عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اخبار سیاسی امروز

اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:20 ب.ظ

در مركز پژوهش‌هاي مجلس انجام شد؛
بررسي شاخص‌هاي كارآمدي نظام جمهوري اسلامي در انديشه امام

خبرگزاري فارس: مركز پژوهش‌هاي مجلس "شاخص‌هاي كارآمدي و كارآيي نظام جمهوري اسلامي ايران در انديشه امام‌خميني (ره) " را بررسي كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، اين مركز "شاخص‌هاي كارآمدي و كارآيي نظام جمهوري اسلامي ايران در انديشه امام‌خميني (ره) " را بررسي و نظر خود را در اين باره با انتشار گزارشي اعلام كرد.

دفتر مطالعات فرهنگي اين مركز با بيان اين مطلب كه با توجه به گذشت سه دهه از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و با در نظر گرفتن تمامي مشكلاتي كه در اين دوران بر كشور ما تحميل شد بحث كارآمدي در دو حالت خاص (نظام جمهوري اسلامي) و عام (حكومت اسلامي)، همواره دغدغه خاطر حاكمان و انديشمندان سياسي كشور و جهان اسلام بوده است، آمده است: مسئله توجيه حقانيت و مشروعيت در هر نظام سياسي در سايه كارآمدي آن، يكي از مهمترين عوامل تشويش خاطر نظريه‌پردازان هر نظام سياسي و به ويژه نظام جمهوري اسلامي ايران بوده است. اهميت اين بحث در اين است كه مشروعيت و كارآمدي دو شرط اصلي بقاي هر حكومتي مي‌باشند كه بين آنها تعامل و ارتباطي دو سويه و مستقيم وجود دارد.

بحث مشروعيت دو موضوع متقابل را مورد توجه قرار مي‌دهد. يكي تدارك حق حكومت براي «حاكمان» و ديگر شناسايي و پذيرش اين حق از سوي «حكومت شوندگان» است. اولي، الزام و دومي التزام سياسي ناميده مي‌شود، كه پرسش در باب چرايي آن در مقوله مشروعيت قرار مي‌گيرد.

مسئله مشروعيت با «حكمراني مطلوب» رابطه مستقيم دارد. از آنجا كه حوزه سياست و مسائل مربوط به آن در حال دگرگوني و گسترش بوده، چگونگي حكومت كردن، مطابق معيارهاي حكومت مطلوب بيش از پيش اهميت يافته و در حوزه‌هاي مختلف از جمله قانونگذاري، سياستگذاري عمومي و علوم مرتبط با آن مورد توجه قرار گرفته است.

اين گزارش مي‌افزايد: كارآمدي امري نسبي است كه هر اندازه لوازم و زمينه‌هاي آن بيشتر فراهم شود.ارتقا و افزايش آن نيز بيشتر خواهد بود. از سوي ديگر نظام سياسي همانند يك سيستم به گونه‌اي طراحي شده كه بدون هماهنگي ديگر اجزا و عناصر آن و به خصوص فراهم بودن تحقق بسترهاي مناسب فرهنگي، اعتقادي، اخلاقي و علمي نمي‌تواند محقق شود. بنابراين در ارتقاي كارآمدي حكومت علاوه بر تكميل و تكامل سازو كارها و فرايندهاي موجود در آن به تلاش و تدبير مجموعه اركان، نهادها و اقشار جامعه نيز نياز دارد.

گرچه جمهوري اسلامي ايران به عنوان مهمترين تجربه حكومت الهي و اسلامي در قرن حاضر شايسته افتخار و داراي برتري‌هاي قاطع مي‌باشد، ولي اين امر نبايد مانع ارائه راهكارها شود. پيشنهادها در جهت كارآمدتر نمودن و توانمندتر ساختن آن گردد. زيرا متناسب با اقتضائات و شرايط دنياي كنوني نيازها و انتظارات در حال دگرگوني و تغيير بوده ودر نتيجه همگام شدن و تقويت پاسخگويي به تقاضاهاي برآمده از آن اجتناب‌ناپذير خواهد بود.

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: در بحث كارآيي و كارآمدي از طرفي كار ويژه‌هايي كه جريان سياسي جامعه راتضمين مي‌كنند خود سه نتيجه عمده به بار مي‌آورند كه به ترتيب عبارتند از : عمل تبديل، تطبيق و تطابق كه انجام موفقيت‌آميز هر كدام از اين اعمال بركارآمدي نظام سياسي تاثير مي‌گذارند.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
hojat20 تشکرات از این پست

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:25 ب.ظ

لاريجاني ارتحال آيت‌الله افتخاري را تسليت گفت

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس شوراي اسلامي ارتحال آيت‌الله حاج شيخ علي افتخاري را تسليت گفت.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره اخبار مجلس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي طي پيامي ارتحال حضرت آيت‌الله حاج شيخ علي افتخاري را تسليت گفت.

در اين پيام آمده است: ارتحال آيت‌الله حاج شيخ علي افتخاري كه از اساتيد بارز حوزه‌هاي علميه بودند، باعث تأسف و تأثر شد؛ آن عالم رباني عمر شريف و گرانقدر خود را در راه نشر و ترويج علوم و معارف ديني و مذهبي و مكتب تشيع و اهل بيت صرف كردند و سرانجام نيز در ايام ميلاد پيامبر (ص) و رئيس مذهب تشيع حضرت امام جعفر صادق و در كنار مضجع شريف حضرت اميرالمؤمنين در شهر نجف اشرف به ديار باقي شتافتند.

لاريجاني در ادامه اين پيام آورده است: اينجانب ضمن تسليت اين مصيبت به حضرت وليعصر(عج) و بيت شريف آن مرحوم، مقام معظم رهبري و ساير حوزه مقدسه علميه قم براي آن عالم رباني رحمت و مغفرت و براي بازماندگان صبر و اجر مسئلت مي‌كنم.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:25 ب.ظ

نشست صميمي رئيس‌جمهور با تعدادي از جانبازان در بيمارستان خاتم‌الانبياء

خبرگزاري فارس: احمدي‌نژاد با حضور در جمع تعدادي از جانبازان دوران دفاع مقدس در ديدار صميمي و دوستانه، مشكلات و نيازهاي جامعه جانبازان كشور را جويا شد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، تعدادي از جانبازان دوران دفاع مقدس در ديدار صميمي و دوستانه با محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور، مشكلات و نيازهاي جامعه جانبازان كشور را در ميان گذاشتند.

رئيس جمهور در حاشيه افتتاح مركز علوم اعصاب و بخش ICU كشور در بيمارستان خاتم الانبياء (ص) در نشست كوتاهي با تعدادي از جانبازان و اعضاي انجمن جانبازان نخاعي، پس از شنيدن مشكلات جانبازان كشور و پيشنهادات اعضاء براي بهبود وضعيت جانبازان، بر پيگيري موضوعات مطرح شده تأكيد كرد.

درخواست مراكز توانبخشي و كلينيك‌هايي تخصصي در سراسر كشور، مناسب‌سازي سفرهاي هوايي‌، ريلي و بين شهري جانبازان، معيشت جانبازان نخاعي، ورزش جانبازان و بيمه از جمله پيشنهاداتي بود كه در اين نشست صميمي مورد بحث قرار گرفت.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:25 ب.ظ

ابوترابي‌فرد در آغاز جلسه علني مجلس:
مجلس و ملت ايران ‌از حركت مردم ‌ليبي حمايت مي‌كنند

خبرگزاري فارس: نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت كه ملت ايران و نمايندگان مجلس جنايات غيرانساني و بي‌رحمانه حكام استكباري را محكوم مي‌كنند و از حركت عزت‌مند ملت مسلمان و مقاوم ليبي با همه وجود حمايت خواهند كرد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، حجت‌الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي امروز سه‌شنبه طي سخناني در آغاز جلسه علني مجلس ضمن تبريك به مناسبت ولادت پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم و امام صادق عليه السّلام اظهار داشت: امروز دنياي اسلام، فرياد رساي پيامبر اعظم صلّي الله عليه و آله و سلّم را در جهان طنين‌انداز كرده است.

وي با بيان اينكه پيروان رسول اكرم(ص) با بازگشت به آموزه‌هاي حيات‌بخش اسلام زندگي عزت‌بخش خود را آغاز كرده‌اند، افزود: بيداري امت اسلام از دستاوردهاي ارزشمند و ماندگار فرياد بلند عصر، معمار كبير انقلاب و بنيانگذار عظيم‌الشأن انقلاب يعني امام خميني(ره) است.

نايب رئيس مجلس ادامه داد: امام خميني(ره) راه فروپاشي كاخ‌هاي ظلم و ستم و مسير عزت و اقتدار امت اسلام و ذلت نظام سلطه را هموار كردند.

ابوترابي‌فرد اظهار داشت: بيداري جهان اسلام كه بر اساس شناخت اسلام ناب، حقيقت آموزه‌هاي قرآن و پيامبر اعظم(ص) و اهل بيت آن بزرگوار و صحابه برگزيده ايشان است، از ويژگي‌هاي ارزشمند و عزت‌بخشي برخوردار است.

وي نخستين ويژگي بيداري امروز جهان اسلام را احياي ارزش‌هاي اسلامي و ديني دانست و گفت: ملت اسلام در مسير احياي آموزه‌هاي قرآن كريم و سنت پيامبر اعظم(ص) و آموزه‌هاي عترت آن بزرگوار گام برمي‌دارند.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي پيوند ناگسستي دين با سياست را ويژگي ديگر بيداري امروز امت‌هاي اسلامي دانست و افزود: امروز همه مسلمانان با همه وجود دريافته‌اند كه حيات سياسي آنان در سايه استقرار احكام و آموزه‌هاي ديني معنا پيدا مي‌كند؛ در سايه درخشش تفكر ناب اسلامي كه از حنجره خداخواه امام بزرگوار به گوش ملت‌ها رسيد و در كلام و سخن و رفتار رهبر معظم انقلاب به صورت عيني يافت شد، بازگشت حيات سياسي برآمده از آموزه‌هاي ديني در دنياي اسلام است.

ابوترابي‌فرد رويارويي با نظام سلطه و دنياي استكبار را ويژگي ديگر بيداري كشورهاي جهان اسلام برشمرد و ادامه داد: اين رويارويي نويدبخش اين حقيقت است كه دنياي اسلام در حال خروج از درون قلمرو استراتژيك غرب است و به معناي واقعي كلمه در آينده‌اي نزديك به طور كامل از اين قلمرو خارج خواهد شد.

وي گفت: فرياد بلند مسلمانان مصر، ليبي و تونس و ديگر كشورهاي اسلامي در برابر آمريكا و نظام سلطه پاسخ رسايي به تحقير نظام سلطه در طول بيش از دو قرن تسلط آنان بر جهان اسلام است.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه بيداري جهان اسلام امروز يك جريان و حركت نويني را در رويارويي با رژيم صهيونيستي سامان داده است، افزود: امروز گفتمان مسلم در برابر رژيم ظالم صهيونيستي گفتمان مبارزه، آتش و مقابله و استقامت است و اين خيزش دنياي اسلام نويدي براي فروپاشي دستگاه متزلزل رژيم صهيونيستي است.

ابوترابي‌فرد وحدت و يكپارچگي امت‌هاي اسلام را از ويژگي‌هاي برجسته بيداري اسلامي دانست و ادامه داد: امروز امت‌هاي اسلامي از جنوبي‌ترين كشور آسيا تا دورترين كشور آفريقايي يك شعار و فرياد را در جهان طنين انداز كرده‌اند.

‌وي گفت: حركت مذبوحانه مزدوران بيگانه در كشورهاي اسلامي و سركوب مسلمانان هيچ دستاوردي براي دشمنان نخواهد داشت.

نايب رئيس مجلس ‌تصريح كرد كه ملت ايران و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي جنايات غيرانساني و بي‌رحمانه حكام استكباري را شديدا محكوم مي‌كنند و از حركت عزت‌مند ملت مسلمان و مقاوم ليبي با همه وجود حمايت خواهند كرد.

ابوترابي‌فرد ادامه داد: نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي از حركت ملت‌هاي مسلمان منطقه و مردم مظلوم تونس و مصر و بحرين با همه وجود حمايت خواهند كرد و به حكام اين كشورها گوشزد مي‌كند كه راه احيا و نجات آنها در پاس‌داشتن حقوق ملت‌ها است.

وي با بيان اينكه امروز عصر حاكميت اراده ملت‌ها است، افزود: مردم‌سالاري برآمده از آموزه‌هاي ديني، استقرار نظام سياسي متكي بر بيداري ملت‌ها از مواردي است كه ملت‌هاي مسلمان از انقلاب اسلامي ما آن را آموختند.

نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: افرادي كه تا ديروز در دفاع از دموكراسي و مردم‎سالاري سخن مي‌گفتند و براي دفاع از حقوق بشر اشك تمساح مي‌ريختند، امروز در برابر بمباران هواپيماهاي جنگنده ليبي سكوت كردند و در برابر كشتار مردان و زنان بيگناه در اين كشور اسلامي چيزي نمي‌گويند.

ابوترابي‌فرد ابراز اميدواري كرد ‌در آينده نزديك شاهد عزت و پيروزي هر‌چه بيشتر امت اسلام باشيم و همچنين تأكيد كرد كه همان‎طور كه رهبر انقلاب فرمودند رسالت نخبگان و علماي دين در كشورهاي اسلامي رسالت خطيري است كه بايد به آن توجه كنند.
انتهاي پيام/*

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:25 ب.ظ

طي پيامي؛
لاريجاني قهرماني تيم ملي كشتي فرنگي در جام‌جهاني را تبريك گفت

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس شوراي اسلامي طي پيامي، قهرماني تيم ملي كشتي فرنگي كشورمان در مسابقات جام‌جهاني كشتي را تبريك گفت.

به گزارش خبرگزاري فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي طي پيامي، كسب عنوان قهرماني در مسابقات جام جهاني كشتي فرنگي توسط ورزشكاران تيم ملي را تبريك گفت.
متن اين پيام به شرح ذيل است:
بسم‌الله الرحمن الرحيم
پيروز‌ي‌هاي مسرت‌بخش و غرورآفرين جوانان برومند، ورزشكار و كسب عنوان قهرماني در مسابقات جهام جهاني كشتي فرنگي موجب شادي و مباهات گرديد؛ اين قهرماني كه براي دومين سال پياپي و در رقابت با قهرمان برگزيده ساير كشورهاي مطرح در اين رشته بدست آمد، بار ديگر ثابت كرد كه جوانان دلاور جمهوري اسلامي ايران در همه عرصه‌ها با اتكا به قدرت خداوند متعال قادر خواهند بود به موفقيت دست يابند.

اينجانب از سوي خود و ساير نمايندگان مجلس كسب اين پيروزي درخشان را در شب ميلاد پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) به اين قهرمانان، خانواده‌هاي آنان، مسئولان فدراسيون كشتي و عموم ملت ايران تبريك گفته براي آنان در تمامي عرصه آرزوي موفقيت و سربلندي دارم.
علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي
انتهاي پيام/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:25 ب.ظ

پيشنهاد هدايت‌خواه براي اتمام بررسي بودجه 90 تا پايان سال؛
جلسات علني هفته آينده ‌براي بررسي لايحه بودجه در كميسيون‌ها تعطيل شود

خبرگزاري فارس: نماينده بوير احمد و دنيا با بيان اينكه مردم از مجلس انتظار دارند كه بررسي بودجه قبل از پايان سال به اتمام برسد، پيشنهاد كرد كه جلسات هفته آينده مجلس براي بررسي لايحه بودجه در كميسيون‌هاي تخصصي تعطيل شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، ستار هدايتخواه نماينده بويراحمد و دنا در آغاز جلسه علني امروز سه ‌شنبه و در واكنش به صحبت‌هاي آغاز جلسه ابوترابي‌فرد رئيس جلسه امروز مجلس مبني بر چگونگي ورود مجلس به بحث ‌بررسي بودجه 90 اظهار داشت: در طول تاريخ بعد از انقلاب سابقه نداشته كه بررسي بودجه به بعد از عيد موكول شود.

وي افزود: در حال حاضر به دلايلي لايحه بودجه دير به مجلس ارائه شده ‌و مردم انتظار دارند كه مجلس به صورت ويژه بودجه را بررسي ‌و قبل از پايان سال آن را به دولت ابلاغ كند.

نماينده بويراحمدو دنا خاطرنشان كرد: فرجه‌ها و زمانبندي‌هاي انجام شده در ماده 216 آئين‌نامه داخلي براي بررسي بودجه در مجلس الزامي نيستند، مگر فرصت ده روزه ارائه پيشنهادات نمايندگان، ولي كميسيون‌ها مي‌توانند ظرف 4 روز و كميسيون تلفيق كمتر از 15 روز كار خود را در خصوص بحث بودجه به پايان برساند.

هدايت‌خواه در قالب پيشنهادي خاطرنشان كرد: بهتر است هفته آينده جلسات علني مجلس تعطيل شود و كميسيون‌ها از اين فرصت براي بررسي لايحه بودجه استفاده كنند.

وي ادامه داد: بر اين اساس و با اين روند كار كميسيون‌هاي تخصصي در خصوص بررسي لايحه بودجه تا پايان هفته آينده تمام مي‌شود و كميسيون تلفيق نيز مي‌تواند بحث‌هاي مقدماتي خود را آغاز كند.

اين نماينده مجلس هشتم همچنين يادآور شد: اگر كميسيون تلفيق نيز كار خود را بدون پرداختن به بحث‌هاي غيرضروري سريعا آغاز كند، مي‌تواند بررسي اين لايحه را در مدت كمتري به اتمام رسانده تا اين لايحه به صحن علني مجلس بيايد.

هدايت‌خواه يادآور شد: نمايندگان مجلس در صحن علني مي‌توانند بررسي اين لايحه را در سه نوبت و كار فشرده خود به پايان برسانند تا بودجه قبل از پايان سال به دولت ابلاغ شود.

حجت‌الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد كه رياست جلسه امروز مجلس را بر عهده داشت، در پاسخ به هدايت‌خواه گفت: عزم مجلس بر اين است كه از وقت خود حداكثر استفاده را براساس آئين‌نامه داخلي مجلس انجام دهد چرا‌كه بودجه نقشه راه يك ساله آينده كشور را تعيين مي‌كند.

وي افزود: نمايندگان و كميسيون‌ها سعي مي‌كنند تا از نهايت ظرفيت خود براي بررسي لايحه استفاده كنند.

نائب رئيس مجلس با بيان اينكه ما تدابير لازم براي جلسات علني را نيز در نظر مي‌گيريم، گفت: اگر در تنگناي زمان هستيم، قطعا نمايندگان نهايت تلاش خود را انجام مي‌دهند ولي اين تنگنا به دليل تأخير در ارائه لايحه بودجه از سوي دولت بوده است.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

گزيده سرمقاله‌ برخي از روزنامه‌هاي صبح امروز كشور

خبرگزاري فارس: برخي روزنامه‌هاي صبح امروز سرمقاله‌هاي خود را به موضوعات زير اختصاص دادند.

* ابتكار
روزنامه ابتكار درسرمقاله خود با عنوان " سكوت دولتيان، خشم مجلسيان "به قلم غلامرضا كمالي پناه آورده است:‏ زماني‌كه واعظ مشهور، عليرضا پناهيان، در جريان تشييع پيكر صانع ژاله عبارت «مرگ بر ساكتين» را بر زبان راند، خشم جمعيت را متوجه هاشمي كرد. در طول حوادث پس از انتخاباتِ دوره‌ي دهم، هرگاه بحث از خواصِ بي‌بصيرت پيش آمده، باز هم مخالفان هاشمي انگشت اشاره را به سمت وي نشانه رفته‌اند. اگرچه هاشمي در پسِ حوادث 25بهمن، تلويحاً موضع‌گيري كرده و به شيوه‌هاي خاصِ خود، آن‌را غيرقانوني و حرام خوانده و گفته «بايد همه‌ي اقشار جامعه، به قانون احترام بگذارند و هر اقدامي كه با قانون مطابقت نداشته باشد، ضربه‌زننده به مملكت و خود انسان و به فتواي امام راحل حرام است.» و البته در راهپيمايي 22بهمن هم، حضور داشت؛ اما او كه قدرتي ندارد و به گفته‌ي مهدي طائب « انسان بايد در دو موقعيت، احساس خطر كند و آن زماني است كه فردِ منحرفي مقبوليت عمومي داشته باشد يا داراي قدرت نظامي باشد كه خوشبختانه هاشمي هيچ‌كدام را ندارد»؛ بنابراين، آنچه از سخن مزبور به‌وضوح دريافت مي‌شود، اين است كه آقاي هاشمي هم مقبوليت ندارد، هم قدرت ندارد. اما همان‌گونه كه آقاي طائب تأكيد كرده است، آقاي هاشمي سابقه‌اي درخشان، در پيروزي و حفظ انقلاب دارد كه ديگر نمي‌توان منكر آن شد؛ البته اين رسم روزگار است كه «گه عزت دهد، گه به خار دارد». مگر هاشمي فقط ساكت بوده؟ او كه نظر مخالف خويش را به سبك هميشگي خود، بيان كرده است و از اين نظر، در ميان معترضان هم، مخالفت‌هايي برانگيخته است.

واقعيت اين است كه در ميان هر دو گروه، رفتارهاي افراطي و ناخردمندانه‌اي وجود دارد. عده‌اي با رفتارها و شعارهاي ساختارشكنانه و خارج از چارچوب قانون و عده‌اي ديگر، با برخوردهاي خشن و شعارها و دشنام‌هاي نابخردانه، همواره فضا را مشتعل نگه مي‌دارند و بويي از سخنان آرام و تسكين‌دهنده نبرده‌اند.
همه بايد بپذيرند كه در كشور 75ميليوني، سلايق و عقايد متفاوتي وجود دارد. البته همه مثل هم فكر نمي‌كنند و رفتارهايشان يكسان نيست و اختلاف‌ها از همين‌جا ناشي مي‌شود. براي پرهيز از برخوردِ ميانِ صاحبان سلايقِ گوناگون، قانون حكم است و خروج از آن، تبعاتي دارد كه بايد همه به آن تن بدهند.

بي‌گمان، لحن و نحوه‌ي موضع‌گيري نهادها و شخصيت‌هاي ملي، در ايجاد فضاي آرامش يا برعكسِ آن، تأثير بسيار مهمي دارد. نمايش خشم و رفتارهاي عصبي‌گونه‌ي نمايندگان مجلس، با سكوت و متانت دولتيان، تأثير يكساني ندارد. اينكه اشخاصي با ايجاد حوادث 25بهمن قانون‌شكني كرده‌اند، بحثي است كه بايد در چارچوب قانون، با آن‌ها برخورد شود و بايد بدانند كه حركت‌هاي راديكال و شالوده‌شكن، واكنش‌هاي راديكالي را در پي خواهد داشت؛ اما واكنش كساني‌كه خود را عصاره‌ي ملت مي‌دانند، موضوع مهم‌تري است. بديهي است كه نمايندگان ملت نمي‌توانند در مقابل حرمت‌شكني عده‌اي بي‌تفاوت باشند، آنچنان‌كه ملت، خود نيز بي‌تفاوت نيست، اما مي‌توان اين حساسيت را به‌گونه‌اي به نمايش گذاشت كه اولاً وهن‌آور نباشد؛ ثانياً تاثيرگذار باشد؛ ثالثاً مرزهاي اخلاقي را نشكند.
چه‌بسا رفتارهاي ناصواب، موجب مخدوش‌شدن حقانيت شود. دشنام‌دادن و گره‌كردن مشت و فرياد اعدام و انهدام، نه‌تنها تأثير مثبت بسياري نخواهد داشت كه براي اشخاص بي‌طرف و حتي طرفداران مقبول، چنين رفتارهايي ناخوشايند است.

نقل است كه عيسي (ع) از راهي مي‌گذشت. شخص بي‌ادبي به او بد و بيراه گفت. عيسي (ع) به‌نرمي و مهرباني به او جواب داد. شخص ديگري كه شاهد ماجرا بود، ناراحت شد و گفت: يا روح‌الله، با اين فرد بي‌ادب به‌شيوه‌ي خودش رفتار كن. پيامبر خدا جوابي داد كه براي همه آموزنده است. وي گفت: من گُل هستم. وظيفه‌ام پراكندن بوي خوش و لطافت است و او خار و كارش نيش‌زدن است. من مأمورم خار را به گل تبديل كنم، نه اينكه خود خار شوم.
اگر جاهل به‌وحشت سخت گويد خردمندش به‌نرمي دل بجويد

كساني‌كه سكوت در مقابل اين حوادث را سرزنش كرده‌اند، خوب است بدانند كه رئيس‌جمهور و همكاران نزديك وي در دولت، مشي متفاوتي در برخورد با اتفاقات اخير با مجلسيان دارند و بعيد است كه كسي روش دولتيان را نشانه‌ي رضايتشان به اتفاقات اخير بدانند؛ چراكه در سياست، زبان و كلام كاركرد و تأثير بسياري دارد و گويي دولتيان دريافته‌اند كه با زبان آتشين نمي‌توان گلستان محبت و محبوبيت كاشت. اگرچه عده‌اي اين مشي را استراتژي زيركانه براي جلب آراي معترضان و اصلاح‌طلبان قلمداد مي‌كنند و بوي موفقيت آنان هم، در اتخاذ چنين شيوه‌اي به مشام مي‌رسد؛ با وجود اين، سكوت دولتيان تأثيرش از انتشار خشم مجلسيان در ايجاد فضاي آرامش بيشتر است.

* رسالت
روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود با عنوان " زمان به سود ماست " به قلم محمد كاظم انبارلويي آورده است:جهان با نگاه بهت آلود به تحولات خاورميانه مي‌نگرد. مردم مصر، تونس، الجزاير، مراكش و ليبي در شمال آفريقا هر روز يك تصوير نو از خود به جهان مخابره مي‌كنند. فريادهاي مردم در يمن،‌ بحرين و كويت هر روز شبه جزيره عربستان را مي‌لرزاند. خاورميانه در التهاب است و در تب انتفاضه مي‌سوزد. ژنرال‌هاي ‌آمريكايي هر شب با چكمه ‌مي‌خوابند و در آماده‌باش كامل هستند. اميران، شاهان و روساي جمهور قلابي جهان عرب برخي رفته‌اند و برخي در حال بستن چمدان‌هاي خود هستند.
رژيم صهيونيستي پس از شكست جنگ 33 روزه در لبنان و شكست جنگ 22 روزه غزه ناباورانه شاهد فروريزي پيمان نامه‌هاي صلح خيانت‌بار با اعراب است.

تحولات شگرف امروز خاورميانه نشان مي‌دهد كه آمريكايي‌ها در اتاق فكر سيا، پنتاگون و ميز اعراب در وزارت امور خارجه از باب آينده پژوهي اين روزها را پيش‌بيني نكرده بودند. آمريكايي‌ها و رژيم صهيونيستي بي‌آنكه خود بدانند وارد پروسه‌اي شده‌اند كه 30 سال پيش آن را آزموده‌اند. آنها فكر مي‌كردند مشت را مي‌شود با گلوله باز كرد. آنها منطق پيروزي خون بر شمشير را قبول نداشتند. آنها بازتوليد قدرت اسلام را در قرن حاكميت الحاد باور نداشتند و بالاخره آنها قدرت خدا را دستكم گرفته بودند.
تحليل وقايع اخير در ديدار جمعي از شركت‌كنندگان در كنفرانس بين‌المللي وحدت با رهبر معظم انقلاب يك نگاه واقع‌گرايانه و حقيقي به تحولات اخير است.
مقام معظم رهبري فرمودند؛ "واقعيت اين است كه آ‌مريكا ضعيف شده است. حفظ وحدت و مرعوب نشدن در مقابل آمريكا زمينه‌ساز موفقيت است. زمان به سود ماست و ما همين‌طور پيش مي رويم آنها (دشمنان اسلام) دارند توي سر خودشان مي‌زنند. "

اينكه در ستاد بحران خاورميانه آمريكايي‌ها دنبال راه حل‌هاي امنيتي هستند بزرگترين اشتباه تاريخي و استراتژيك آنهاست. ملت‌هاي جهان اسلام در حالي كه فرهنگ شهادت در جوامع اسلامي نهادينه شده است بايد به عنوان يك فرصت استفاده كند.
از هر تيري كه از تفنگ استبداد و استعمار خارجي به سوي ملت‌هاي مظلوم و به پا خاسته و عاصي شليك مي‌شود صداي يك شماره شمارش معكوس براي اضمحلال و سرنگوني كاخ‌هاي استبداد و تبهكاري در جهان اسلام و جهان عرب نيز شنيده مي‌شود.
سقوط مبارك در روز 22 بهمن سال 89 نشان دادن يك نصرت رمزگونه از سوي خداوند متعال به ملت‌هاي منطقه نشان داده شده و نشانگر اين است كه جنس قيام و ريخت انقلاب در خاورميانه از جنس و ريخت انقلاب اسلامي است. اشتباه دوم آمريكايي‌ها در مهار انقلاب اسلامي در منطقه به عنوان يك منبع الهام بخش، تشويق و ترغيب منافقان، سلطنت‌طلبان و ماركسيست‌ها و اهل فتنه براي توليد جيغ و داد در چند خيابان تهران و چند محله اشراف‌نشين‌ است.

آنها خوب مي‌دانند انقلابي كه با جنگ داخلي و تحميل جنگ خارجي، محاصره اقتصادي و تهديد نظامي هر روز پرقدرت‌تر و با هيمنه بيشتر در منطقه ظاهر شده است با مرده باد و زنده باد جمعي ورشكسته سياسي آ‌سيب نمي‌بيند اما آنها به اين صداها براي تشفي دل خود و روحيه دادن به حكام مستبد و دست به ماشه منطقه نياز دارند.
ما در آينده بايد منتظر قيل و قال‌هاي جديدتري باشيم اين يك تهديد نيست، بلكه يك فرصت براي ما براي خالص كردن حركت انقلاب از وجود اغيار است. انقلاب براي رسيدن به قله‌هاي افتخار و عظمت نمي‌تواند روي عناصر ناپاك و كساني كه دستي در خيانت به مردم داشتند و دهان و معده خود را از حرام آكنده كردند حساب باز كند. آنان كه در آزمون سخت گذشتن از مهر فرزند و جاذبه جاه و مقام مردود شدند و آنان كه در آزمون ولايتمداري نتوانستند از گردنه‌هاي صعب‌العبور لجاجت و عناد و كينه‌توزي به سلامت عبور كنند مورد رصد آمريكا و رژيم صهيونيستي هستند و مي‌خواهند خنجر خيانت خود را تا دسته در پشت ملت فرو برند.

آنها به امر شيطان درون و رهنمود شيطان بزرگ، آمريكا مي‌خواهند از ملت انتقام بگيرند. آمريكا خوب مي‌داند، اين جماعت عاجزتر از آن هستند كه به غرب كمك كنند. اما از آ‌نها براي ايذاء و آزار مردم مي‌شود استفاده كرد
آمريكايي‌ها نمي‌دانند زمان به سود ماست. جهان در حال گذار به مرحله‌اي از تاريخ است كه ملت‌ها در انتظار موعود هستند و عطر ظهور را با نمايش حضور خود با تمام وجود حس مي‌كنند.
تحولات قرن بيستم و بويژه اوايل هزاره سوم نشان مي‌دهد جهان به سمت و سوي فاشيسم و ماركسيسم و ليبراليسم حركت نمي‌كند. مدرنيته به قرائت فاشيسم و ماركسيسم و ليبراليسم به پايان عمر خود نزديك مي‌شود. اين سه مكتب فكري با اعلام جنگ با خدا گور خود را به دست خود كنده‌اند. غرب نبايد فكر كند كه در برابر ملت‌ها قرار دارد. آنها چون نمرود و فرعون با خدا اعلام جنگ كرده‌اند. ملت‌هايي كه به نام خدا مبارزه مي‌كنند حتما به استكبار جهاني و صهيونيسم بين‌الملل غلبه خواهند كرد. تحولات خاورميانه از پيروزي انقلاب اسلامي ايران آغاز شد، با سرنگوني دولت‌هاي فاسد عربي اوج مي‌گيرد و بار انداز نهايي آ‌ن در سرزميني است كه آخرين منجي بشريت از آنجا ظهور خواهد كرد.

* كيهان
روزنامه كيهان در يادداشت روز خود با عنوان "راز عصبانيت " به قلم مهدي محمدي آورده است: عصبانيت به اضافه بيش فعالي، بهترين فرمولي است كه مي تواند وضع وحال فعلي آمريكا در منطقه را توصيف كند. سيستم رسانه اي انحصارگرا و فوق العاده سانسورچي آمريكا اجازه نمي دهد حقيقت آنچه در منطقه در حال رخ دادن است و بلايي كه بر سر منافع حياتي آمريكا نازل شده آشكار شود. حداكثر چيزي كه تلويزيون هاي غربي نمايش مي دهند صحنه هايي از زد و خورد به اضافه بيانيه هاي رسمي است كه دولت هاي ديكتاتوري متحد آنها در منطقه پي درپي صادر مي كنند و مضمون ناشيانه برخي از آنها هم اين است كه اوضاع تحت كنترل است و «ثبات خاورميانه» حفظ خواهد شد!
دولت آمريكا در مخمصه اي سخت گرفتار شده است. آمريكايي ها هرگز باور نمي كردند -پيش بيني كه مطلقا- اوضاع در خاورميانه اينگونه از كنترل خارج شود. سرويس هاي اطلاعاتي آنها و همكارانشان در منطقه (كه عمر سليمان سركرده آنها بوده)، آنگونه كه پيتر هوكسترا عضو ارشد كميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان در نشست بنياد دفاع از دموكراسي كه آذر ماه 1389 در واشينگتن برگزار شد مي گويد، مطلقا اين حوادث را پيش بيني نكرده بودند. سيا حتي تا چند روز قبل از سقوط دولت تونس و فرار بن علي عقيده داشت كه او از عهده ناآرامي ها برخواهد آمد. لئون پانتا رييس سيا مي گويد سازمان متبوعش مي دانسته در خاورميانه اتفاقاتي در حال وقوع است اما نتوانسته و هيچ وقت نخواهد توانست«زمان جرقه» را پيش بيني كند. اما ظاهرا براي اين حرف ها نبايد اهميتي بيش از تعارفات قائل شد.

مشكل آمريكايي ها اين نيست كه نتوانستند «زمان جرقه» را پيش بيني كنند، بلكه مشكل اين است كه آنها حتي قادر به ديدن آتشي چنين مهيب كه زبانه هاي آن تا آستانه كاخ سفيد سرك مي كشد هم نيستند. در واقع مسئله اساسي تر از آن چيزي است كه در سخنراني هاي هيستريك خانم كلينتون و بيانيه هاي زرد آقاي اوباما ديده مي شود. تنها چيزي كه در اين اظهارنظرها نمي توان ديد واقعيت است و تا زماني كه اين واقعيت چنان كه هست ديده نشود نمي توان دريافت كه چرا آمريكايي ها اينگونه دستپاچه و عصباني هستند و براي جمع كردن اوضاع منطقه به تكاپو افتاده اند. اين يادداشت كمي به پس پشت اين واقعيت بزرگ خواهد پرداخت.
روزي كه مبارك از مصر گريخت، سرويس هاي آمريكايي تازه دريافتند قضيه بيخ دارد و با نوشتن گزارش هاي «همه چيز مرتب است» و دلداري دادن تلفني به ديكتاتورها نخواهند توانست مسئله را كنترل كنند. تا قبل از آن همه نگراني آمريكايي ها اين بود كه اولا چرا نتوانسته اند موضوع را پيش بيني كنند و ثانيا چگونه بحران را با حداقل هزينه فيصله بدهند؛ اما وقتي جنبش نيروي خود را تمام و كمال نشان داد و مبارك مجبور به ترك قاهره شد تازه متوجه شدند كه بايد خود را براي اتفاقات غير منتظره بسيار بيشتري آماده كنند.

پس از مصر مهم ترين نگراني آمريكايي ها عربستان است كه نقشي حياتي در دو عرصه بسيار كليدي براي آمريكا ايفا مي كند. نخست، اين عربستان است كه با خريدهاي كلان و عموما غير ضروري كمپاني هاي عظيم اسلحه سازي آمريكا را سرپا نگهداشته است. فقط در آخرين مورد از قراردادهاي اعلام شده ميان عربستان و آمريكا، اين كشور بنا دارد در زماني به مدت چند دهه چيزي حدود 120 ميليارد دلار سلاح ازآمريكا بخرد كه اين معامله، بدون شك اوضاع بازار جهاني تسليحات و توليدكنندگان آمريكايي را به طور اساسي دگرگون خواهد كرد و بسياري از كمپاني هايي را كه به دليل «كمبود جنگ» در جهان در حال ورشكسته شدن هستند، نجات مي دهد. عربستان آنقدر مطيع و سر به راه است كه موقع خريد اسلحه ها به اصلي ترين و پيش پا افتاده ترين سوال ممكن يعني اينكه «چطور بايد از اين سلاح ها استفاده كرد»، حتي فكر هم نمي كند. بسياري در آمريكا -و البته در اسراييل- تاكيد مي كنند ايرادي ندارد كه سلاح هايي گران قيمت و فوق العاده پيشرفته به سعودي ها فروخته شود چرا كه اولا بالاخره بايد اين سلاح ها را به كسي فروخت و ارتش آمريكا به دليل كاهش تعهداتش در عراق و افغانستان، ديگر آن مشتري هميشه پاي كار سابق نيست و ثانيا چه بهتر كه اين سلاح ها را سعودي ها بخرند چرا كه همه مي دانند «نمي تواند از آنها استفاده كند»! نشان به آن نشان كه ارتش اين كشور تا مستقيما از آمريكا و اسراييل كمك دريافت نكرد نتوانست مبارزان كوه نشين و بيابانگرد حوثي را كه از يمن به بخش هايي از مرز آن حمله كرده بودند عقب براند.

كاركرد دوم عربستان بدون شك نقشي بي بديل است كه اين كشور در بازار جهاني نفت ايفا مي كند. عربستان است كه ذخيره استراتژيك نفت آمريكا را تضمين مي كند و مهم تر از آن با بالانس كردن بازار جهاني نفت به نفع سياست هاي آمريكا اجازه نمي دهد، قلب تپنده اقتصاد آمريكا يعني «دلار» دچار افت ارزش شود. يك نمونه جالب و عموما گفته نشده اين است كه عربستان نقشي حياتي در كشاندن چين به ورطه تحريم ايران و همچنين منصرف كردن روسيه از فروش سامانه هاي دفاع موشكي اس-300 به ايران بازي كرده است.
اكنون عربستان كه اينگونه در مركز راهبرد منطقه اي آمريكا قرار دارد لرزان و هراسان منتظر است كه موج عدالت طلبي، استكبارستيزي و اسلام خواهي كي مرزهاي آن را درخواهد نورديد. شايد بسياري تصور كنند احتمال ناآرامي در عربستان پايين است اما متخصصان راهبردي مي گويند تنها مسئله، مسئله زمان است و خصوصا اگر خبر تمام شدن كار عبدالله سعودي قطعي شود آن وقت هم درون حكومت عربستان و هم در سطح جامعه آن اتفاقاتي حيرت انگيز رخ خواهد داد.

پس از عربستان هيچ كشوري در منطقه خليج فارس براي آمريكايي ها مهم تر از بحرين نيست كه حكومت آن در اين روزها تا آستانه سقوط رفته و مسلما عمري بيش از چند ماه نخواهد داشت. بحرين براي آمريكا يك عربستان كوچك است. آمريكا در بحرين 4000 نيرو دارد. ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا كه مسئول تامين امنيت خليج فارس و تضمين عبور بي دردسر نفت از تنگه هرمز است در اين كشور مستقر شده است. ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا همچنين مسئوليت تامين امنيت درياي عرب را هم بر عهده دارد كه يك گلوگاه كليدي در شرق آفريقاست. ارتش آمريكا در سال 2003 تقريبا به صورت كامل از عربستان سعودي خارج شد تا در قطر و عمان مستقر شود اما سرفرماندهي ناوگان پنجم به طور كامل در بحرين استقرار دارد. حال تصور كنيد كه حكومت بحرين سقوط كند و كساني بر سر كار بيايند كه همه عمر با آرزوي انتقام گرفتن ازآمريكا زندگي كرده اند. آن وقت است كه تمام جغرافياي نظامي منطقه بر هم خواهد ريخت. همين حالا خبرهايي هست كه ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا خود را مهياي يافتن محل هايي جديد براي استقرار كرده است (كه البته لااقل در خليج فارس چنين محل هايي وجود ندارد) و سرنوشت بحرين هر چه باشد مسلما 4000 نيروي آمريكايي به همين زودي ها بايد به دنبال جاي جديد براي خود باشند يا اگر هم نشد به خانه هايشان برگردند.

اين تازه فقط يك جنبه از مسئله است. آمريكا از مصر تا خليج فارس 15 تاسيسات لجستيكي دارد كه وظيفه آنها تامين تداركات براي ناوهاي در حال تردد و نيروهاي در حال عبور و مرور است. آخرين اطلاعات جمع آوري شده و گزارش هايي كه برخي منابع غربي منتشر كرده اند نشان مي دهد 10 عدد از اين تاسيسات در اثر تحولات اخير منطقه به شدت ناامن شده و آمريكايي ها بايد به زودي به دنبال جايگزين هايي براي آنها باشند و به اين ترتيب نه فقط محل استقرار نيروهاي بيگانه در منطقه ناامن شده بلكه اساسا آنچه آمريكايي ها در استراتژي نظامي 2025 خود «حضور در مقياس جهاني» و «تردد برق آسا» ناميده بودند هم زير سوال خواهد رفت. وقتي اين اطلاعات را كه فقط اندكي از گفتني هاي بسيار است مرور كنيم آن وقت به آساني مي توان متوجه شد چرا عبور دو رزمناو ايراني از كانال سوئز براي استقرار در سوريه اينگونه آمريكايي ها و صهيونيست ها را بر آشفته است. آنها خوب مي دانند كه تحولات سياسي منطقه به زودي نقشه نظامي و امنيتي آن را هم تغيير خواهد داد و حركت رزمناوهاي ايراني به سمت مديترانه فقط يك نشانه سمبليك از واقعيت بزرگي است كه بايد در انتظار آن باشند.
خلاصه كنيم، آنچه حضور نظامي آمريكا در خاورميانه خوانده مي شود 4 ركن اساسي دارد كه همگي در حال فرو ريختن است:
1- شبكه اي از پايگاه هاي نظامي 2- تبادل اطلاعاتي مستمر با كشورهاي منطقه 3- استفاده از آب هاي سرزميني كشورها 4-حق پرواز در آسمان كشورها. به زودي روزي خواهد رسيد كه آمريكايي ها از همه اين امكانات كه تا به حال مفت و مجاني در اختيارشان بوده محروم خواهند شد. آيا حالا دشوار است كه بفهميم آمريكا چرا از دست ايران عصباني است و خود را براي متوقف كردن آن به آب و آتش مي زند؟

* جمهوري اسلامي
روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله امروز خود با عنوان "ما و اين شورانگيزترين دوران " آورده است: شورانگيزترين دوراني كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و دوران 32 ساله عمر نظام جمهوري اسلامي به لحاظ تحولات جهاني و منطقه‌اي پيش آمده، اين روزها و هفته‌ها و ماه هاست.
از همان صبح رهائي ايران از يوغ شاهنشاهي و سلطه خارجي، پيش بيني و خواست امام خميني اين بود كه همه‌ي ديكتاتورهاي منطقه و جهان اسلام ساقط شوند و قدرت‌هاي استعماري جهان نيز درهم بشكنند. اردوگاه كمونيسم و شرق با افول اتحاد جماهير شوروي در آغاز دهه‌ي هفتاد فرو پاشيد، اردوگاه غرب كه آمريكا نماينده اقتدار آنست نيز در دهه هشتاد بشدت رو به ضعف و انحطاط رفت و اكنون شاهد سقوط پياپي ديكتاتورهاي منطقه خاورميانه عربي و شمال آفريقا هستيم. چه چيز مي‌تواند از اين بشارت‌ها شورانگيزتر باشد؟‌اي كاش امام خميني در ميان ما بود و اين صحنه ها، كه از مصاديق بارز تحقق وعده الهي "ولينصرن الله من ينصره " - سوره حج آيه 40 - هستند، را به چشم خود مي‌ديد.

اگر امام خميني امروز در ميان ما نيست تا اين صحنه‌ها را كه خود وعده آنها را داده بود ببيند، بيانات روشن و توصيه‌هاي آن عبد صالح خدا در ميان ما به يادگار مانده است كه عموم مردم به ويژه روحانيت را به حفاظت از انقلاب اسلامي ايران كه پايگاه جهاني انقلاب‌هاي مردمي و اسلامي است دعوت كرده و از تفرقه و اختلاف پرهيز داده است. امام خميني، با تيزبيني فوق‌العاده خود، تلاش قدرت‌هاي سلطه گر در چنين مواقعي را براي جلوگيري از گسترش انقلاب‌ها پيش بيني كرده و به روحانيت توصيه اكيد نموده‌اند كه با حفظ وحدت و هوشياري در برابر اين توطئه‌ها بايستند و دشمنان را ناكام نمايند. امام، در يكي از پيام‌هاي يوم الله 22 بهمن فرمودند: "عرض من به روحانيت محترم و ائمه جمعه و جماعات آن است كه هميشه آقايان محور وحدت كلمه در مردم بوديد. و چنانچه مي‌دانيد، امروز بيشتر از هر وقت محتاج به وحدت كلمه هستيم. امروز كه دستهاي ناپاك براي تفرقه افكني در فعاليت هستند و‌ از وحدت كلمه ملت خوف دارند، و ممكن است ساده دلان را كه از انقلابهاي جهان بي خبرند تحت تأثير قرار دهند، بهترين قشري كه با اين طبقه تماس دارد شما هستيد كه مي‌توانيد با روشنگري خود آنان را از دست بدخواهان و توطئه گران نجات دهيد؛ و به آنان گوشزد نماييد كه انقلاب را شماها كرديد و خود را از قيد و بند اسارت امريكا و ديگر جهانخواران و از ستمهاي رژيم پهلوي رها كرديد.

اكنون اگر به سمپاشيهاي بدخواهان و وسوسه‌هاي وابسته و پيوسته به امريكا و ديگران گوش فرا دهيد و خداي نخواسته در صفوف فشرده شما تفرقه پيدا شود، تمام زحمات طاقت فرسايتان و خونهاي پاك شهدايتان به هدر مي‌رود، و باز اسلام و كشورهاي اسلامي و نسلهاي آينده تان در دست اجانب و دشمنان اسلام و ميهن اسير خواهد شد؛ و اسلام كه به دست تواناي شما تجديد حيات كرد با دست شما سالها و قرنها شكستي جبران ناپذير خواهد خورد، و در نزد خدا و نسل‌هاي آينده محكوم خواهيد شد. " صحيفه امام جلد 18 صفحات 345 و 346 پيا م به مناسبت يوم الله 22 بهمن 1362 اين هشدار مهم و تاريخي را آحاد مردم به ويژه قاطبه روحانيت بايد بسيار جدي بگيرند و مطمئن باشند كه امروز فقط وحدت كلمه است كه مي‌تواند زحمات و تلاش‌ها و فداكاري‌هاي كم نظير مردم ايران براي زايل ساختن رژيم ستم شاهي و دفن نمودن استبداد داخلي و استعمار خارجي را به نتيجه نهائي برساند و مانع بازگشت سلطه جهانخواران و شكست آنها در مصادره انقلاب‌هاي مردمي ملت‌هاي مسلمان خاورميانه عربي و شمال آفريقا شود. امروز كه آمريكا و انگليس و رژيم صهيونيستي نگران به خطر افتادن منافع نامشروع خود در منطقه هستند و تلاش مي‌كنند اذهان و افكار را به انحراف بكشانند، اين ما ملت ايران هستيم كه بايد با حفظ وحدت كلمه، آنها را از هر نوع خوراك تبليغاتي محروم نمائيم.

آنها به هر وسيله و ابزاري متوسل مي‌شوند تا ايران را كه پايگاه نهضت جهاني اسلام است ناكام و درگير طوفان نشان دهند و به افكار عمومي ملت‌هاي درحال انقلاب القا كنند كه اين راه را نبايد بپيمايند و به وضعيت موجود يعني حاكميت ديكتاتورها تن دهند. امروز اگر ما هوشيار نباشيم و اين توطئه‌ها را خنثي نكنيم، علاوه بر اينكه به انقلاب ملت‌هاي منطقه خيانت مي‌كنيم دستاوردهاي عظيم انقلاب خود را نيز بر باد خواهيم داد. اين واقعيت را نيز از زبان امام خميني در باب اهميت رسالت دو قشر روحاني و دانشگاهي به عنوان دو پايگاه تأثيرگذار در جامعه بخوانيم كه فرمودند: "اگر ملت ما بخواهد گرفتار چنگال قدرتهاي متجاوز و دنباله‌هاي آنان و همچنين گرفتار حكومتهايي مثل دوره قاجار، و صد مرتبه بدتر از آن رژيم پهلوي، نشود، بايد براي اصلاح اين دو قطب همت گمارد. و اگر طلاب و فضلا و علما و مراجع عظام و قشر دانشگاهي، از اساتيد محترم و دانشجويان، و همچنين كليه دانشمندان بخواهند كشورشان مبتلا به استعمار و استثمار جهانخواران نشود، بايد در تربيت صحيح اسلامي، ملي، انقلابي ملت كوشش كنند؛ و نيز دانشجويان و طلاب با كوشش فراوان به راهنماييهاي اساتيد و معلمان و مربيان در ساختن خويش تلاش نمايند؛ و نيز در تحكيم وحدت به صورتي جدي بين دانشگاهها و مدارس علوم اسلامي كوشش نمايند. چرا كه دشمنان ملت و ميهن از تفرقه بين اينان سودها بردند و كشور و اسلام ضررهاي جانكاه كردند. " صحيفه امام - جلد 18 - ص338.

امروز، سوم اسفند و بيست و دومين سالگرد انتشار پيام مهم امام خميني معروف به منشور روحانيت است. توجه به اين پيام از جهات مختلف به ويژه در مقطع كنوني ضرورت دارد. يكي از نكات بسيار هوشمندانه و دقيقي كه امام خميني در اين پيام آورده‌اند اينست كه دشمناني كه به جان روحانيت مي‌افتند به سراغ روحانيون غيرانقلابي و بي تفاوت نمي‌روند و دقيقاً آن دسته از روحانيوني را آماج حملات خود قرار مي‌دهند كه به اسلام و انقلاب و كشور خدمت كرده‌اند و براي جامعه مفيد هستند و مخالف سلطه شرق و غرب مي‌باشند:
"امروز نيز همچون گذشته، شكارچيان استعمار در سرتاسر جهان از مصر و پاكستان و افغانستان و لبنان و عراق و حجاز و ايران و اراضي اشغالي به سراغ شيردلان روحانيت مخالف شرق و غرب و متكي به اصول اسلام ناب محمدي - صلي الله عليه و آله و سلم - رفته‌اند و از اين پس نيز جهان اسلام هر از چندگاه شاهد انفجار خشم جهانخواران عليه يك روحاني پاكباخته است. " صحيفه امام جلد 21 صفحه 276
امام خميني، از آنچه به تفصيل در پيام منشور روحانيت مي‌آورند و توطئه‌هاي دشمنان اسلام و انقلاب و كشور براي خارج ساختن روحانيون پاكباخته از صحنه را تشريح مي‌نمايند، اين هشدار را نيز مي‌دهند كه:
"نتيجه مي‌گيريم كه اگر روحانيون طرفدار اسلام ناب و انقلاب، دير بجنبند، ابرقدرت‌ها و نوكرانشان مسائل را به نفع خود خاتمه ميدهند. " صحيفه امام جلد 21 صفحه 288

راهكار بي بديل مورد نظر امام خميني براي خنثي كردن توطئه‌ها و حفاظت از دستاوردهاي انقلاب و نظام جمهوري اسلامي، حفظ وحدت كلمه است.
امروز دست‌هاي مرموزي تلاش مي‌كنند وحدت كلمه را كه رمز پيروزي ملت ايران بود و در شرايط كنوني اين ملت بيش از هر زمان ديگري به آن نياز دارد، از جامعه انقلابي و اسلامي ما بگيرند. صاحبان اين دست‌ها كساني هستند كه همه را به جان هم مي‌اندازند و خود به عنوان شاهد ساكت صحنه با ارزيابي نتايج توطئه‌هاي خود به طراحي چگونگي استمرار سياست "تفرقه بيانداز و حكومت كن " مي‌انديشند و اقدام مي‌كنند، عناصر مرموزي كه حذف ولايت فقيه را در رأس برنامه‌هاي خود دارند. در مقابل اين دست‌هاي مرموز، وظيفه انقلابي همه‌ي اقشار ايجاب مي‌كند با محور قرار دادن ولايت فقيه، كه ستون فقرات نظام جمهوري اسلامي است، براي حفظ و تقويت وحدت كلمه تلاش كنند. فقط از اين طريق است كه مي‌توان چهره‌هاي مخفي شده در پشت دست‌هاي مرموز تفرقه افكن را افشا و رسوا كرد و جامعه را از خطر آنها رهاند.

* مردمسالاري
روزنامه مردمسالاري در سرمقاله روز خود با عنوان "عرق شرم در مقابل انتفاضه خشم "به قلم علي ودايع آورده است: چه واژه شيريني است، آزادي! دموكراسي و حق حكومت مردم برمردم آرزويي بوده است كه ذهن مردم جهان را در قرون مختلف به خود مشغول كرده است. از ساليان پيش از ميلا د مسيح تا امروز كه بيست و يك قرن از آن مي گذرد، مردم همواره در حال نبرد با حكومت خودكامگان و سفاكان بوده اند. در راه برقراري دموكراسي، جامعه جهاني هم شاهد به راه افتادن جوي هاي خون و ستانده شدن جان انسان هاي غيرنظامي بوده است. البته در اين بين حركت هاي استقلا ل طلبانه در مقابل استعمارگران را نبايد منهاي حركت هاي آزادي خواهانه تلقي كرد.مي توان با صراحت گفت حقوق برابر، نبود تبعيض و برخورداري از حق تعيين سرنوشت كشور آرزوي قلبي هرملت آزادي فارغ از مليت و مذهب است.
در روزهايي كه اروپا دچار اپيدمي ويروس پوپوليسم و نخوت سياسي شده است خاورميانه شاهد قيامي متفاوت از تمام التهاب ها در خاورميانه و حتي جهان است.

اين منطقه استراتژيك جهان كه همواره نگاه استعمارگران و ابرقدرت ها را به خود معطوف كرده با ديكتاتورهاي منحصر به فرد همواره مملو از التهابات و بحران ها بوده است. جدل هايي كه ناشي از موقعيت استراتژيك، منابع انرژي اعم از نفت و گاز، دولت هاي موافق يا معارض غرب، موضوع رژيم صهيونيستي، بنيادگرايي اسلا مي، ايدئولوژي هاي متناقض اسلا مي و يورش نيروهاي نظامي بيگانه به منطقه بوده است. به دور از چشم رياست جمهوري هاي مادام العمر، خفقان و سركوب سياسي، ضعف وجود مشاركت مردم، وابستگي و سرسپردگي به غرب براي حفظ منافع رژيم صهيونيستي، مردم به آنچنان شعوري دست يافته اند كه بسياري انگشت حيرت بردهان گرفته اند. برخي، حوادث خاورميانه و آنچه در مصر و تونس رخ داد شورشي كه در نهايت به انقلا ب منتهي خواهد شد تعبير مي كنند. در جامعه جهاني با سرعت معادلا ت تغيير مي كند; اما آنچه روي مي دهد به هيچ وجه به نفع ديكتاتورهاي عرب نيست. خبرهاي ضدونقيضي از مرگ بن علي منتشر شده است و حال فرعون مصر چندان مساعد نيست. در يمن كه دوش به دوش مردم مصرانتفاضه خشم را به پيش مي برند علي عبدالله صالح با درماندگي دست هاي بيگانه را عامل اعتراضات مردمي معرفي مي كند; سياستي كه پادشاه بحرين نيز در اظهاراتي مشابه كشورش را قرباني توطئه خارجي مي داند و با فرافكني ايران اسلا مي و حزب الله را متهم معرفي مي كند.(البته بحرين در سال 2008 هم سوريه را به دخالت در امور داخلي كشورش متهم كرده بود.)آسمان خاورميانه را دود آتش خشم ملت هاي عرب فراگرفته است و چشم بسياري را درغرب و سرزمين هاي اشغالي به اشك انداخته است.گويي جوانان عرب ديگر نمي خواهند ذلت و خفتي كه پدران خود پذيرفته بودند تحمل كنند.

كشورهاي مختلف براي رسيدن به دموكراسي، گويي وارد يك مسابقه دموكراسي خواهي شده اند; اول تونس، دوم مصر و حالا رقابت به ديگر كشورها رسيده است. گرچه الجزاير و يمن از مدت ها پيش قيام خود را آغاز كردند اما اين مردم ليبي هستندكه با دستاني خونين گوي مبارزه با ديكتاتورها را ربودند.از كودتاي سال 1969 اين رهبر خون آشام از هيچ اقدامي براي استمرار ديكتاتوري فروگذار نكرد تا اين كشور به چهارمين زندان بزرگ جهان براي زندانيان سياسي بدل شود.در طول ساليان سال مرزي براي سانسور اخبار و اطلا عات وجود نداشت، تنها 4 روزنامه منتشر مي شد كه نظرات سرهنگ رامنعكس مي كرد. تنها خبرگزاري فعال، خبرگزاري دولتي ليبي است كه زير نظر مستقيم دولت فعاليت مي كرد.در اين كشور 5 ميليون و هفتصد هزار نفري، ميانگين سن مردم ليبي 24 سال است با 30 درصد بيكاري كه يك رقم بالا و فاجعه بار براي يك كشور حساب مي شود.ديكتاتوري ليبي جداي از ديگر خودكامگان و فراعنه نبوده است; ثروت در ميان اطرافيان قذافي دست به دست مي شد و پولشويي كمترين جرمي است كه آنها دست خود را به آن آلوده كردند. خشم فروخفته مردم ليبي در چهل و اندي سال گذشته تركيد تا مردم اين كشور عنوان نخست جهان شوند.بي اعتنايي و پاسخ خشن حكومت بنا شده بر خون ريزي به درخواست هاي مردم، خشم هاي كوچكي را به وجود آورد كه امروز در ليبي و اغلب كشورهاي عربي تبديل به انتفاضه خشم بزرگ شده است.

مردم قاطعانه تصميم گرفتند انقلا ب كنند و هيچ چيز جز ساقط شدن خون آشام، آنان را آرام نخواهد كرد. بن علي و حسني مبارك براي مقابله با مردم از جوخه هاي مرگ و اراذل واوباش براي سركوب مردم استفاده كردند، اما قذافي از همسنگران خود در دنياي ديكتاتورها درس هايي آموخته بود!ابتدا براي انحراف افكار عمومي همانند گذشته در رداي دفاع از ملت مظلوم فلسطين آنان را به قيام فراخواند و بعد در تظاهرات حاميانش در طرابلس شركت كرد تا مثلا وجه مردمي خود را ترميم كند و گروهي از زندانيان سياسي را آزاد كرد. اما اين اقدامات نتوانست خشم مردم را فرو نشاند. پس يكي از خشن ترين گروه هاي آفريقا يعني مزدوران سياه وارد اين كشور شدند. سرهنگ غافل بود از اين كه مردم ليبي هم از مجاهدان مصري و تونسي آموخته اند كه بايد تا آخر نبرد در مقابل گردان هاي مرگ صف آرايي كنند. مردم ليبي آنچنان حماسه اي خلق كردند كه خوي وحشيگري و تجاوز مزدوران قذافي به نابودي كشيده شد و حتي دوستان قذافي نيز يك به يك از او برائت جستند. در كارزار نبرد مردم و ديكتاتورهاي دست نشانده، يك نمره منفي بزرگ براي غرب و مدافعين بشريت شد چگونه غرب و جامعه جهاني وجود ديكتاتورهايي با اين درجه از خون ريزي و سركوب را براي ساليان سال تحمل مي كند؟ با سقوط اين ديكتاتورها پرده كنار رفته و افشاي اسناد جنايات آنها عرق شرم برپيشاني جامعه جهاني خواهد نشاند. نكته جالب اينجاست كه در طول چند ماهي كه از آغاز انتفاضه و قيام مردم مي گذرد مدافعين حقوق بشر زبان در كام گرفته اند و تنها حماسه هايي را كه مردم خلق مي كنند به نظاره نشستند.

خوي معامله گري اروپايي ها تا حدي اين كشورها را به فلا كت واداشته است كه برسرخون قربانيان حادثه لا كربي در سال 1988كه 270 نفر بودند معامله كردند. دولت محلي اسكاتلند و بريتانيا تحت فشار شركت نفتي بي پي براي به ثمر رسيدن قرارداد 900 ميليون دلا ري اين شركت با ليبي; المقراحي را به بهانه بيماري سرطان آزاد كرد تا او به عنوان يك قهرمان وارد طرابلس شود و خانواده قربانيان لا كربي در بهت فرو روند.آ نها چه هدفي را در پس اين ديد و بازديدها دنبال مي كردند؟ بي آن كه سرنوشت امام موسي صدر پيگيري شود يا واكنش مقتضي به رفتار دو پهلوي ليبي اعمال شود. ليبي عليه منافع ايران اسلا مي اقداماتي انجام داد كه تا امروز نتوانست برخي از دوستداران قذافي را در تهران مجاب كند براي دوري از طرابلس. قذافي در سال 1383 درخواست محرمانه اي به شوراي امنيت فرستاد براي سپردن جزاير 3 گانه ايران در خليج فارس به امارات متحده عربي و ارسال نقشه ساخت سانتريفيوژهاي هسته اي كه توسط عبدالغديرخان دانشمند هسته اي پاكستان طراحي شده بود در اختيار اين كشور قرار گرفت در راستاي فشارهاي غرب عليه ايران اسلا مي گزينه هاي كوچكي از خباثت هاي قذافي عليه تهران است. در نبرد مردم با ديكتاتورهاي عربي گروهي سرافراز شدند كه هرگونه رابطه را نفي كردند و خواهان سقوط آنها شدند براي روشن شدن حقايق.

* سياست روز
روزنامه سياست روز در سرمقاله خود با عنوان "موافقان و مخالفان دولت بخوانند " به قلم مديرمسئول آورده است: آيندگان دو فرصت طلايي را در كارنامه دهه چهارم جمهوري اسلامي(سالهاي 88 و 89) خواهند ديد و در خصوص چگونگي استفاده ما از آن دو فرصت كم نظير و حتي بي نظير، قضاوت خواهند كرد. اصلا بايد سالهاي‌هاي 88 و 89 را طور ديگري نگريست.
در سال 88 ، انتخابات دور دهم رياست جمهوري با بيش از 85 درصد مشاركت در مقايسه با آمار مشاركت مردم در برخي از كشورهاي صاحب نام و مدعي دموكراسي حداكثري ، از جمله آمريكا كه در بالاترين آماردر كارنامه انتخاباتي خود 66 درصدحضور را دارد،فرانسه با 11/34 درصد ، انگليس با اعمال قانون شركت اجباري در انتخابات و در بالاترين آمارثبت شده با 65 درصد مشاركت، مصر با حداكثر 35 درصد و بعضي ديگر كشورها كه مجال ذكر آنها نيست ، مي‌توان مشاركت 85 درصدي مردم ايران را يك ركورد تلقي كرد.
و همينطور در سال 89 در ماه‌هاي پاياني سال ، رويدادهاي از جنس اتفاقات 57 ايران دربرخي كشورهايي شروع به نضج گرفت (كه ادامه دارد) كه در رديف هم پيمانان تمام قد غرب و داراي مواضع ضديت علني با ايران بودند. كه به اعتقاد برخي كارشناسان از آن به عنوان زلزله‌هاي دنباله‌داري تعبير مي‌شودكه شرايط و معادلات منطقه و جهان را شكلي ديگر و چهره‌اي پيچيده مي‌بخشد.

حتما آيندگان از اين دو فرصت سوال خواهند كرد. يك اينكه، چرا فرصت برآمده از انتخابات 88 با آن پشتوانه عظيم مردمي نتوانست بسياري از معضلات داخلي و خارجي كشور از جمله پرونده هسته‌اي را مختومه كند و به عكس منجر به يك تهديد و كام تازه شيرين شده ملت را به تلخي مبدل كرد.
رفتار غير منطقي و غير قابل انتظار آقايان موسوي و كروبي و حتي برخي ديگر خواص و همچنين عكس‌العمل ناشي از بي‌تدبيري دولت، نتيجه‌اي را براي آن فرصت رقم زد كه موجب حسرت همه دلسوزان نظام و مسرت معاندان ايران گرديد.
هر چند از آقايان موسوي و كروبي بعنوان فرزندان انقلاب انتظار مي‌رفت كه مصالح و منافع نظام و مردم را به هر چيزي ترجيح دهند و مطالبات خود را از مجاري قانوني متعارف دنبال كنند، اما بيش از آنان از رياست محترم جمهور توقع بود كه بعنوان رئيس جمهور آحاد مردم با سعة‌صدر به معترضان مي‌نگريست و خود را متعلق به همه ايرانيان در سراسر جهان اعم از نخبه و غير نخبه، غني و فقير و ... دانسته و دامنه تسامح و تساهل خود را در مقابل برخي معترضان(البته معترضان غيروابسته به خارج از كشور) را افزايش مي‌داد.

و اما در فرصت دومي كه در اختيار قرار گرفته است موج آزادي‌خواهي و اسلام‌خواهي است كه ملل عرب را فرا گرفته است. كشورهايي كه سران آنها با ناديده گرفتن خواسته‌هاي مردمي و پشت كردن به آموزه‌هاي ديني در خدمت غرب قرار گرفته بودند. اكنون مردم آن كشورها نيازمند تجارب انقلاب اسلامي ايرانند وهمه نگاه‌هاي دوست و دشمن را به سوي ايران فرا خوانده است. موضع‌گيري‌هاي اخير مقامات غربي و اظهارنظر شفاف نخست وزير رژيم اشغالگر قدس مبني بر اينكه بايد كاري كرد كه اتفاقات اخير منطقه به نفع ايران تمام نشود مويد همين موضوع است و از اين روست كه پروژه دامن‌زدن به اختلافات داخلي و هدايت مستقيم و غيرمستقيم برخي موافقين و مخالفين دولت با بروز عكس‌العمل‌هاي غير عقلاني در قبال يكديگر در دستور كار آنان قرار گرفته است.
لذا ضروري است كه همه موافقين و مخالفين در اظهارنظر‌هاي خود و مواضع اطرافيان تجديدنظر نمايند و مانع از موفقيت اين سناريو درپروژه مشغوليت ذهني و فكري به مسائل داخلي شوند.

امروزه معاندين و بدخواهان نظام سعي دارند با نفوذ به صفوف موافقين و مخالفين دولت ، از آب گل‌آلود ماهي بگيرند. لذا بار ديگر به آقايان موسوي و كروبي و همه معترضيني كه خود را مبرا از هدايت عوامل خارجي مي‌دانند و مدعي هستند كه دل در گرو انقلاب و آرمان‌هاي آن دارند توصيه و يادآوري مي‌شود كه مراقب باشيد كه در آينده و تاريخ انقلاب ،از آنان به عنوان عاملين ضايع‌شدن و از دست رفتن فرصت كنوني ، ياد نشود و از طرفي بديهي است كه تكاليف هر سه قوه و روساي آن به نسبت گذشته سنگين‌تر و حساس‌تر گرديده،و بايد با اتكال به خداوند متعال تلاش كنند كه بتوانند با تدبير و اتخاذ تمهيدات منطقي با ايجاد آرامش و امنيت خاطر براي همه آحاد جامعه از جمله اقليت معترض غير مغرض ،بستر وحدت كلمه را فراهم و همه ظرفيت‌ها و تجارب را صرف كمك و هدايت نهضت‌‌هاي شكل گرفته در سطح منطقه نمايند.

* آرمان
روزنامه آرمان در سرمقاله روز خود با عنوان "افزايش فشارها بر هاشمي رفسنجاني "به قلم صادق زيباكلام آورده است:‏ يكي از بازتاب‌هاي تحولات اخير افزايش فشار بر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بوده است.به نظر مي‌رسد برخي كه دراردوگاه نزديكان دولت هم هستند، در هر روزي كه فضا ايجاب مي‌كند به سروقت هاشمي‌رفسنجاني رفته و تلافي همه مشكلات و ناملايمات سياسي را بر سر وي خالي مي‌كنند. با اين كه هاشمي ديگر نقشي تاثير گذاري ندارد،
مع‌الذلك همچنان در خط اول آتش حمله تندرو‌ها قرار دارد. برخي از آنان وي را تحت فشار گذارده‌اند كه بايد تكليف خود را روشن كند. گروهي ديگري شعار مرگ بر ... را در اجتماعاتشان به راه‌انداختند و جمعي ديگر براي وي ضرب‌الاجل تعيين كردند كه تا فلان ساعت اگر برائت‌نجويي،چنين و چنان خواهد شد. اشتباهي كه «هاشمي‌ستيزان» مي‌كنند آن است كه گويا به شخصيت سياسي ايشان آشنايي چنداني ندارند، آنان تصور مي‌كنند با تهديد و ارعاب با فضاسازي و با سردادن شعار، وي را به تسليم وادارند. هاشمي رفسنجاني از سال‌هاي 37و38 مبارزه سياسي و زندگي سياسي‌اش را شروع كرده ، ظرف اين 50 سال او توفان‌ها، بحران‌ها و سختي‌هاي زيادي را پشت سر گذارده، او بيدي‌نيست كه با سردادن شعاري بلرزد. و نيز در گذشته، سابقه‌اي به چشم نمي‌خورد كه در مواجه شدن با تهديد و ارعاب تسليم شده باشد. اتفاقا يكي از مشخصه‌هاي زندگي سياسي هاشمي رفسنجاني عبارت است از ايستادگي در برابر تندروي و رويارويي با تندروها.

او معتقد است كه مشكلات و مسائل كشور با تندروي حل نخواهد شد. به جاي تندروي بايد وارد تفاهم و مدارا شد.واقعيت هم نشان داده كه هاشمي دنبال آرامش است و مي‌گويد، مشكلات اجتماعي را نمي‌توان با تندروي حل و فصل كرد. اما فرض بگيريم كه حق با جريان تندرو است و هاشمي رفسنجاني اشتباه مي‌كند. آيا با برخورد تند مي‌توان مشكلات و مسائل سياسي، اجتماعي را حل و فصل كرد. آيا با كسي كه راه حلي خيرخواهانه براي حل و فصل مشكلات و مسائل كشورش ارائه مي‌دهد، مي‌بايسيتي اينگونه برخورد كرد؟ آيا در جوامع ديگر هم عليه منتقدينشان شعار «مرگ‌بر» مي‌دهند؟ برخلاف تصور تندروها، فشار بر هاشمي و به راه انداختن شعار از يكسو باعث جزم‌تر شدن عزم و اراده مشاوراليه شده و از سوي ديگر باعث افزايش حمايت از ايشان در ميان جريانات سياسي ميانه‌رو و معتدل‌تر جامعه خواهد شد. راه حل هر پديده‌اي در قانون اساسي مشخص شده و هر گونه اقدام خلاف قانون مي‌تواند براي وحدت كه نياز اصلي امروز كشور است، مخل وحدت باشد.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

ابوترابي‌فرد اعلام كرد؛
بررسي نحوه رسيدگي به ‌لايحه بودجه 90 در جلسه غيرعلني مجلس

خبرگزاري فارس: نايب رئيس اول مجلس از بررسي نحوه رسيدگي به لايحه بودجه 90 در جلسه غيرعلني صبح امروز مجلس خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، حجت‌الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي‌فرد نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (سه‏شنبه) ‌در آغاز صحن علني با اشاره به تشكيل جلسه غيرعلني غيررسمي مجلس گفت: نمايندگان در اين جلسه، درباره نحوه بررسي لايحه بودجه سال 1390 كل كشور نظرات خود را مطرح كردند.

وي افزود: در جلسه غيرعلني صبح امروز مجلس، نحوه رسيدگي به لايحه بودجه 90 مورد بررسي قرار گرفت تا نمايندگان با همكاري دولت، كار بررسي لايحه بودجه 1390 را تا پايان سال جاري به اتمام برسانند.

نايب رئيس اول مجلس همچنين گفت: البته اگر زمان تا پايان سال جاري اجازه نداد و كار بررسي لايحه بودجه 90 تا پايان سال 89 ‌به اتمام نرسيد، بعد از پايان سال و با آغاز مجلس در سال جديد، در اولين فرصت بررسي لايحه بودجه تقديمي دولت در مجلس آغاز مي‌شود و پس از اتمام بررسي اين لايحه براي اجرا به دولت ابلاغ مي‌شود.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

مهم‌ترين عناوين برخي روزنامه‌هاي صبح امروز كشور

خبرگزاري فارس: برخي روزنامه‌هاي صبح امروز، مهم‌ترين عناوين خود را به موارد زير اختصاص دادند.

* همشهري

ـ رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان و كارگزاران نظام: نخبگان نگذارند حركت عظيم ملت‌ها مصادره شود
ـ صدها كشته در پي سركوب معترضان در ليبي: رژيم قذافي در آستانه سقوط
ـ قاليباف در مراسم گردهمايي خانواده بزرگ همشهري تأكيد كرد: اعتدال و اخلاق سرلوحه فعاليت رسانه‌ها باشد
ـ رئيس پليس راهور ناجا خبر داد: ممنوعيت شماره‌گذاري خودروهاي بدون كيسه ايمني هوا از سال 90

* مردم‌سالاري

ـ پيشروي قاطعانه انتفاضه خشم در خاكريز ديكتاتورهاي عرب؛ معمر قذافي فرار كرد
ـ رهبر معظم انقلاب اسلامي: حضور ملت‌ها در صحنه تيغ زورگويي قدرت‌ها را كند مي‌كند
ـ لايحه بودجه 90 سرانجام به مجلس رسيد
ـ ايران قهرمان جام‌جهاني كشتي فرنگي شد

*جهان اقتصاد

ـ جزييات لايحه بودجه سال 90 اعلام شد؛ افزايش 46 درصدي رقم بودجه 90
ـ معاون وزير كار خبر داد: نرخ بيكاري 10 درصدي طبق تحليل وزارت كار
ـ رهبر معظم انقلاب اسلامي: حضور ملت‌ها در صحنه تيغ زورگويي قدرت‌ها را كند مي‌كند
ـ با حضور مديران بازار سرمايه صورت گرفت؛ رونمايي از صندوق سرمايه‌گذاري مشترك شاخصي كار آفرين

* ايران

ـ رهبر معظم انقلاب خطاب به نخبگان كشورهاي منطقه خاورميانه: نبايد گذاشت استكبار قيام ملت‌ها را مصادره كند
ـ قيام مردم در بحرين، يمن و اردن بالا گرفت؛ قذافي در آستانه سقوط
ـ عصر يكشنبه و در ميان اغتشاشگران؛ فائزه هاشمي دستگير و آزاد شد
ـ رئيس‌جمهور به هنگام تقديم لايحه بودجه 90 به مجلس خواستار شد؛ مجلس انسجام و جهت‌گيري بودجه 90 را حفظ كند

*جام‌جم

ـ رهبر معظم انقلاب: ملت‌هاي خاورميانه از دخالت‌هاي آمريكا به ستوه آمده‌اند
ـ شاهكار كشتي فرنگي ايران با دومين قهرماني در جام‌جهاني
ـ قذافي تظاهرات‌كنندگان ليبي را بمباران كرد
ـ بودجه 500 ميليارد دلاري دولت در مجلس

* ملت‌ما

ـ رشد 45 درصدي بودجه كشور در سال 90
ـ قهرماني در جام‌جهاني براي دومين سال متوالي؛ كشتي فرنگي مايه افتخار
ـ حداد عادل: برخي مديران فرهنگي بودجه‌ها را اسراف مي‌كنند
ـ قلعه فرانسوي‌هاي شوش در خطر تخريب

* سياست‌روز

ـ رهبر معظم انقلاب اسلامي: حركت مردم منطقه قطعا اسلامي است و بايد تقويت شود
ـ احتمال ورود خودروسازان و قطعه‌سازان به اتاق بازرگاني، صنايع و معادن؛ ميز سياسي شبه دولتي‌ها پشت درهاي اتاق
ـ اعتراض‌ها براي بركناري قذافي صدها كشته بر جاي گذاشت؛ ليبي صحنه جنگ تمام عيار


*جوان

ـ پيش‌بيني صفار هرندي از انتخابات هيئت رئيسه مجلس خبرگان
ـ پايتخت ليبي سقوط كرد، راهپيمايي سرنوشت در بحرين و يمن امروز و جمعه برگزار مي‌شود؛ سقوط ديكتاتورهاي عرب شتاب گرفت
ـ گفت‌وگوي «جوان» با فريب كوثري؛ عمره، وفادارترين يار مختار است
ـ فراخوان ضد انقلاب با بي‌اعتنايي كامل مردم مواجه شد؛ شكست رسواي فاز 2 آشوب اسرائيلي

* دنياي اقتصاد

ـ بودجه 90 تقديم مجلس شد؛ انبساط مالي در سال آينده
ـ نهاونديان و آل‌اسحاق روايت مي‌كنند؛ دغدغه‌هاي فعالان اقتصادي
ـ شاخص 327 واحد افتاد؛ روز عقب‌نشيني بورس تهران
ـ در حاشيه انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني؛ به چه افرادي بايد رأي داد؟

*باني فيلم

ـ «جدايي نادر از سيمين» خرس طلا را به ايران آورد؛ فرهادي فاتح بزرگ برلين 61
ـ حالا وقت تحسين فرهادي است!
ـ مديرعامل فارابي: دريافت اين جوايز را به همه سينماگران تبريك مي‌گويم
ـ جواد طوسي: فرهادي؛ تشخص هنرمندانه سينماي اجتماعي

* وطن امروز

ـ كنترل شهرها و مراكز دولتي ليبي يكي پس از ديگري به دست مردم مي‌افتد؛ سقوط ديكتاتور سبز
ـ همزمان با نگراني رژيم صهيونيستي صورت گرفت؛ عبور ناوهاي نظامي ايران از كانال سوئز
ـ آغاز بررسي لايحه بودجه 90 در مجلس؛ وابستگي بودجه جاري به نفت نصف شد
ـ شاهكار مردان محمدبنا با شكست روسيه؛ كشتي فرنگي ايران قهرمان جهان شد

* رسالت

ـ رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار كارگزاران نظام مطرح كردند: دور كردن آمريكا از سرنوشت ملت‌ها، علاج مشكل منطقه
ـ طرابلس سقوط كرد؛ مردم ليبي كنترل پايتخت اين كشور را به دست گرفتند
ـ تيم ملي كشتي فرنگي ايران قهرمان جام‌جهاني شد
ـ قطار شهري مشهد مقدس افتتاح شد

* تهران امروز

ـ تاكيد رهبر معظم انقلاب در ديدار كارگزاران نظام و انديشمندان اسلامي:كليد حل مشكلات منطقه برچيدن بساط آمريكاست
ـ شمارش معكوس براي سرهنگ؛ هواپيماهاي جنگي در پايتخت ليبي به مردم حمله كردند
ـ بررسي سريع بودجه به صلاح نيست
ـ نمايندگان مجلس در گفت‌وگو با تهران امروز؛ مسئولان در مقوله وحدت الگوي مردم باشند

* شرق

ـ توكلي خطاب به نمايندگان مجلس: گسترده شدن مخالفان به صلاح نيست
ـ رهبر معظم انقلاب اسلامي: حضور ملت‌ها در صحنه تيغ زورگويي قدرت‌ها را كند مي‌كند
ـ وزير بهداشت به تهراني‌ها خبر داد؛ احداث چند بيمارستان اختصاصي زنان
ـ استانداري تهران اعلام كرد؛ تكذيب كشته شدن يك شهروند در ميدان هفت‌تير

*كيهان

ـ جاي امام(ره) و شهدا خالي؛ بعد از بن علي و مبارك، قذافي هم فرار كرد بحرين، يك قدم تا سقوط
ـ رهبر معظم انقلاب با استقبال از خيزش كنوني در جهان اسلام: حضور ملت‌ها در صحنه تيغ قدرت‌هاي زورگو را كند مي‌كند
ـ اخوان‌المسلمين: خروش عليه حكام عرب واجب شرعي است
ـ در بيانيه‌اي خطاب به ملت ايران اعلام شد؛ خانواده شهيد صانع ژاله: سران فتنه و حاميان منافق آنها قاتل فرزندمان هستند

* جمهوري اسلامي

ـ راه‌اندازي اولين پالايشگاه نفت فوق سنگين جهان در خوزستان
ـ رئيس‌جمهور لايحه بودجه سال 90 را به مجلس تقديم كرد
ـ قذافي به ونزوئلا گريخت
ـ رهبر معظم انقلاب در ديدار كارگزاران نظام و سفيران كشورهاي اسلامي: جمع شدن بساط آمريكا در منطقه كليد حل مشكلات مسلمانان است

* جهان صنعت

ـ رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس: درخواست سرعت در بررسي بودجه فراقانوني است
ـ پس از سرنگوني مبارك و بن علي نوبت قذافي شد؛ سقوط سومين ديكتاتور؟
ـ ايران براي دومين بار قهرمان جام‌جهاني كشتي فرنگي شد
ـ آنچه از بيداري‌ها مشاهده مي‌شود نشانه‌اي از به ستوه آمدن بشريت است

* تفاهم

ـ تثبيت نرخ سود بانكي در سال 90
ـ جزئيات لايحه بودجه سال 90؛ كاهش وابستگي بودجه به نفت
ـ افزايش توليد نفت از ميدان مشترك ايران با عمان
ـ پيش‌بيني سود سهام سايپا اعلام شد
انتهاي پيام/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

اختلال در پخش راديويي مذاكرات مجلس شوراي اسلامي

خبرگزاري فارس: طي روزهاي گذشته امواج راديويي راديو فرهنگ كه مذاكرات مجلس به طور زنده از آن پخش مي‌شود، دچار اختلال شده است.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، براساس اصل 69 قانون اساسي، مذاكرات مجلس شوراي اسلامي "بايد علني‏ باشد و گزارش‏ كامل‏ آن‏ از طريق‏ راديو و روزنامه‏ رسمي‏ براي‏ اطلاع‏ عموم‏ منتشر شود "؛ با توجه به حساسيت و مهم‌بودن مذاكرات وكلاي ملت در صحن علني و در راستاي اجراي اصل 69 قانون اساسي از سال‌ها پيش راديو فرهنگ اقدام به پخش زنده مشروح مذاكرات مجلس كرده است.

اما با اين وجود، از روزهاي اخير به خصوص در روز تقديم لايحه بودجه سال آينده كل كشور توسط رئيس‌جمهور به مجلس، اختلالاتي در امواج راديويي از جمله موجي كه راديو فرهنگ روي آن مذاكرات بهارستان را پخش مي‌كند، وارد شده است.

براساس اين گزارش، با توجه به استفاده رسانه‌هاي گروهي از پخش زنده مذاكرات مجلس شوراي اسلامي و عدم پخش زنده اين مذاكرات، به نظر مي‌رسد كه مسئولان امر بايد هرچه سريعتر اين مشكل را حل كنند.
انتهاي پيام/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

بر اساس مصوبه مجلس؛
تخلفات انتظامي قضات در دادگاه عالي رسيدگي مي‌شود

خبرگزاري فارس: نمايندگان مجلس مصوب كردند كه به تخلفات انتظامي قضات در دادگاه عالي و به موجب كيفرخواست دادستان و در محدوده كيفرخواست رسيدگي ‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز (سه شنبه) بررسي مواد 32 به بعد لايحه نظارت بر رفتار قضات را در دستور كار خود قرار دادند.

بر اساس مصوبه مجلس، تعليق تعقيب انتظامي هر قاضي با رعايت شرايط مقرر در اين قانون براي هر 2 سال از تاريخ ابلاغ قرار تعيين، بيش از يك‌بار امكانپذير نيست. در صورتي كه قاضي با وجود برخورداري از تعليق تعقيب، ظرف 2 سال از تاريخ ابلاغ قرار مذكور مرتكب تخلف جديدي شود، با صدور كيفرخواست دادستان تخلف مشمول تلعيق نيز در دادگاه عالي مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.

مجلس مقرر كرد به تخلفات انتظامي قضات در دادگاه عالي و به موجب كيفرخواست دادستان و در محدوده كيفرخواست رسيدگي ‌شود.

خانه‌ملتي‌ها مصوب كردند رئيس شعبه اول دادگاه عالي پس از وصول پرونده، رسيدگي را به شعب ارجاع كند. شعبه مرجوع‌اليه پس از ثبت پرونده، نسخه‌اي از كيفرخواست را از طريق رئيس كل دادگستري استان در اسرع وقت به نحو محرمانه به قاضي تحت تعقيب انتظامي ابلاغ مي‌كند و نسخه دوم ابلاغ شده اعاده مي‌شود. قاضي ياد شده مي‌تواند دفاعيات خود را به همراه مستندات ظرف يك ماه پس از ابلاغ ارائه كند.

مجلس مقرر كرد كه ابلاغ جز در موارد مطرح در اين قانون تابع آئين دادرسي مدني است و در غياب رئيس شعبه اول دادگاه عالي، پرونده‌ها به ترتيب توسط رؤساي شعب بعدي ارجاع مي‌شود.

بر اساس مصوبه نمايندگان جلسه دادگاه عالي با حضور رئيس و 2 مستشار تشكيل مي‌شود و در صورت عدم حضور هر يك از آنان، عضو معاون جايگزين‌ مي‌شود و رأي اكثريت داراي اعتبار است.

مجلس مقرر كرد كه در صورت درخواست دادستان يا صلاحديد دادگاه، دادستان يا يكي از معاونان يا دادياران به نمايندگي از وي به منظور دفاع از كيفرخواست و اداي توضيحات لازم در جلسه حضور يابند.

مجلس مقرر كرد آراي دادگاه عالي مبني بر محكوميت قاضي به مجازات تا درجه پنج قطعي و در ساير موارد توسط محكوم عليه و در مورد آراي برائت توسط دادستان ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه عالي تجديدنظر است.

بر اساس مصوبه مجلس شروع مهلت اعتراض براي دادستان تاريخ وصول پرونده در دبيرخانه دادسرا است و نحوه ابلاغ آراء به شيوه ابلاغ كيفرخواست است.

خانه ملتي‌ها مقرر كردند محكوم عليه مي‌تواند نسبت به تمامي احكام محكوميت قطعي يا قطعيت يافته به مجازات درجه پنج به بالا، صادره از دادگاه عالي يا دادگاه عالي تجديدنظر، در صورت وجود يكي از موجبات اعاده دادرسي، درخواست اعاده دادرسي كند. اين درخواست حسب مورد به دادگاه عالي يا دادگاه عالي تجديدنظر صادر كننده رأي، تقديم و در صورت تجويز اعاده دادرسي از سوي دادگاه مذكور، در همان دادگاه رسيدگي مي‌شود.

نمايندگان مصوب كردند جهات اعاده دادرسي در اين ماده تابع آئين دادرسي كيفري است و اجراي احكام قطعي دادگاه‌هاي عالي بر عهده دادسرا است.

همچنين نمايندگان مجلس ماده 22 اين لايحه را با توجه به اينكه اصل و حذف آن و پيشنهاد اصلاحي آن رأي نياورد، براي بررسي بيشتر به كميسيون ارجاع دادند.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:26 ب.ظ

بروجردي در جمع خبرنگاران:
‌آمريكا و صهيونيست‌ها تحولات كشورهاي اسلامي را محاسبه نكرده بودند

خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون سياست خارجي مجلس با تاكيد بر اينكه تحولات اخير برخي كشورها براي رهايي از وضعيت تحقير آميز موجود در اين كشورها بوده است، گفت: حوادث مصر و ساير كشورها در محاسبات آمريكا و رژيم صهيوينيستي جايگاهي نداشت.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، علاءالدين بروجردي نماينده مردم بروجرد و رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي كه صبح امروز (سه شنبه) در حاشيه جلسه علني مجلس با خبرنگاران پارلماني گفت‌وگو مي‌كرد، در ارزيابي از تحولات اخير برخي كشورهاي منطقه مانند مصر و تونس و ليبي اظهار داشت: تحولاتي كه در برخي كشورهاي عربي و اسلامي رخ داده، محصول ده‌ها سال سياست‌هاي غلط تحميلي ديكته شده توسط قدرت‌هاي بزرگ بود.

وي افزود: سران اين كشورها براي حفظ موقعيت و استمرار حاكميت خود، نسبت به اين سياست‌ها تمكين كردند و يك تحقير طولاني در اين كشورها شكل گرفت.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تحولات اخير ليبي يادآور شد: ليبي در برابر سياست‌هاي آمريكا و صهيونيست‌ها ايستاد ‌و وضعيت مشابهي را در ليبي به خاطر داريم، بعد از اينكه حاكمان اين كشور به سازش كشانده شدند، براي حفظ خودشان به سياست‌هاي آمريكا تمكين كردند و عملا يك تحقير ملي شكل گرفت و ملت‌ها احساس كردند كه در يك ذلتي زندگي مي‌كنند كه محصول سياست حاكمان آنها است.

به گفته بروجردي، اين تحقير و انرژي متراكمي كه با نيروي پليس و امنيتي بود، به سرعت منفجر شد و موجب شكل‌گيري تحولات اخير در كشورهاي اسلامي شد و بسياري از ملل منطقه جرأت يافتند كه اين وضعيت تحقير را از بين ببرند تا بتوانند از زير بار اين ذلت بيرون بيايند و اقدامي انجام دهند.

وي تأكيد كرد: آمريكايي‌ها ‌فكر مي‌كردند با سرمايه‌گذاري اساسي كه انجام دادند، ثباتي در اين كشورها حاكم مي‌شود اما در مقابل رويدادهاي متعددي قرار گرفتند و حوادث مصر و ساير كشورها در محاسبات آمريكا و رژيم صهيونيستي و انگليس و قدرت‌هايي كه منافع خودشان را در استمرار اين وضعيت تعريف كرده بودند، جايگاهي نداشت.

اين نماينده مجلس اضافه كرد: آمريكايي‌ها و رژيم صهيونيستي و برخي قدرت‌ها طي اين مدت تلاش كردند ‌با ترفندهاي متعدد از تكرار اين وضعيت در كشورهاي ديگر جلوگيري كنند.

بروجردي در ادامه سخنانش تصريح كرد: آمريكايي‌ها طي اين مدت تلاش كردند‌ با تغييرات ظاهري و برخي روش‌ها اقدامات ملل منطقه به نحوي محار كنند و بحران‌هاي منطقه را از بين ببرند.

وي در ادامه با اشاره به كميته‌اي كه اخيرا ‌‌براي بررسي فتنه در مجلس تشكيل شده است، گفت: اين كميته چندين جلسه برگزار كرده اما از آنجايي كه اقدام اين كميته كار تحقيقاتي است، طبيعتا زمان‌گير است و جلسات اين كميته به طور مستمر ادامه دارد و كميته مذكور در‌صدد تهيه گزارشي مستدل براي ارائه به مجلس است.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در بخش پاياني سخنانش با اشاره به طرح قطع رابطه جمهوري اسلامي ايران با انگليس، گفت: برخي اخبار مبني بر عدم ارسال اين مصوبه كميسيون به هيئت رئيسه مجلس مطرح شده كه بايد گفت‌ ما گزارش كميسيون در اين‌باره را در همان زمان به هيئت رئيسه ارائه داديم و آنچه ‌مصوبه كميسيون بود، طرح قطع رابطه ايران با انگليس بوده است، اما اگر قرار باشد اين طرح تبديل به يك طرح مدون ديگري شود، اقدامي است كه هيئت رئيسه بايد آن‌را از كميسيون بخواهد و ما در چارچوب قانون اقدام به اين كار كنيم.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:27 ب.ظ

بر اساس مصوبه مجلس؛
قاضي تعليق شده فقط از يك سوم حقوق و مزايا برخوردار مي‌شود

خبرگزاري فارس: نمايندگان مجلس مصوب كردند كه قاضي تعليق شده در ايام تعليق از يك سوم تمام حقوق و مزايا برخوردار و در صورت برائت يا منع تعقيب مستحق دريافت مابقي آن است.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز سه شنبه مواد ديگري از لايحه نظارت بر رفتار قضات را رسيدگي و تصويب نهايي كردند.

بر اساس مصوبه مجلس هرگاه قاضي در مظان ارتكاب جرم عمدي قرار گيرد، دادستان موضوع را بررسي و چنانچه دلايل و قرائن دلالت بر توجه اتهام داشته باشد، تعليق وي از سمت قضايي را تا صدور رأي قطعي توسط مرجع ذيصلاح و اجراي آن، از دادگاه عالي تقاضا مي‌كند‌ و دادگاه مذكور نيز پس از رسيدگي به دلايل تصميم مقتضي را اتخاذ مي‌كند.

مجلس مقرر كرد كه مرجع كيفري صالح مي‌تواند تعليق قاضي را جهت اقدام مقتضي از دادستان درخواست كند و دادستان مكلف است پيش از اظهارنظر راجع به تعليق قاضي، به وي اعلام كند كه مي‌تواند ظرف يك هفته پس از ابلاغ اظهارات خود را به صورت كتبي يا با حضور در دادسرا اعلام كند، دادگاه عالي نيز در صورت اقتضاء به همين ترتيب اقدام مي‌كند.

خانه ملتي‌ها همچنين مصوب كردند در صورتي كه درخواست تعليق قاضي از سوي دادسرا يا دادگاه عالي رد شود و پس از آن دليل جديدي كشف شود، مرجع كيفري صالح مي‌تواند بررسي مجدد موضوع تعليق را از دادستان درخواست كند.

بر اساس ماده ديگر، مجلس مقرر كرد كه تعليق قاضي داراي جرائم غيرعمدي، پس از اعلام وصول مرجع كيفري و اجازه دادستان صورت مي‌گيرد مگر آنكه تعقيب يا اجراي حكم مستلزم جلب يا بازداشت قاضي باشد كه در اين صورت مطابق ماده 40 اين قانون عمل مي‌شود.

مجلس مصوب كرد احظار قاضي كه برابر اين ماده بدون تعليق‌، مورد تعقيب قرار مي‌گيرد و نيز احضار قاضي به عنوان شاهد و مطلع صرفا از طريق رئيس كل دادگستري استان و به صورت محرمانه انجام مي‌شود.

بر اساس مصوبه مجلس هرگونه اصرار، جلب و بازداشت قضات و بازرسي محل سكونت، محل كار و اماكني كه در تصرف آنان است، بدون رعايت مواد اين فصل ممنوع است و مرتكب به مجازات بازداشت غيرقانوني محكوم مي‌شود.

نمايندگان مجلس همچنين مصوب كردند قاضي تعليق شده در ايام تعليق، از يك سوم تمام حقوق و مزايا برخوردار و در صورت برائت يا منع تعقيب مستحق دريافت مابقي آن است.

وكلاي ملت همچنين مصوب كردند كه تعقيب و يا محكوميت و يا عدم هر يك، مانع تعقيب و يا محكوميت انتظامي نيست.

نمايندگان مجلس در فصل پنجم اين لايحه با عنوان رسيدگي به صلاحيت قضات مقرر كردند كه رسيدگي به صلاحيت قضاتي كه صلاحيت آنان طبق موازين شرعي و قانوني از ناحيه مقامات مطرح در اين قانون مورد ترديد قرار گيرد، با "دادگاه عالي رسيدگي به صلاحيت قضات " است.

مجلس مقرر كرد كه صلاحيت قاضي مي‌تواند توسط رئيس قوه قضاييه، رئيس ديوان عالي كشور، دادستان كل كشور، رؤساي شعب دادگاه عالي و تجديدنظر آن، دادستان انتظامي قضات و رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح نسبت به قضات آن سازمان مورد ترديد قرار گيرد.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:27 ب.ظ

بر اساس لايحه بودجه سال 1390؛
پرداخت وجه توسط وزارتخانه‌ها به دستگاه‌هاي اجرايي تحت عنوان كمك يا هديه ممنوع شد

خبرگزاري فارس: بر اساس لايحه بودجه سال 1390 پرداخت هرگونه وجهي توسط وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي و شركتهاي دولتي موضوع ماده( 5) قانون مديريت خدمات كشوري به دستگاه‌هاي اجرايي به عنوان كمك يا هديه به صورت نقدي و غيرنقدي ممنوع شد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، بر اساس متن لايحه بودجه سال 1390 كه از سوي دولت به مجلس ارائه شده است، پرداخت هرگونه وجه‌ توسط وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتي، شركت‌هاي دولتي موضوع ماده( 5) قانون مديريت خدمات كشوري به دستگاه‌هاي اجرايي به عنوان كمك يا هديه به صورت نقدي و غيرنقدي ممنوع است، بجز در مواردي كه در مقررات قانوني مربوط تعيين شده يا مي‌شود و مبالغي كه به دانشگاه‌هاي دولتي و احداث خوابگاه‌هاي دانشجويي دولتي، مؤسسات آموزش عالي، فرهنگستان‌ها و بنياد ايران شناسي، طرح‌هاي تحقيقاتي جهاد دانشگاهي و حوزه‌هاي علميه و اماكن و امور آموزشي و پرورشي و ديني و فرهنگي و حمايتي و ورزشي و مساجد و مصلي‌ها و ارزش‌هاي اسلامي – انقلابي و آستانه مقدس معصومين(ع) و بقاع متبركه و خط و زبان فارسي و حمايت‌هاي مالي موضوع قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي و نيز كمك به سازمان بهزيستي كشور و كميته امداد امام خميني(ره) و شهرك‌هاي علمي و صنعتي و فن‌آوري و تحقيقاتي و اورژانس و پروژه‌هاي ورزشي و بهداشتي و شهري و روستايي پرداخت خواهد شد.
انتهاي پيام/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

پاسخ به:اخبار سیاسی امروز
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:27 ب.ظ

توسط مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري صورت مي‌گيرد؛
انتشار اسناد مربوط به حذف نيروهاي ‌انقلابي در دولت سازندگي

خبرگزاري فارس: سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري با اعلام خبر راه‌اندازي قريب‌الوقوع سايت اين مركز و پايگاه اطلاعاتي رئيس جمهور، اعلام كرد كه اين مجموعه در آينده مستنداتي در خصوص حذف ولي‌نعمتان واقعي انقلاب در دولت سازندگي منتشر خواهد كرد.

محمد شيخان سرپرست مركز پژوهش و اسناد دفتر رئيس جمهور‌ كه در خصوص فعاليت‌هاي مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري ‌با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس گفت‌وگو مي‌كرد، با بيان اينكه اين مركز در دو حوزه پژوهش و اسناد مأموريت دارد، گفت: مركز پژوهش و اسناد در حوزه اسنادي، تاريخ دولت‌ها را طي فرآيندي ذخيره‌سازي، طبقه‌بندي، پردازش و تدوين كرده و اسناد تاريخي بسيار ارزشمندي را منتشر مي‌كند.

وي با بيان اينكه برخي از اسناد تاريخي موجود در مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري به دولت‌هاي قبل از انقلاب و بخشي هم به دولت‌هاي بعد از انقلاب اختصاص دارد، درباره حوزه پژوهشي اين مركز نيز يادآور شد: مركز پژوهش و اسناد كار خود را در حوزه پژوهشي در سه سطح راهبردي، توسعه‌اي و كاربردي دنبال مي‌كند.

* مأموريت‌هاي دولت دهم را با نگاه آينده‌پژوهي دنبال مي‌كنيم

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري ادامه داد: نگاه ما در حوزه پژوهش‌ها نگاهي مبتني بر آينده‌پژوهي است كه مأموريت‌هاي دولت دهم را با نگاه آينده‌پژوهي دنبال و سعي مي‌كنيم با استفاده از ظرفيت‌هاي ديگر مراكز پژوهشي بهترين مشاور تخصصي در حل مسئله‌هاي اصلي باشيم.

* سايت مركز پژوهش و اسناد و پايگاه اطلاعاتي رئيس جمهور راه‌اندازي مي‌شود

شيخان در ادامه با اشاره به اينكه‌ اهم فعاليت‌هاي ما در حوزه پژوهش‌هاي مركز اسناد رياست جمهوري به انتشار آرا و انديشه‌هاي رئيس جمهور و حوزه گفتماني انقلاب اسلامي برمي‌گردد، اظهار داشت: طي يك ماه آينده سايت مركز پژوهش و اسناد و پايگاه اطلاعاتي رئيس جمهور راه‌اندازي خواهد شد.

وي در خصوص ويژگي‌هاي پايگاه اطلاعاتي رئيس جمهور ابراز داشت: كليه اسناد، مطالب، توليدات، مقالات، نوشتار و گفتار مرتبط با رئيس جمهور را در اين پايگاه اطلاعاتي كه كاملاً مكانيزه و نرم‌افزاري است، جمع‌آوري مي‌كنيم كه بانك اطلاعاتي بسيار غني براي استفاده ‌كارشناسان حوزه پژوهشي و سندي و انديشمندان، دانشجويان و محققان فعال در اين حوزه است.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري افزود: فعاليت ما در مركز پژوهش و اسناد مبتني بر يك مدل مديريت دانش است، يعني تلاش مي‌كنيم از داده‌ها به اطلاعات و از اطلاعات به دانش و از آن نيز به خرد و حكمت برسيم و در نهايت با پژوهش‌هاي كاربردي و راهبردي بر روي اين موضوعات سعي داريم گفتمان‌هاي توليد شده توسط دولت را تقويت و يا گفتمان جديد توليد كنيم.

شيخان با اشاره به شعار عمده دولت نهم و دهم مبني بر عدالت‌محوري و خدمت‌رساني به مردم تصريح كرد: با برقراري ارتباط با مراكز پژوهشي، انديشمندان و محققان تلاش داريم با توليد مطالب مبتني بر گفتمان قالب دولت برگرفته از آرا و انديشه‌‌هاي رئيس جمهور، آن محور يا راهبرد اساسي خود را در جامعه نهادينه كنيم.

* تداوم انتشار اسناد پي‌گيري خسارات‌ ايران در جنگ جهاني دوم

وي ظرفيت‌هاي مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري در حوزه سندي را بسيار ارزشمند دانست و گفت: از آنجايي كه در بسياري از موارد همچون اشغال ايران در جنگ جهاني دوم و خسارت‌‌هايي كه در اين دوره به ايران وارد شد، به استناد اسناد تاريخي مي‌توانيم بخشي از حقوق تضيع شده ملت ايران را مطالبه كنيم و با توجه به تأكيد رئيس جمهور مبني بر پي‌گيري خسارت‌هاي وارده به ايران در جنگ جهاني دوم، مركز پژوهش و اسناد اين موضوع را در دستور كار خود قرار داده و تاكنون دو جلد از كتاب سندي پيرامون جنگ جهاني دوم انتشار پيدا كرده و سه جلد ديگر آن نيز كه حاصل تلاش متخصصين حوزه سندي اين مركز است، تا چند روز ديگر منتشر مي‌شود.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري ادامه داد: اهميت ديگر حوزه سندي اين مركز به وجود اسناد دولت‌هاي بعد و قبل از انقلاب برمي‌گردد، چراكه بعد از انقلاب دولت‌هاي مختلفي بر سر كار آمدند كه هر كدام از آنها يك گفتماني را دنبال مي‌كردند؛ براي مثال دوره رياست جمهوري شهيد رجايي بسيار كوتاه‌مدت بود ولي به نظر مي‌رسد اين دوره مي‌تواند به عنوان بهترين الگوي خدمت‌گذاري و خادمي براي مديران باشد و بنده اعتقاد دارم اگر اسناد دوران كوتاه‌مدت دولت شهيد رجايي منتشر شود، نظر بسياري از انديشمندان حوزه مديريت را به خود جلب مي‌كند.

* كتاب دولت شهيد رجايي به گواه اسناد در آينده نزديك به چاپ مي‌رسد

شيخان در ادامه سخنان خود با تأكيد بر اينكه شاكله مديريت در دولت شهيد رجايي، حكومت‌بر دل‌ها بود و امروز نيز از اين مديريت به عنوان بالاترين سطح مديريتي ياد مي‌شود، خاطرنشان كرد: رمز ماندگاري شهيد رجايي باوجود دوران كوتاه‌ رياست جمهوري، خدمت به ولي‌نعمتان واقعي انقلاب بوده كه به گواه اسناد قابل اثبات است.

* خدمت به ولي‌نعمتان واقعي انقلاب تخريب‌كنندگان دولت احمدي‌نژاد را ناكام گذاشته است

وي با اعلام اين خبر كه در آينده نزديك كتاب دولت شهيد رجايي به گواه اسناد را به چاپ خواهيم رساند، اظهار داشت: امروز نيز راز محبوبيت احمدي‌نژاد خدمت به ولي‌نعمتان واقعي انقلاب است و مردم خدمتگذار خود را به خوبي شناخته‌اند كه اين موضوع موجب شده كساني كه به دنبال تخريب دولت احمدي‌نژاد هستند به موفقيت نرسند.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري افزود: اگر اسناد دوره رياست جمهوري بني‌صدر نيز منتشر شود، مطمئناً انحرافات فكري و وابستگي جرياني بني‌صدر به غرب و نظام سلطه كاملاً مشهود است كه انتشار اين اسناد را نيز در دستور كار داريم.

* بزرگترين خيانت دولت سازندگي به ملت ايران

شيخان با بيان اينكه اجراي نسخه سرمايه‌سالار بانك جهاني در دولت سازندگي بزرگترين خيانت به ملت ايران بود، يادآور شد: اكثريت اقشار جامعه در روند اجراي سياست‌هاي تعديل اقتصادي حداقل رفاه خود را از دست داده و در طول اجراي اين برنامه اقشار محروم سختي بسياري را متحمل و زير فشار تورم له شدند.

وي در همين خصوص افزود: در دولت سازندگي بدهي عظيم خارجي شكل گرفت و چند سال فرصت تاريخي كشور از بين رفت و دستاورد چندان مثبتي هم نداشت.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري ماهيت سياست تعديل اقتصادي دولت هاشمي را حذف ولي‌نعمتان واقعي انقلاب از صحنه خواند و گفت كه اين عملكرد به گواه اسناد قابل اثبات و انتشار است.

شيخان در مورد وادادگي دولت اصلاحات در سياست خارجي نيز تأكيد كرد: تساهل و تسامح در دفاع از حقوق مسلم هسته‌اي ملت ايران و عدم فعاليت حوزه ديپلماسي در دولت اصلاحات به گواه اسناد قابل اثبات و غيرقابل دخل و تصرف است كه روزي براي ملت ايران كاملاً آشكار خواهد شد.

وي گفت: اولويت مركز اسناد در انتشار اسناد دولت‌هاي پس از انقلاب در وهله اول انتشار اسناد دولت شهيد رجايي است.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري در بخش ديگري از اين مصاحبه رويكرد دولت نهم و دهم را مورد اشاره قرار داد و با بيان اينكه در دولت نهم و دهم ادبيات فاخر انقلابي بازتوليد شد، اظهار داشت: مسير حركت دولت عدالت محور، مسير تحقق آرمان‌هاي ملت برزگ ايران است.

شيخان شجاعت، پايندي به ارزش‌ها، ولايتمداري، پركاري، ساده‌زيستي و اجتناب از اسراف را از جمله ويژگي‌هاي دولت احمدي‌نژاد عنوان و خاطرنشان كرد: همه اين شاخصه‌ها به گواه اسناد قابل اثبات است و در آينده‌اي نزديك سند پرافتخار تاريخ دولت عدالت محور منتشر خواهد شد و مطمنان اين اسناد مرجع بسيار ارزشمندي براي مطالعه و تحقيق آزادي‌‌خواهان و عدالت‌طلبان دنيا است.

* دولت احمدي‌نژاد در برابر زياده‌خواهي‌هاي استكبار و مافياي قدرت و ثروت دچار انفعال نشد

وي يادآور شد: دولت عدالت‌محور احمدي‌نژاد در برابر زياده‌خواهي‌هاي استكبار و مافياي قدرت و ثروت دچار انفعال نشد و با تلاش بي‌وقفه خدمت به افراد محروم جامعه را در دستور كار خود قرار داد.

سرپرست مركز پژوهش و اسناد رياست جمهوري همچنين در خاتمه از انتشار كتاب‌هاي الگوي مديريت تحول‌گرا در دولت نهم، انقلاب اسلامي و عدالت اجتماعي تا پايان سال خبر داد.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها