عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ركورد جراحي در دفاع مقدس به 15 تا 20 دقيقه كاهش يافت

ركورد جراحي در دفاع مقدس به 15 تا 20 دقيقه كاهش يافت
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:23 ب.ظ

معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: هر آنچه جامعه پرافتخار پزشكي كشور پا به پا و هم‌راستا با رزمندگان در دوران دفاع مقدس ثبت كرد، از يك مسير و روند پرشتاب و بسيار تاثيرگذار برخوردار است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)ـ در خوزستان ـ دكتر محمدعلي محققي كه در مراسم افتتاحيه پنجمين دوره اردوهاي راهيان‌نور اساتيد دانشگاه‌هاي علوم‌پزشكي سراسر كشور با عنوان طعم خوش حضور 5، در محل بيمارستان صحرايي امام حسين(ع) سخن مي‌گفت، افزود: مكاني كه اكنون در آن حضور داريم، مرحله كمال يافته سلسله بيمارستان‌هاي صحرايي در دفاع مقدس است.

 

وي ادامه‌داد: در روزهاي آغازين جنگ، امدادرساني در مراحل اوليه و با امكانات ضعيف و بعضا بدون امكانات انجام مي‌شد. به تدريج مجموعه‌هاي امداد در سالن و بهداري رزمي شكل گرفت و امكاناتي فراهم شد تا به تناسب نيازها به درمان مجروحان بپردازند. اين مجموعه‌ها به برپايي بيمارستان‌هاي صحرايي منجر شد كه در آن‌ها امكان انجام اعمال جراحي فوري وجود داشت.

 

معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: بيمارستان‌هاي صحرايي در جنگ كره و همچنين جنگ ويتنام نقش‌هاي مهمي را ايفا كرده بودند و آخرين ركوردي كه در انجام اعمال جراحي در اين بيمارستان‌ها ثبت شده بود، ركورد 35 تا 40 دقيقه از زمان مجروحيت تا مهيا شدن امكانات براي عمل جراحي مانند جراحي مغز بود. اين ركورد در جنگ تحميلي شكسته شد و به 15 تا 20 دقيقه كاهش پيدا كرد.

 

محققي اظهارداشت: ظرفيت و پتانسيل اين بيمارستان‌ها به حدي بود كه در طول تاريخ علم پزشكي كشور ما هيچ شرايطي مشابه آن وجود ندارد؛ در مدت زمان كوتاه اعمال جراحي با كيفيت بالا و بسيار متعدد و با نتايج درخشان در بيمارستان‌هاي صحرايي دوران جنگ تحميلي انجام مي‌شد.

 

 

وي اظهار كرد: بسياري از تجربه‌هاي كار در بيمارستان‌هاي صحرايي گفته نشده است. حتي در بحث‌هاي علمي، بسياري از زواياي علمي و مطالب اتفاق افتاده در دوران دفاع مقدس به صورت گسترده مطرح نشده است. يكي از دلايل برگزاري كنگره جامعه جراحان و دفاع مقدس در اين هفته، كنكاش و بازسازي فعاليت‌هاي علمي انجام شده در دوران دفاع مقدس است.

 

محققي درباره ويژگي‌هاي تيم اضطراري درمان و امدادرساني در جنگ تحميلي گفت: يكي از اين ويژگي‌ها داشتن اخلاص عمل بود. كاري كه به اين تيم‌ها سپرده مي‌شد، مخلصانه انجام مي‌دادند و در آن زمان تجلي اين اخلاص در رفتار،اعمال و فعاليت‌هاي آن‌ها كاملا مشهود بود. دومين ويژگي‌ تيم‌هاي اضطراري،بصيرت است. اعضاي اين تيم‌ها افق ديدشان محدود نبود و هماهنگ با افقي بود كه امام(ره) و ملت ما داشت. بصيرت همان چيزي است كه در تيم‌هاي اضطراري دفاع مقدس تجلي پيدا كرد ولي امروز نه تنها جامعه پزشكي ما بلكه آحاد مردم ما بيش از گذشته و هر زمان ديگر به آن نياز دارند.

 

وي ادامه ‌داد: ويژگي‌ ديگر تيم‌هاي اضطراري و اصحاب جامعه پزشكي كه جنگ را اداره كردند، علم و تجربه بود و اين صحنه‌ها هم مرتبا بر تجربيات آنان مي‌افزود و در جنگ از نهايت پيشرفت علم در جنگ استفاده مي‌شد.

 

محققي گفت: ما هم‌چنان به همه اين ويژگي‌ها نياز داريم،اما در مثال و مصادق امروز. مقام معظم رهبري جنگ را اين‌گونه تعريف كردند؛ "امتحان جنگ مانند كوره‌اي كه شمشير را آبديده مي‌كند، جوان‌ها و همه مردم را آبديده كرد". ايشان مي‌فرمايند "امروز ما در ميدان نظامي جنگ نداريم، بلكه جنگ حقيقي ما در ميدان سياسي و فرهنگي است؛ لذا بايد هوشيارانه و مدبرانه كار كرد".

 

وي اظهار كرد: در اين جنگ تدبير، آگاهي، هوشياري و حسابگري دقيق و بر اساس اصول لازم است و توصيه مي‌كنم كه وسط ميدان باشيد و وسط ميدان بودن با تجهيزات فرهنگي و فكري و محاسبه قبلي ميسر است.

 

 

محققي افزود: روياروي جنگ امروز ما، همه تهاجم‌گران فرهنگي، سياسي، نظامي و اقتصادي دنياي كفر و استكبار است و اين به هوشياري، تدبير و بصيرت نياز دارد تا اين فتنه‌ها مهار شود و اين انقلاب مسير كمال خود را هم‌چنان طي بكند. در طي بحراني‌ترين سال‌هايي كه گذشت، نظام اسلامي تنها سنگر مبارزه با ظلم و استكبار در دنيا بود و هيچ جاي ديگري چنين سنگري وجود نداشت اما امروز در پرتوي الهامي كه از اين انقلاب عظيم گرفته شده، ملت‌ها بيدار شده‌اند و اين خيزش عظيم اسلامي اتفاق افتاد؛ لذا دفاع از نظام از وظايف همه ماست.

 

وي با بيان اينكه در صحنه علم، جهاد علمي مطرح است، ادامه‌ داد: ما در دانشگاه‌ها به نوانديشي و نوآوري علمي و از همه مهم‌تر به جهاد علمي احتياج داريم. جهاد علمي يكي ديگر از ويژگي‌هاي تيم‌هاي اضطراري در 8 سال دفاع مقدس است. يك گروه خاصي با ابزار جهادگرانه علمي توانستند در كوتاه‌ترين زمان ممكن و در شرايطي كه طيف عظيمي از مجروحان شيميايي روي زمين مانده بود، عامل شيميايي، روش مهار اوليه آن و روش جلوگيري از مرگ و مير اوليه را شناسايي كند و به كار بگيرد.

 

محققي افزود: جهاد زماني اتفاق مي‌افتد كه مخالف وجود داشته باشد. اداره آن حجم عظيم از مجروحان با روش‌ها و تلاش‌هاي عادي امكان‌پذير نبود، اين موضوع يك روش جهادي نياز داشت.

 

وي گفت: در صحنه علمي امروز هم اگر حكم اين است كه قله‌هاي علمي عالم را فتح كنيم، شيوه‌اي كه بايد به كار بگيريم، شيوه جهاد علمي است. اين جهاد علمي روزي در جامعه پزشكي ما متجلي و باعث شد دستاوردهاي ارزشمندي حاصل شود كه هرچه آن را يادآوري كنيم باز هم كم است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها