عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کتاب "سلول بنیادی: اخلاق و حقوق" منتشر شد

کتاب "سلول بنیادی: اخلاق و حقوق" منتشر شد
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:40 ب.ظ

به گزارش ايرنا از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، اين کتاب که به همت جمعی از پژوهشگران و محققین گروه حقوق و اخلاق زیستی این پژوهشگاه گردآوری و تالیف شده است هم زمان با دهه مبارک فجر و سی و دومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی منتشر شد.
پژوهش در سلول بنیادی و استفاده از آن در درمان بیماری‌های گوناگون، با وجود فواید بسیار، خالی از مسايل و دغدغه‌های نظری و دشواری‌های عملی نیست و مانند هر پیشرفت علمی و تکنولوژیک، می‌توان از توانایی‌های ناشی از دستاوردهای پژوهش بر سلول بنیادی نیز استفاده‌های درست و موجه یا نادرست و ناموجه کرد. در هر حال، امکان استفاده از این توانایی‌ها پرسش‌های اخلاقی و حقوقی بسیاری را فرا روی افراد، نهادهای مرتبط و سیاست گذاران قرار می‌دهد.
بر این اساس، صاحب نظران عرصه‌های مختلف معرفتی، از جمله فلسفه، حقوق، جامعه شناسی و روان شناسی دیدگاه‌هایی مختلف و رقیب یکدیگر را در قبول یا رد پژوهش بر سلول‌های بنیادی رویانی یا بالغ مطرح می‌ کنند.
این کتاب در قطع رقعی، 268 صفحه با قیمت 4500 تومان و مشتمل بر 8 فصل با عناوین سلول و جنین‌شناسی ، سلول بنیادی و ویژگی‌های آن ، استفاده‌های درمانی از سلول بنیادی، مسايل اخلاقی، دیدگاه‌های اخلاقی، جواز استفاده از سلول بنیادی ، سازوکارهای حقوقی حاکم بر روند استفاده درمانی از سلول بنیادی، مراکز پژوهشی و درمانی استفاده کننده از سلول‌های بنیادی است و پس از معرفی و شرح کارکردهای درمانی و غیر درمانی سلول بنیادی، از دو منظر بنیادین ـ اخلاق و حقوق ـ این پدیده را مورد بررسی قرار می‌دهد.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا تهیه کتاب می‌توانند با اداره انتشارات علمی پژوهشگاه ابن‌سینا تماس بگيرند

metallic2

metallic2
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 936
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها