خود را نشان مي دهد، ريشه روحي و رواني دارد، اظهار کرد: به طور کلي سلامت روح و جسم دو بعد اصلي سلامتي انسان را تشکيل مي دهد که به طور مستقيم اين دو عامل با يکديگر در ارتباط متقابل هستند.

 

وي با يادآوري اين که حالات روحي مختلف از جمله شادي، هيجان، استرس، افسردگي و ناراحتي هاي روحي و عاطفي مي تواند جسم فرد را به انحاي مختلف تحت تاثير قرار دهد، تصريح کرد: بخشي از مغز انسان همواره تحت تاثير عواطف و عوامل روحي است و به تناسب نوع و شدت اين عوامل مي‌تواند دچار واکنش‌هاي مختلفي شود که در پي آن اندام‌ها و بخش‌هايي از بدن تحت تأثير قرار مي‌گيرند.

 

اين روانشناس با اشاره به اين‌که وضعيت روحي و رواني مي تواند حتي در روند درمان دارويي و مداخلات پزشکي بيماري‌هاي جسمي نيز خلل ايجاد کند، خاطرنشان کرد: ميزان تأثيرپذيري بيماران از داروها و درمان هاي پزشکي در مواقعي که فرد از آرامش و ثبات روحي برخوردار است، بسيار بيشتر از زماني است که وي در استرس و آشفتگي به سر مي برد.

 

قنبري، شادي، تفريح، ورزش روزانه و استراحت به موقع را به نوعي غذاي روح دانست و تأکيد کرد: به طور کلي ايجاد زمينه‌هاي مساعد براي آرامش و استراحت روح از طريق قرارگيري در محيط‌ها و موقعيت‌هاي آرام و متعادل، برقراري روابط سالم و دوستانه در اجتماع، ارزش دادن به خواسته‌ها و تمايلات روحي، احترام متقابل به يکديگر و داشتن صبر و بردباري در موقعيت‌هاي مختلف در تأمين سلامت رواني مؤثر است.

 

وي با اشاره به تأثير فشارهاي رواني بر علايم ظاهري و جسماني فرد به ويژه در زماني‌که فرد در جريان فشارهاي ناگهاني و شوک آميز قرار گيرد، متذکر شد: به طور کلي فشار رواني از جمله شوک‌هاي ناگهاني و خشم موجب افزايش جريان فشار خون فرد مي‌شود و اين امر عوارض متعددي مانند احتمال سکته قلبي و يا مغزي در اثر پاره شدن رگ‌ها و خونريزي مي تواند در پي داشته باشد.

 

اين روانشناس با يادآوري اين‌که برخي از افراد به طور ذاتي و طبيعي از آستانه تحريک پذيري و تحمل پايين تري نسبت به سايرين برخوردارند، عنوان كرد: فشارهاي روحي و استرس‌هاي ماژور اين گونه افراد را بيش از سايرين تهديد مي کند و مي تواند براي آنها خطرساز باشد.

 

قنبري، مشاوره با روانشناسان مختلف و مطالعه کتا‌هاي متعدد روانشناختي را در تغيير ميزان تحريک پذيري، ايجاد آرامش و افزايش سطح تحمل دشواري‌ها و فشارهاي روحي مؤثر ارزيابي کرد و يادآور شد: امروزه روش‌هاي روانشناختي متعددي جهت دستيابي به آرامش رواني و شيوه هاي مقابله با استرس از سوي متخصصين و کارشناسان حوزه بهداشت روان ارائه شده است که مطالعه آنها اثرات مثبتي در زندگي افراد مي تواند داشته باشد.

 

وي، توسل به معنويات و ياد خدا را نيز در برقراري آرامش رواني مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: امروز شاهد اثبات اثرات مثبت و عميق گرايش به معنويات در قالب برنامه‌ها و رفتارهاي معنوي نظير نماز، دعا و ذکر ائمه معصومين توسط بسياري از فيلسوفان و دانشمندان هستيم، لذا گنجينه معنوي عظيم موجود در باورهاي ديني مي‌تواند رهايي بخش افراد از بسياري از دغدغه ها و تنش‌هاي روحي و رواني باشد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها