عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

افروز: كينه ديرينه انگليس نسبت به ايران كماكان وجود دارد

افروز: كينه ديرينه انگليس نسبت به ايران كماكان وجود دارد
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:56 ب.ظ

دومين همايش ايران و استعمار انگليس - 2
افروز: كينه ديرينه انگليس نسبت به ايران كماكان وجود دارد

خبرگزاري فارس: كاردار سفارت ايران در لندن در سال 59 گفت: كينه ديرينه انگليس نسبت به جمهوري اسلامي ايران كماكان وجود دارد و ما در قبال اين كشور بايد هوشمندانه‌تر رفتار كنيم.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، غلامعلي افروز كاردار وقت جمهوري اسلامي ايران در لندن (سال 59)، طي سخناني در دومين همايش ايران و استعمار انگليس كه امروز سه‌شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد، در خصوص اشغال سفارت ايران در لندن در سال 59 گفت: ما در سال 59 هم شاهد پيروزي انقلاب اسلامي، هم شاهد جنگ تحميلي و هم شاهد اشغال لانه جاسوسي بوديم كه شرايط خاصي را براي ما رقم مي‌زد.
وي با اشاره به فعاليت‌هاي خود در لندن در آن ايام افزود: برخي همكاران ما در آن دوران تهديد شده و حتي مورد ضرب و شتم قرار مي‌گرفتند تا اينكه ما نامه‌اي به وزارت خارجه انگليس نوشته و با اعلام نگراني خود، بر حمايت نيروهاي انتظامي انگليس از سفارت تأكيد مي‌كرديم.
افروز اظهار داشت: متاسفانه زماني كه پاسخ نامه به سفارت آمد، ما به گروگان گرفته شده بوديم.
وي با بيان اينكه داشتن يك سلاح پلاستيكي در انگليس جرم محسوب مي‌شود، اين سؤال را مطرح كرد كه چطور 6 مرد مسلح در خيابان‌هاي لندن قدم زده و يك سفارتخانه را اشغال كردند؟
افروز اظهار داشت: انگليسي‌ها طي سي سال گذشته تنها به مهارت پليس ويژه‌ خود در موضوع گروگانگيري پرداختند اما به موضوع قربانيان اين گروگانگيري و ريشه‌يابي آن توجهي نكردند.
كاردار وقت جمهوري اسلامي در لندن مقصر اصلي اشغال سفارت ايران را انگليسي‌ها خواند كه بايد پاسخگو باشند و يادآور شد: آنها گروگانگيران را كه تسليم شده بودند رو به ديوار كرده و كشتند و تنها يك نفر از آنها كه بين ما پنهان شده بود زنده ماند.
افرزو با اشاره به دادگاه برگزار شده براي تنها گروگانگير زنده مانده اظهار داشت: انگليسي‌ها در دادگاهي كه برگزار كردند ما را كه به عنوان شاكيان اصلي پرونده بوديم، راه ندادند و بدون حضور ما حكم بريدند كه امروز نيز آن زنداني آزاد شده است.
وي به احتمال وجود يك سناريو براي آزادي گروگان‌هاي آمريكايي در ايران در قبال آزادي گروگان‌هاي ايراني در لندن با انجام اين عمليات اشاره كرد و گفت: آنها موفق به اين كار نشدند چرا كه افراد سفارت پايداري و مقاومت كرده و ما در اين راه شهيد نيز داديم.
كاردار وقت جمهوري اسلامي در لندن افزود: انگليسي‌ها دچار يك اشتباه فاحش شدند زيرا ما سند داريم كه گروگانگيران آزادانه در لندن مي‌گشتند و خود پليس انگليس آنها را به سفارت راه داده است.
افروز با بيان اينكه امروز پس از گذشت سي سال اين پرونده باز است، يادآور شد: كميته رسيدگي به جانباختگان و آسيب ديدگان سفارت ايران در لندن شكل گرفته و پرونده را دنبال مي‌كند.
وي در پايان خاطرنشان كرد: كينه ديرينه انگليس نسبت به جمهوري اسلامي ايران كماكان وجود دارد و ما بايد هوشمندانه‌تر رفتار كنيم و نهادهاي رسمي ما مانند وزارت خارجه موضوعاتي از قبيل اشغال سفارتمان در لندن را پيگيري جدي كند.
انتهاي پيام/خ

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها