عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس ديوان عالي كشور با گلايه از دولت: 35 درصد بودجه مصوب سال 89 قوه قضاييه واريز نشده است

رييس ديوان عالي كشور با گلايه از دولت: 35 درصد بودجه مصوب سال 89 قوه قضاييه واريز نشده است
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:21 ب.ظ

رييس ديوان عالي کشور با گلايه از دولت نسبت به عدم واريز 35 درصد بودجه مصوب سال 89 قوه قضاييه، پايين بودن بودجه دستگاه قضايي کشور را موجب کندي حرکت آن دانست.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آيت‌الله محسني گركاني طي سخناني در جلسه روز سه‌شنبه هيات عمومي ديوان عالي کشور با تاکيد بر اين که «ايجاد امنيت، هدف دستگاه قضايي است»، تصريح کرد: بالاترين خدمت در جامعه، قضاوت به‌حق است که براي اصلاح جامعه است، موجب آرامش و امنيت مادي و رواني آن مي‌شود و جامعه را به کمال مي‌رساند. اگر امنيت در جامعه وجود داشته باشد، همه چيز وجود دارد.

وي تاكيد كرد: تنها نيرويي که مي‌تواند شعله فتنه را در جامعه خاموش کند، قضات عالي‌رتبه قوه قضاييه هستند. اگر در کشور ما فتنه‌اي به‌وجود آيد و نگراني‌هايي براي مردم حادث شود، تنها نيرويي که مي‌تواند آن را خاموش کند، دستگاه قضايي است که ان‌شاالله در اين زمينه موفق خواهد شد.

محسني گركاني با اشاره به اصل 156 قانون اساسي که قوه قضاييه را قوه‌اي مستقل و پشتيبان حقوق فردي و اجتماعي ‌معرفي مي‌كند، خاطرنشان كرد: انجام وظايفي که به قوه قضاييه واگذار شده و جزو انتظارات به‌حق مردم ماست، نيازمند بودجه کافي است. متاسفانه بودجه قوه قضاييه بسيار پايين است و اصلا در شان دستگاه قضايي نيست. من از دولت آقاي احمدي‌نژاد گله مي‌کنم که 35 درصد از بودجه مصوب سال 89 به دستگاه قضايي واريز نشده است. اين مساله در کار دستگاه قضايي بسيار تاثيرگذار است و عدم تامين بودجه مناسب، باعث مي‌شود كه موتور فعال دستگاه قضايي، کند و حرکتش سست شود.

رييس ديوان عالي كشور ابراز اميدواري كرد كه در سال آينده جهش مناسبي در بودجه دستگاه قضايي صورت پذيرد.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني ديوان عالي كشور، اين مسوول عالي قضايي در بخش ابتدايي سخنان خود با قرائت آيه شريفه «لقدکان لکم في رسول‌الله اسوه حسنه لمن کان يرجوا الله و اليوم الاخر»، تصريح كرد: همه کشورهاي اسلامي به‌ ويژه ايران روز دوشنبه به ‌خاطر ميلاد فرخنده اشرف مخلوقات و فخر کائنات حضرت رسول گرامي اسلام (ص) و بنيان‌گذار مکتب جعفري حضرت امام جعفر صادق (ع) غرق در شادي و سرور و نور بودند.

وي با بيان اينکه «طبق آيات قرآن کريم، پيامبر اسلام (ص) و همه انبياي الهي براي تمامي مسلمين اسوه و الگو هستند»، اظهار كرد: مقصود از اسوه بودن، يعني تاسي کردن در عمل؛ چرا که عمل، موثرترين تاثير اجتماعي را دارد. اگر آنچه انسان به آن معقتد است و از ايمان او بر مي‌خيزد با عملش همراه شود، مسلما تاثير به‌سزايي در جامعه خواهد داشت. انسان وقتي پا در رکاب عمل مي‌گذارد و در عرصه عمل فعاليت مي‌کند به مدارج بالا مي‌رسد. رشد انسانها زماني محقق مي‌شود که افق انديشه انسان در عمل متجلي شود.

محسني گرکاني با بيان اينکه «اولين و مهم‌ترين دستاورد يک جامعه، رشد انساني در زمينه کار و تلاش و عمل است»، افزود: اين مساله زماني اتفاق مي‌افتد که معرفت، بصيرت، قدرت تشخيص و شناخت انسان به مرتبه بالايي رسيده باشد. بحمدالله اکنون مردم ما به‌خاطر فضاي حکومت جمهوري اسلامي ايران رشد فرهنگي خوبي پيدا کرده‌اند، انقلاب اسلامي فضاي حاکم بر جامعه را عوض کرده است و خصوصا در دستگاه قضايي احکام عادلانه و متقن بسياري صادر مي‌شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها