عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

چه مقدار از نماز مقبول است؟

چه مقدار از نماز مقبول است؟
سه شنبه 3 اسفند 1389  10:32 ب.ظ

یکی از مواردی که می تواند انسان را از منجلاب آلودگی و فسادها باز دارد ، نماز است . به طوری که می توان گفت ؛ طبیعت نماز از آنجا که انسان را به یاد نیرومندترین عامل بازدارنده یعنى اعتقاد به مبدا و معاد مى‏اندازد ، داراى اثر بازدارندگى از فحشاء و منکر است
« اتْلُ ما أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ ما تَصْنَعُونَ ؛ آنچه را از کتاب (آسمانى قرآن) به تو وحى شده تلاوت کن و نماز را به‏پادار، که همانا نماز (انسان را) از فحشا و منکر باز مى‏دارد و البتّه یاد خدا بزرگ‏تر است و خداوند آنچه را انجام مى‏دهید مى‏داند .» (عنکبوت 45)

انسانى که به نماز مى‏ایستد ، تکبیر مى‏گوید ، خدا را از همه چیز برتر و بالاتر مى‏شمرد ، به یاد نعمتهاى او مى‏افتد ، حمد و سپاس او مى‏گوید ، او را به رحمانیت و رحیمیت مى‏ستاید ، به یاد روز جزاى او مى‏افتد ، اعتراف به بندگى او مى‏کند ، از او یارى مى‏جوید و صراط مستقیم را از او مى‏طلبد ، و از راه کسانى که غضب بر آنها شده و گمراهان به خدا پناه مى‏برد (مضمون سوره حمد).

بدون شک در قلب و روح چنین انسانى جنبشى به سوى حق و حرکتى به سوى پاکى و جهشى به سوى تقوا پیدا مى‏شود .

براى خدا " رکوع" مى‏کند ، و در پیشگاه او پیشانى بر خاک مى‏نهد ، غرق در عظمت او مى‏شود و خودخواهى‏ها و خود برتربینى‏ها را فراموش مى‏کند . شهادت به یگانگى او مى‏دهد و به رسالت پیامبر(صلی الله علیه و آله) گواهى مى‏دهد .

بر پیامبرش درود مى‏فرستد و دست به درگاه خداى بر مى‏دارد که در زمره‏ بندگان صالح او قرار گیرد (تشهد و سلام).

همه این امور موجى از معنویت در وجود او ایجاد مى‏کند ، موجى که سد نیرومندى در برابر گناه محسوب مى‏شود .

این عمل چند بار در شبانه روز تکرار مى‏گردد ، هنگامى که صبح از خواب برمى‏خیزد در یاد او غرق مى‏شود .

در وسط روز هنگامى که غرق زندگى مادى شده ناگهان صداى تکبیر مؤذن را مى‏شنود ، برنامه خود را قطع کرده ، به درگاه او مى‏شتابد ، و حتى در پایان روز و آغاز شب پیش از آنکه به بستر استراحت رود با او راز و نیاز مى‏کند و دل را مرکز انوار او مى‏سازد .

از این گذشته به هنگامى که آماده مقدمات نماز مى‏شود خود را شستشو مى‏دهد پاک مى‏کند، حرام و غصب را از خود دور مى‏سازد و به بارگاه دوست مى‏رود همه این امور تأثیر بازدارنده در برابر خط فحشاء و منکرات دارد .

منتها هر نمازى به همان اندازه که از شرایط کمال و روح عبادت برخوردار است نهى از فحشاء و منکر مى‏کند ، گاه نهى کلى و جامع و گاه نهى جزئى و محدود .خواند نماز قطعاً تأثیر خواهد داشت !


و البته نهى از فحشاء و منکر سلسله مراتب و درجات زیادى دارد و هر نمازى به نسبت رعایت شرایطش ، داراى بعضى از این درجاتمی باشد .

ریشه‏ى تمام منکرات غفلت از یاد خداست است و خداوند در آیه 179 سوره‏ى اعراف، انسان غافل را از حیوان بدتر شمرده است : « أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ » و چون نماز یاد خدا و بهترین وسیله‏ى غفلت‏زدایى است ، پس زمینه‏ى منکرات را از بین مى‏برد

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها