عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

امام جمعه موقت اهواز: تجاوز انگليس به خوزستان لكه ننگي در تاريخ اين كشور است

امام جمعه موقت اهواز: تجاوز انگليس به خوزستان لكه ننگي در تاريخ اين كشور است
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:58 ب.ظ

دومين همايش ايران و استعمار انگليس - 8
امام جمعه موقت اهواز: تجاوز انگليس به خوزستان لكه ننگي در تاريخ اين كشور است

امام جمعه موقت اهواز تجاوز انگليس به خوزستان در جنگ جهاني اول را يكي از صفحات سياه رابطه انگليس با ايران دانست و افزود: مقاومت اسلامي و جهاد عشاير خوزستاني را مي‌توان به عنوان يكي از صفحات تابناك نهضت‌هاي اسلامي ضداستعماري ياد كرد.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، حجت الاسلام محسن حيدري نماينده خوزستان در مجلس خبرگان رهبري، در همايش ايران و انگليس كه امروز سه شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد، درخصوص انگيزه‌هاي تجاوز انگليس به خوزستان اظهار داشت: حفاظت از تأسيسات شركت نفت ايران و انگليس، استفاده از نفت ايران براي ماشين جنگي انگليس به منظور براندازي امپراتوري عثماني و همچنين گرفتن گلوگاه ايران از ناحيه جنوب و خليج فارس، در راستاي تحكيم سلطه استعماري بر كل ايران را مي‌توان به عنوان مهمترين عوامل تجاوز انگليس به خوزستان ياد كرد.
حيدري تجاوز انگليس به خوزستان در جنگ جهاني اول را يكي از صفحات سياه رابطه انگليس با ايران دانست و افزود: مقاومت اسلامي و جهاد عشاير خوزستاني را مي‌توان به عنوان يكي از صفحات تابناك نهضت‌هاي اسلامي ضداستعماري ياد كرد.

وي در ادامه به قيام عشاير عرب خوزستان اشاره كرد و درخصوص عوامل اين قيام گفت: فرهنگ مجاهدپرور تشيع و روحيه شهادت طلبي حسيني،‌ نفوذ مرجعيت متعهد و آگاه شيعي، بيداري عمومي متأثر از نهضت‌هاي اسلامي ضد استعماري در ايران، حضور علماي رباني، خطبا و شعراي متعهد، روحيه سلحشوري و وطن خواهي عشايري و حاكميت ستمگرانه و مزدورانه شيخ خزعل عواملي بودند كه زمينه را براي قيام عشاير عرب خوزستان در برابر انگلستان فراهم كردند.

حيدري به درگيري هاي نظامي مردم عشاير خوزستان با انگليسي‌هاي اشغالگر در سال 1293 تا 1294 اشاره كرد و افزود: اين درگيري‌ها در نقاطي همچون غرب اهواز، سوسنگرد و شادگان صورت گرفت.
امام جمعه موقت خوزستان گفت: نهضت اسلامي عشاير خوزستان با تقديم حدود هزار شهيد ضربه‌هاي مهلكي را بر اشغالگران وارد ساخت و نتايج و بركات فرهنگي، سياسي و اجتماعي تابناكي را براي استان و كشور به ارمغان آورد.

وي در پايان افزود: از اين نهضت ارزشمند پرچمي به جاي مانده است كه بنا به دستور مقام معظم رهبري اكنون در موزه قرآن آستان قدس رضوي نگهداري مي‌شود. بنا به فرمان آن حضرت يادمان باشكوهي بر گلزار شهداي واقعه جهاد عشاير خوزستان در 15 كيلومتري غرب اهواز بنا شد.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها