عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تدوين دايرة‌المعارف بهترين راه معرفي مكتب اهل بيت‌ (ع) است

تدوين دايرة‌المعارف بهترين راه معرفي مكتب اهل بيت‌ (ع) است
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:43 ب.ظ

امام جمعه قم:
تدوين دايرة‌المعارف بهترين راه معرفي مكتب اهل بيت‌ (ع) است

خبرگزاري فارس: امام جمعه قم گفت: امروز تدوين دايرة‌المعارف به زبان روز و قابل فهم، بهترين راه معرفي مكتب اهل بيت (ع) است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله رضا استادي ظهر امروز در مراسم رونمايي از مجموعه آثار فقهي موسسه دايرة‌المعارف فقه اسلامي بر مذهب اهل بيت(ع) اظهار داشت: موفق بودن يك دايرة‌المعارف شرايطي دارد كه اگر هركدام از آنها نباشد كار مقبول و كاملي به‌دست نمي‌آيد.
وي ادامه داد: شرط نخست آن است كه در آغاز لزوم كار براي افرادي كه در اين كار سهم دارند، روشن شود.
استاد حوزه علميه قم تصريح كرد: با نهضت امام راحل، مكتب اهل‌بيت(ع) در جهان اسلام مطرح شد و صرف مطرح شدن نام در جهان اسلام در عين اينكه موثر است نمي‌تواند اثرگذار واقعي باشد بلكه شرط لازم آن است كه معارف اهل بيت(ع) و فقه ايشان را در دنيا منتشر كنيم.
وي خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامي مكتب و معارف اهل بيت(ع) را در جهان مطرح كرد و امروز افراد و گروه‌هاي فراواني هستند كه مي‌خواهد با معارف اين مكتب آشنا شوند.
امام جمعه قم يادآور شد: يك بعد معرفي اسلام ناب و مكتب اهل‌بيت آن است كه فقه اهل‌بيت (ع) را در دنيا مطرح كنيم و مطرح كردن فقه اهل‌بيت(ع) تنها اين نيست كه تذكره خود را تهيه كنيم و به كتابخانه‌هاي دنيا ارسال كنيم، روشن است كه اين كتاب‌ها برد لازم را ندارد و در داخل هم بايد كتاب‌ها وضعيت متفاوت‌تري داشته باشد.
آيت‌‌الله استادي يادآور شد: بهترين راه براي معرفي اين مكتب تدوين دايرة‌المعارفي به زبان روز و قابل فهم است كه براي محققان و اساتيد كارساز باشد و زمينه لازم را در اختيار آنها قرار دهد.
وي بيان داشت: برخي دايرة‌المعارف‌ها كه دچار ضعف هستند به اين دليل است كه افرادي كه در اين كار سهيم هستند، آمادگي لازم را براي ورود به كار ندارند.
امام جمعه قم تصريح كرد: گروهي كه مي‌خواهند كار تهيه و تدوين دايرة‌المعارف انجام دهند، اگر با زبان كتاب و كتابخانه مانوس نباشند و سال‌ها اين دروس را مورد مطالعه قرار نداده باشند، موفق نخواهند بود.
آيت‌‌الله استادي با اشاره به موفقيت مجموعه موسسه دايرة‌المعارف فقه اسلامي بر مذهب اهل‌بيت(ع) گفت: گروهي كه تهيه و تدوين كار را پذيرفته‌اند شرط لازم را دارا هستند، چراكه مراجعه به موسوعه، نوشته‌هاي نقد شده و... حاكي از آن است كه گروهي كه اين كار را انجام مي‌دهند توانايي لازم را دارا بوده‌اند.
وي اضافه كرد: بهترين وسيله‌اي كه مي‌تواند محققان و اساتيد را با اين كتاب آشنا كرده و ارزش كار را براي آنها روشن كند مراجعه به اين كتاب است و نبايد به صرف تعريف و معرفي از سوي ديگران اكتفا كرد و بايد به خود كتاب مراجعه شود.
امام جمعه قم ابراز داشت: دايرة‌المعارف هر مقدار كه موفق باشد به نظر خود تدوين‌كنندگان نيز كار نهايي نيست بايد اطلاع‌رساني خوب صورت گيرد تا اين اثر بتواند زمينه بهرمندي علاقه‌مندان به فقه جعفري را فراهم سازد.
انتهاي پيام/ي20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها