عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سليمي نمين: وضعيت نگهداري اسناد در كشور مناسب نيست

سليمي نمين: وضعيت نگهداري اسناد در كشور مناسب نيست
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:56 ب.ظ

دومين همايش ايران و استعمار انگليس - 1
سليمي نمين: وضعيت نگهداري اسناد در كشور مناسب نيست

خبرگزاري فارس: دبير دومين همايش ايران و استعمار انگليس با بيان اينكه وضعيت نگهداري اسناد در كشور مناسب نيست، گفت كه اسناد تاريخي موجود در كشور به بدترين شكل ممكن در انبارها نگهداري مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، عباس سليمي‌نمين دبير دومين همايش ايران و استعمار انگليس كه امروز سه‌شنبه در دانشگاه تهران در حال برگزاري است، با اشاره به برگزاري اولين همايش ايران و استعمار انگليس در سال 87 گفت: به دنبال كارهاي پژوهشي كه در اين زمينه صورت گرفت، به اين فكر افتاديم كه عملكرد استعمارگران را در ايران بيشتر بررسي كنيم.
وي افزود: به دنبال فراخوان دبيرخانه همايش، بيش از 65 مقاله دريافت شد كه بر دو نوع دريافتي و سفارش شده به محققان مي‌باشد.
سليمي نمين با اشاره به تلاش‌هاي دبيرخانه براي دست يافتن به اسناد جديدي در خصوص دخالت‌هاي انگليس در ايران يادآور شد: اسناد به دست آمده را در اختيار محققين قرار داديم تا در نوشتن مقالات ياريگر آنها باشند.
وي با بيان اينكه در حاشيه همايش سايتي طراحي شده كه انحصاراً به مسئله انگليس مي‌پردازد، گفت: اسناد، مقالات و تصاوير مربوط به اين موضوع به ترتيب در سايت قرار داده مي‌شود.
دبير دومين همايش ايران و استعمار انگليس وضعيت نگهداري اسناد را در كشور نامناسب خواند و خاطرنشان كرد: به سختي مي‌توان به اسناد موجود در كشور دست يافت و تلاش ما نيز در اين زمينه حاصل چنداني نداشت.
سليمي نمين افزود: وضعيت اسناد در كشور چندان قانو‌نمند نيست و احساس مالكيت بر آنها از سوي بسياري از سازمان‌ها، توانمندي محسوب مي‌شود و عمومي شدن اسناد در كشور هنوز جا نيفتاده است.
وي يادآور شد: اگر برخي اسناد منتشر شود ديگر مشكل چنداني براي اغناي جامعه در مسائل خاص نداريم.
دبير دومين همايش ايران و استعمار انگليس با بيان اينكه در دوران انقلاب برخي اسناد نابود شده و پرونده‌هاي محرمانه‌ دربار نيز به وسيله هواپيما به خارج از كشور منتقل شد، اظهار داشت: اسنادي كه در داخل ايران وجود دارند، مانند اسناد قوه قضاييه، در بدترين شكل ممكن در انبارهاي دخانيات نگهداري مي‌شود و وزارت خارجه نيز اسناد دوران رضاخان را حتي در اختيار ديپلمات‌هاي خود قرار نمي‌دهد.
دبير دومين همايش ايران و استعمار انگليس با ذكر اين نكته كه در دوران پهلوي اول و دوم، انگليس براي ايجاد وحدت بين كشورهاي متحد خود در منطقه از جيب ملت ايران خرج كرد و سرزمين‌هاي ما را به كشورهاي همسايه بخشيد، يادآور شد: با اين وجود اسناد اين خيانت‌ها در اختيار محققين قرار نمي‌گيرد.
وي ادامه داد: سؤال اين است كه آيا امروز نياز است كه وابستگي پهلوي به استعمارگران را به سختي نشان دهيم، در حالي كه اسناد به راحتي گوياي واقعيات است.
سليمي نمين با ذكر اين نكته كه بسياري از اسناد خيانت‌هاي پهلوي‌ها در اختيار ارتش، وزارت خارجه و قوه قضاييه است كه هنوز منتشر نشده، خاطرنشان كرد: وقتي ما كه بايد براي مصالح كشورمان تلاش كنيم، اين كار را انجام ندهيم بيگانگان با انتشار اسناد خود به صورت منظم در تاريخ ايران تأثير مي‌گذارند چرا كه محققين ما همه اطلاعات مورد نياز خود را از آنها دريافت خواهند كرد.
وي در پايان يادآور شد: از سويي رضاخان وابسته به عنوان آبادگر ايران معرفي شده و از سوي ديگر اسنادي را كه خيانت‌هاي او را نشان مي‌دهد، در انبارها نگهداري كرده و منتشر نمي‌كنيم.
انتهاي پيام/خ*

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها