عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نگاهي به اعتراضات اخير سليمانيه در منطقه كردستان عراق

نگاهي به اعتراضات اخير سليمانيه در منطقه كردستان عراق
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:57 ب.ظ

يادداشت ميهمان: فلاح كريم
نگاهي به اعتراضات اخير سليمانيه در منطقه كردستان عراق

خبرگزاري فارس: آنچه در منطقه كردستان عراق رخ داد، انقلاب گسترده اجتماعي نبود، بلكه تنها جنگ قدرت بود.

به گزارش خبرگزاري فارس، تظاهرات روز 17 فوريه 2011 در شهر سليمانيه در منطقه كردستان عراق كه با خشونت پايان يافت و سه روز پس از آن هم در سطح پايين‌تري ادامه داشت، سرآغازي نو براي زندگي سياسي و اجتماعي در كردستان بود كه از سال 1991 از دستان رژيم ساقط شده بعث خود را نجات داده بود.
منطقه كردستان عراق از سال 2003 بعد از سقوط رژيم بعثي در چارچوب قانون اساسي عراق، تنها منطقه فدرالي در اين كشور محسوب مي‌شود. شيوه اداره كردن اين منطقه تا حدي از عراق متفاوت‌تر بوده و امنيت و آسايش خوبي در آن برقرار است. زندگي سياسي در اين منطقه در تعدد احزاب بنياد نهاده شده است و بخش‌هايي از آنان در پارلمان منطقه كردستان كرسي دارند و تعدادي نيز از اين احزاب در حكومت مشاركت دارند و تعدادي از آنها نيز اپوزيسيون هستند، ولي اپوزيسيون فراكسيون متحد و برنامه مشخصي ندارد.

منطقه كردستان عراق مساحتي نزديك به 74 هزار كيلومتر مربع را در بر مي‌گيرد و سه استان اربيل، سليمانيه، دهوك و همچنين بخش‌هايي از استان‌هاي كركوك، دياله و موصل را شامل مي‌شود. جمعيت آن حدود 5/4 تا 5 ميليون نفر تخمين زده مي‌شود.
به دليل سياست‌هاي ويرانگر رژيم بعث، منطقه كردستان عراق تاكنون از زيربناي اقتصادي قدرتمندي برخوردار نيست و در حال برداشتن نخستين گام‌ها براي ايجاد بازار آزاد بازرگاني و همچنين زيربناي اقتصادي است. به همين دليل بخش زيادي از شركت‌هاي خارجي در آنجا مشغول سرمايه‌گذاري هستند.

در منطقه كردستان عراق، آزادي كار سياسي در چارچوب قانون تنظيم شده است و همه مي‌توانند از آن بهره بگيرند، ولي رخدادهاي تونس و مصر، وضعيت را به گونه‌اي پيش بردند كه بر ديگر كشورهاي منطقه نيز تأثير بگذارند. منطقه كردستان عراق به دليل وجود يك اپوزيسيون سرسخت حكومت، قبل از جاهاي ديگر دستخوش اين تحولات شد. روز 29 ژانويه 2011 حزب اپوزيسيون «گوران» (تغيير) بيانيه‌اي منتشر كرد كه در آن خواستار انحلال پارلمان و حكومت منطقه كردستان عراق شد، همچنانكه در مصر و تونس مردم خواستار كناره‌گيري «زين‌العابدين» و «مبارك» را از قدرت بودند، در حاليكه گروه «گوران» 25 كرسي در پارلمان دارند و مي‌توانستند در حكومت سهيم باشند و توانايي خود را نشان دهند، ولي اين حزب در تشكيل دولت جديد منطقه كردستان عراق شركت نكردند و بيانيه اخيرشان را براي عموم مردم منتشر كردند.

حزب «گوران» از تعدادي از اعضاي قبلي حزب اتحاديه ميهني كردستان به رهبري «جلال طالباني» رئيس جمهور عراق تشكيل شده است و در ابتدا به دليل اختلافات سياسي درون گروهي از ادامه فعاليت سياسي منصرف شدند و بعداً اين حزب را تأسيس كردند. اگرچه «گوران» در زمان تأسيسش اعلام كرد كه معتقد به همزيستي و مشاركت جمعي آشتي‌جويانه بوده و همچنين براي مؤسسات دولتي منطقه كردستان احترام قائل است، اما كم كم رفتار و گفتارشان تغيير كرد و از باورها و عقايد قبلي‌شان پشيمان شدند و آخرين بيانيه‌شان نيز كه انحلال پارلمان و حكومت منطقه كردستان عراق است همچون يك تاكتيك سياسي بود براي دور كردن اكثريت از قدرت، كه صادر كردن اين بيانيه خود اثبات اين مدعا است.

سليمانيه همچون مركزي براي اعتراضات يا ...؟

«نوشيروان مصطفي امين» اولين معاون جلال طالباني در تاريخ اتحاديه ميهني كردستان محسوب مي‌شود، كه در چند سال گذشته بعد از كناره‌گيري از فعاليت سياسي در خانه بوده و با همكاري جلال طالباني كمپاني «وشه» (كلمه) را براي تحقيق در امور استراتژي تأسيس كرد، ولي ديري نپاييد كه آن را به حزب گوران تغيير دادند. از اين به بعد فعاليت‌هاي اين برادران براي گسترش نفود سياسي خود شروع شد و حزب گوران، از درون اتحاديه ميهني كردستان براي خود طرفداراني پيدا مي‌كرد. يعني تمام كارها و فعاليت‌هايش براي ضعيف‌تر كردن يا در واقع ذوب نمودن اتحاديه ميهني بود كه بعداً خود به آن دست يابند.
بدين خاطر غريب نيست كه در شهر سليمانيه اعتراضات رخ دهد، چونكه همه فعاليت‌هاي گوران در سليمانيه و مردم اين شهر بدين منظور است كه مي‌خواهد اتحاديه ميهني را ضعيف كند، و گرنه سؤال اساسي اين است كه چرا تنها در سليمانيه تظاهرات و خشونت روي داد؟ و چرا اين اعتراضات تمام منطقه كردستان را در بر نگرفت؟

در روزهايي كه در اين شهر اعتراضات صورت گرفت احساس مي‌شد شعارهاي تعدادي از مردم در خيابان‌ها با شعارهاي حزب گوران اختلافاتي دارد، بخشي از آن‌ها به بهتر كردن وضعيت معيشتي و رفاهي مردم مرتبط بود، بعضي‌ها خواهان بهتر شدن وضعيت سياسي كردستان بودند و بخشي از شعارها نيز در مورد زندگي روزانه مردم بودند... .

با همه اين‌ها شيوه موضع حزب گوران درباره كشتن يكي از معترضان جاي تعجب دارد كه هيچ موضعي در مورد ناآرامي‌هاي اين رخداد بر عهده نگرفت و براي همكاري با حكومت منطقه كردستان جهت تحقيق در اين مورد اعلام آمادگي كرد، و اين در حالي است كه گوران در بيانيه روز 29 ژانويه 2011 خواستار انحلال حكومت كردستان شده بود.

يكي از نويسنده‌هاي ايراني، تحليلي دقيق و آكادميك در مورد وضعيت كردستان عراق و كشورهاي عربي ارائه داده بود، بدين خاطر من هم مي‌خواهم بدان اشاره كنم، آنچه كه در منطقه كردستان رخ داد، انقلابي گسترده اجتماعي نبود، بلكه گزارشي بود بر روي يكي از طرف‌هاي سياسي كردستان عراق و تنها جنگ قدرت است، بعد از آنكه حزب گوران در چندين انتخابات داخلي انجمن‌هاي صنفي در منطقه كردستان
احساس ناكامي گسترده‌اي كرد، براي همين اين موقعيت را براي رسيدن به اهدافش مناسب مي‌ديد.

*مسئول دفتر رسانه‌اي اتحاديه ميهني كردستان عراق در تهران
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها