عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هدفمند كردن یارانه‌ها فرصت مناسبی برای ارتقاء كیفیت و خدمات شفاف‌سازی هزینه‌های سلامت است

هدفمند كردن یارانه‌ها فرصت مناسبی برای ارتقاء كیفیت و خدمات شفاف‌سازی هزینه‌های سلامت است
سه شنبه 3 اسفند 1389  08:44 ب.ظدکتر صدر :
هدفمند كردن یارانه‌ها فرصت مناسبی برای ارتقاء كیفیت و خدمات شفاف‌سازی هزینه‌های سلامت است
سلامت نیوز :در جلسه مشترك روسای بیمارستان‌های خصوصی تهران و مسؤولان سازمان نظام پزشكی، مسایل و موضوعات مختلف بویژه اثرات هدفمند كردن یارانه‌ها در حوزه سلامت بررسی شد و حاضرین با كمرشكن خواندن رشد هزینه‌های خدمات حوزه سلامت، اعلام كردند كه در صورت واقعی شدن تعرفه‌ها و حمایت دولت، اجرای این طرح می‌تواند با شفاف‌سازی هزینه‌های این حوزه، اثرات مثبتی در نظام سلامت كشور داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، روز پنج‌شنبه 28 بهمن 1389 روسا و مدیران عامل نزدیك به 30 بیمارستان خصوصی تهران با دكتر سیدشهاب‌الدین صدر، رییس‌كل سازمان نظام پزشكی و جمعی از معاونان و مسؤولان این سازمان، دیدار و درباره مسایل و مشكلات مختلف بخش غیردولتی سلامت گفتگو كردند.
دكتر صدر، در این دیدار با اشاره به ناخوشایند بودن برخی از مواد قانون برنامه پنجم توسعه برای اعضای جامعه پزشكی كشور، گفت: اگر چه در این قانون برخی مواد و بندهایی وجود دارد كه باعث نگرانی جامعه پزشكی كشور شده اما در مجموع با در نظر گرفتن نكات و بندهای مثبت این قانون می‌توان گفت كه با اجرای آن شرایط نامطلوب و نگران‌كننده‌ای برای جامعه پزشكی ایجاد نخواهد شد.
وی سلب اختیار تعرفه گذاری سازمان نظام پزشكی در این قانون را از جمله موارد نگران كننده برای جامعه پزشكی عنوان و اعلام كرد: دولت پس از تلاش‌های بسیار در چندین دوره بالاخره امسال موفق شد با تصویب مجلس شورای اسلامی این اختیار را از سازمان نظام پزشكی سلب كند و با وجود اینكه تلاش‌های بسیاری از سوی كارشناسان و صاحب نظران بی‌طرف برای جلوگیری از تصویب آن صورت گرفت، وجود هجمه‌های گسترده برعلیه سازمان نظام پزشكی، مانع از اثربخشی این اقدامات شد.
رییس‌كل سازمان نظام پزشكی، در عین حال تصریح كرد: با این وجود مسؤولان و كارشناسان سازمان نظام پزشكی نظرات كارشناسی خود را از طریق كمیته مشتركی با وزارت بهداشت جهت تعیین تعرفه‌های بخش دولتی و غیردولتی اعلام می‌كنند و در این باره همكاری و تعامل نسبتاً مطلوبی وجود دارد.
وی عنوان كرد: تعرفه‌های سال 1390 با كار كارشناسی مشترك و با توجه به قیمت تمام شده خدمات و هزینه‌های واقعی حوزه سلامت تعیین خواهد شد.
وی افزود: در همه كشورهای دنیا، قیمت تمام شده خدمات حوزه سلامت براساس اعداد و ارقام مشخصی محاسبه می‌شود اما در كشور ما گاهی مصلحت سنجی‌ها، تعرفه‌های مربوط به این هزینه‌های مشخص را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی، پیش‌بینی اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمند كردن یارانه‌ها به حوزه سلامت را یكی از مواد مترقی قانون برنامه پنجم توسعه نامید و گفت: براساس اعلام دكتر فرزین، سخنگوی كارگروه طرح تحول اقتصادی در هفته گذشته، دولت 16 هزار میلیارد تومان در طول سه ماهه گذشته از محل هدفمند كردن یارانه‌ها درآمد داشته كه در طول یك سال رقم آن به 64 هزار میلیارد تومان می‌رسد كه با اجرای قانون مصوب مجلس، دولت باید حدود 4/6 هزار میلیارد تومان سالانه در نظام سلامت كشور علاوه بر بودجه‌های سالیانه هزینه كند كه این اعتبار می‌تواند بخش مهمی از مشكلات اقتصاد درمان را حل كند. وی در عین حال به ماده 36 این قانون كه پزشكان را موظف می‌كند منحصراً در یكی از بخش‌های دولتی یا خصوصی فعالیت كنند، اشاره و اظهار كرد: این موضوع از جمله مواردی است كه اجرای آن می‌تواند برای پزشكان شاغل در هر دو بخش دولتی و غیردولتی مشكل ایجاد كند كه در این میان ضرر و زیان وارد شده به بخش دولتی بسیار بیشتر است.
دكتر صدر، ضمن استقبال از اجرای طرح بزرگ اقتصادی هدفمند كردن یارانه‌ها و دعوت از جامعه پزشكی به همكاری با این طرح، اعلام كرد: برداشت ما این است كه هدفمند كردن یارانه‌ها یك فرصت مناسب برای شفاف شدن هزینه‌های حوزه سلامت كشور است و اگر دستگاه‌های اجرایی مسؤول به خوبی و با در نظر گرفتن جوانب مختلف امر، این طرح را اجرایی كنند آثار مثبت آن در حوزه سلامت مشهود خواهد بود و در غیراینصورت می‌تواند عوارض منفی جدی در عرصه بهداشت و درمان كشور ایجاد كند.
وی افزود: موضع سازمان نظام پزشكی، تلاش در جهت افزایش كارآیی و اثربخشی هدفمند كردن یارانه‌ها در حوزه سلامت كشور است و به همین منظور همایشی را در نوزدهم اسفندماه با حضور صاحب‌نظران اقتصاد و سلامت برگزار خواهیم كرد تا ضمن مطالعه و بررسی دقیق و علمی اجرای این طرح، راهكارهای كاهش عوارض احتمالی و استراتژی‌های كاهش هزینه‌های حوزه سلامت تهیه و تدوین شود.
رییس‌كل سازمان نظام پزشكی اضافه كرد: یكی از استراتژی‌ها و راهكارها برای جلوگیری از رشد ناگهانی تعرفه‌های حوزه سلامت پس از اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها، كاهش هزینه‌های پارامترهای اثرگذار در هزینه‌های نهایی خدمات حوزه سلامت از قبیل آب، برق، گاز، تلفن و ... است كه مراكز و بیمارستان‌های غیردولتی می‌توانند با كاهش این هزینه‌ها و صرفه جویی، از رشد غیرمنطقی تعرفه‌های سلامت جلوگیری كنند. البته این موضوع نیاز به توجه و همراهی دولت نیز دارد.
metallic2

metallic2
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 936
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها