عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

آشنایی با مازندران

آشنایی با مازندران
سه شنبه 3 اسفند 1389  10:12 ب.ظ

استان مازندران

موقعیت جغرافیایی

استان‌ مازندران ‌۶۴۵۴۶ کیلومتر مربع‌ مساحت‌ دارد و از این‌ نظر یازدهمین‌ استان‌ ایران‌ است‌. بر اساس ‌آخرین‌ تقسیمات‌ سیاسی‌ و اداری‌ در سال ‌ ۱۳۷۵، شهرستان‌های‌ استان‌ مازندران‌ عبارت‌اند از: بهشهر، ساری‌، قائم‌شهر، بابل‌، بابلسر، آمل‌، نور، تنکابن‌، جویبار، گلوگاه، رامسر، محمودآباد، نکا، چالوس‌، نوشهر و سوادکوه‌. شهرستان‌ ساری‌ مرکز استان‌ مازندران‌ است‌. دریای‌ مازندران‌ (خزر) در شمال‌، استان‌ تهران‌ و سمنان‌ در جنوب‌ و استان‌های‌ گیلان ‌و گلستان‌ به‌ ترتیب‌ در غرب‌ و شرق‌ استان‌ مازندران‌ قرار گرفته‌اند.

این‌ استان‌ در سال ‌ ۱۳۷۵، حدود ۲۲۰۶۸۰۰ نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌ که‌ از این‌ تعداد حدود ۴۶ درصد در نقاط‌ شهری‌ و ۵۴ درصد در نقاط‌ روستایی‌ سکونت‌ داشته‌اند.

استان‌ مازندران‌ از نظر طبیعی‌ به‌ دو قسمت‌ جلگه‌ ساحلی‌ و کوهستانی‌ تقسیم‌ می‌شود. رشته‌ کوههای‌ البرز مانند دیواری‌ مرتفع‌ نوار ساحلی‌ و جلگه‌ای‌ کناره‌ای‌ دریای‌ خزر را محصور کرده‌ است‌. در اثر نسیم‌ مداوم‌ دریا و بادهای‌ محلی‌ در سواحل‌ جنوبی‌ و شرقی‌ دریای‌ خزر، تپه‌های‌ ماسه‌ای‌ تشکیل‌ شده‌ و سدی‌ طبیعی‌ و کم‌ ارتفاع‌بین‌ دریا و جلگه‌ پدید آمده‌ است‌.

آب و هوا

طبیعت‌ استان‌ مازندران‌ تحت‌ تأثیر عرض‌ جغرافیایی‌، سلسله‌ جبال‌ البرز، ارتفاع‌ از سطح‌ دریا، دوری‌ و نزدیکی‌ به‌ دریا، بیابان‌های‌ جنوبی‌ ترکمنستان‌، وزش‌ بادهای‌ محلی‌ و ناحیه‌ای‌ و پوشش‌ گیاهی‌ و جنگلی‌ قرار دارد. به‌ همین‌ جهت‌ آب‌ و هوای‌ مازندران‌ در کانون‌های‌ مختلف‌ جغرافیایی‌ متفاوت‌ و گوناگون‌ است‌ و انواع‌ آن‌ عبارتند از: آب‌ و هوای‌ معتدل‌ خزری‌، که‌ تابستان‌های‌ گرم‌ و مرطوب‌ و زمستان‌های‌ معتدل‌ و مرطوب‌ دارد. آب‌ و هوای‌ معتدل‌ کوهستانی‌، که‌ زمستان‌های‌ سرد با یخبندان‌ و تابستان‌های‌ معتدل‌ و کوتاه‌ دارد. آب‌ و هوای‌ سرد کوهستانی‌، که‌ یخبندان‌های‌ طولانی‌ و زمستان‌های‌ سرد و تابستان‌های‌ کوتاه‌ و خنک‌ دارد. ریزش‌های‌ جوی نواحی‌ کوهستانی‌ غالباً به‌ صورت‌ برف‌ است‌ که‌ تا اواسط‌ دوره‌ گرما نیز دوام‌ می‌آورد.

صنایع دستی

از صنایع دستی موجود در استان مازندران می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیمچه بافی، بافت گلیچه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی سفالگری و سرامیک سازی، فرآورده های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط با چوب، حصیر بافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلد سازی سنتی، صنایع دستی دریایی عروسک سازی اشاره کرد.

قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود. در شرایطی که فرش در بعضی مناطق حرف اول برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگذار کرده است و نقشه هایی که درمازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.

جاذبه های تاریخی و معماری استان مازندران

استان زیبای مازندران علاوه بر همه‌ی جاذبه های خود از بناهای معماری و تاریخی قابل توجهی نیز برخوردار است و دارابودن یادمان های تاریخی نظیر مقبره میر بزرگ آمل، برج لاجیم سوادکوه، برج رسکت سوادکوه، مجموعه‌ی تاریخی فرح آباد ساری و عباس آباد بهشهر، قلعه پولاد در بلده نور، کندلوس نوشهر و … نمایان گر قدمت تاریخی و هنر معماری این سرزمین است. کاخ ها و عمارت های قدیمی که به سبب آبادانی منطقه؛ به دستور شاهان و سلاطین مختلف ساخته شده اند، بارزترین بناهای معماری این منطقه را تشکیل می دهند. تعدد رودخانه های موجود در استان مازندران در طول تاریخ وجود پل های قدیمی و متعددی در این استان را سبب شده که امروزه به جاذبه ای برای استان مازندران تبدیل شده است. پل محمدحسن خان که بر روی رودخانه بابل تاسیس شده است، پل بابلسر بر روی رودخانه بابلسر، پل چالوس بر روی رودخانه چالوس، پل سرخ رود بر روی رودخانه هراز، پل دوازده پله بر روی رودخانه هراز در وسط شهر آمل و پل ورسک بر روی دره‌ی ورسک از جمله پل های معروف این منطقه به شمار می آیند که از ارزش های جهانگردی برخوردار هستند.

کاخ بابل درجنوب شهر بابل، عمارت و باغ صفوی «باغ شاه» که هم اینک محل شهرداری بهشهراست، کاخ صفی آباد در بالای کوهی مشرف به بهشهر، کاخ عباس آباد در 8 کیلومتری جنوب خاوری بهشهر، کاخ چشمه عمارت در شهر بهشهر، کاخ تیمشان در 5 کیلومتری خاور نور، مجموعه صفوی فرح آباد در 28 کیلومتری شمال ساری، کاخ اجابت در روستای اجابت از بخش کلاردشت، کاخ چای خوران درچالوس و خانه‌ی نیما (شاعر معروف و معاصر) در روستای یوش از جمله ‌ی کاخ ها و عمارت های دیدنی و تاریخی استان مازندران هستند.
بقعه های متبرکه زیادی نیز در سطح استان مازندران پراکنده شده اند که امام زاده عباس، امام زاده یحیی، امام زاده های قاسم، ‌گنبد فخرالدین در ساری همراه با بقعه‌ی امام زاده عیسی بن کاظم و بقعه‌ی شاطرگنبد از جمله معروف ترین بقعه ها که از ارزش های گردشگری برخوردار هستند؛به شمار می آیند.
برج رسکت در بخش دودانگه ساری و برج سلطان زین العابدین در ساری همراه با برج لاجیم در روستای لاجیم سوادکوه از دیگر دیدنی های استان مازندران محسوب می شوند.

بقعه میرحیدر در آمل، بقعه درویش فخر الدین در بابل، بقعه آقا شاه بالوزاهد در 21 کیلومتری جنوب خاوری سولده در روستای آهودشت نور، بقعه سلطان محمد طاهر در کناره جاده بابل ـ کیا کلا همراه با تکیه مقریکلا در بخش بندپی دیگر دیدنی های استان مازندران را تشکیل می دهند. بازارهای محلی آمل و بابل نیز که انواع محصولات را عرضه می کنند از جاذبه های محلی و مهم استان مازندران هستند.

قلعه شاهاندشت در روستای شاهاندشت لاریجان، قلعه کنگلو در 20 کیلومتری جنوب خاوری سوادکوه همراه با قلعه بلده از دیگر بناهای تاریخی، قدیمی و معماری استان مازندران به شمار می آیند که در کنار جاذبه های متعدد طبیعی، اجتماعی و فرهنگی مجموعه‌ی با ارزشی تحت عنوان «استان مازندران» به وجود آورده که همواره پذیرای گردشگران بی شماری است.

سرزمین رودها، جنگل‌ها، چشم اندازهای رویایی،‌ سواحل زیبا، غارها، آبشارها، رودخانه ها، آب های سرد و گرم معدنی، تالاب ها، جاذبه های طبیعی متعدد و مردمانی مهمان نواز و مهربان. چشم انداز شمالی کناره های استان مازندران را دریای زیبای مازندران تشکیل داده و چشم انداز جنوبی آن را جنگل های انبوه دامنه های البرز پوشانده است. در فراسوی جنگل ها، قله های سر به فلک کشیده و پوشیده از برف خودنمایی می کنند که زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده اند. در حالی که بخشی از مرتفع ترین قله‌ی آتشفشانی ایران (دماوند) با قله‌ی برف گیر خود در این سرزمین واقع شده‏، پیرامون کناره های دریای مازندران را باغ های مرکبات، شالی زارها و کشت زارهای سرسبز پوشانده و رنگ های سبز جنگل به آبی دریا آمیخته و چشم نوازترین منظره‌ی طبیعی رقم خورده است. سواحل دریای زیبای مازندران در استان های مازندران و گیلان یکی از مهم ترین و زیباترین سواحل کل ایران به شمار می آیند. ساختارهای توپوگرافیکی استان مازندران از جذاب ترین جلوه های طبیعی این خطه است. دره های جنگلی و کوهستانی استان مازندران؛ همراه با سواحل رودخانه ها، پرندگان مناطق ساحلی و جنگلی، ماهیان رودخانه ای و دریایی، مناطق حفاظت شده‌ی خاص، چشمه های متعدد و زیبای گسترده شده در سراسر منطقه و ده ها عارضه طبیعی خاص این استان؛ سبب شده مازندران از اصلی ترین قطب های گردشگری طبیعی ایران به شمار آید و به «بانک خدادای جاذبه های طبیعی» ایران تبدیل شود.

شهرک توریستی نمک آبرود

شهرک جدید نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می گیرد . حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) تشکیل داده است . وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 200 هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است .

بخش گردشگری و امکانات تفریحی

در حاشیه جنوب شرقی شهرک ، مرتفعترین تله کابین کشور، قراردارد . این تله کابین منحصر به فرد در سال 1372 با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است . این تله کابین بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند .

دیگر امکانات تفریحی و رفاهی جهت گردشگران

دریاچه مصنوعی با پدالو ، زمین تنیس ، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان ، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر ، شهر بازی کودکان ، پرواز با هواپیمای دو نفره ، مراکز خرید ، رستورانها ، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی ، فرش ، لباسهای چرم ، عکاسی ، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می توانید در آن ، جوی دوستانه ، لذت بخش و شاد داشته باشید

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

Mehdi900

Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها