عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

حدادعادل: روش‌ استعماري انگليس قابل انعطاف است

حدادعادل: روش‌ استعماري انگليس قابل انعطاف است
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:58 ب.ظ

دومين همايش ايران و استعمار انگليس - 5
حدادعادل: روش‌ استعماري انگليس قابل انعطاف است

خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون فرهنگي مجلس روش استعماري انگليس را يك روش قابل انعطاف دانست و گفت كه انگليسي‌ها گاهي خود را به اندازه يك مو باريك مي‌كنند تا از يك روزنه عبور كنند.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس،‌ غلامعلي حداد عادل رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي طي سخناني در دومين همايش ايران و استعمار انگليس كه امروز سه‌شنبه در دانشگاه تهران در حال برگزاري است، استعمار در ايران را امري منطقي و طبيعي دانست و گفت: انقلاب اسلامي ما واكنش طبيعي يك ملت در مقابل تاريخ طولاني استعمار و استعمارگري بود.
وي آوردن و بردن سلسله‌ها و سلطنت‌ها را از جمله فعاليت‌هاي استعمار انگليس در ايران خواند و اظهار داشت: تحميل انواع جنگ‌ها در كشور ما، جدا كردن بخش‌هايي از سرزمين و دست‌كاري در خطوط مرزي ما، توطئه براي سرنگوني و قتل رجال وطن‌خواه و خدمتگذار كشور، حمايت از ياغيان محلي در برابر حكومت‌هاي مركزي، طرفداري از استبداد و فئوداليسم و دخالت جدي در عزل و نصب مسئولين كشور، تشكيل جمعيت‌هاي مخفي و فراماسونري براي در اختيار گرفتن عواملي كه بعداً به آنها نياز بود، كودتاهاي صورت داده در كشور، داستان نفت و همكاري انگليسي‌ها با ساواك را از جمله محورهاي دخالت‌ انگليس در كشورمان دانست كه هر يك مستقلاً نيازمند تحقيق و گردآوري اسناد است.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به خصوصيات روش استعماري انگليس در ايران گفت: كشورها به اقتضاي فرهنگ و خصوصيات تاريخي خود روش‌هاي متفاوتي در پيش مي‌گيرند.
حداد عادل ادامه داد: ‌در دوران قاجار روش استعماري روسيه با انگليس متفاوت بود و فرانسوي‌ها روش خاص خود را داشتند؛ گرچه همه سلطه‌گر بودند.
وي با بيان اينكه انگليس روش خاص خود را داشت كه يكي از خصوصيات آن اطلاعات مدار بودن در كشورهاي هدف بود، يادآور شد: انگليسي‌ها اطلاعات دقيقي از شخصيت‌ها و افراد موثر در كشورها تهيه كرده و آنها را كاملاً شناسايي مي‌كنند.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به مجموعه 14 جلدي وزارت خارجه انگليس از رجال ايراني پيش از دوران پهلوي گفت: اين مجموعه بسيار دقيق و حيرت آور است.
حداد عادل كارشناسانه بودن فعاليت استعماري انگليس را از ديگر ويژگي‌هاي اين كشور دانست و يادآور شد: انگليسي‌ها براي حضور و نفوذ در كشورهاي هدف، كارشناسان بسياري تربيت مي‌كنند.
وي ادامه داد: برخي سفراي انگليس در ايران حتي به لهجه‌هاي محلي كشورمان نيز مسلط بودند.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با ذكر اين نكته كه انگليسي‌ها به تاريخ كشورهاي هدف توجه دارند و ديپلمات‌هاي آنها در اين زمينه صاحب نظرند، اظهار داشت: خانم لمپتن يكي از آنها است كه 70 سال در ايران بوده و زمان جنگ جهاني مترجم چرچيل در ايران بود.
حداد عادل افزود: وي كتاب‌هايي در خصوص مسائل ايران از جمله كتاب لغت، دستور زبان و مالكيت زمين در ايران را نوشت.
وي توجه دقيق به فرهنگ،‌ آداب، سنن و مذهب كشورهاي هدف را از ديگر ويژگي‌هاي استعمار انگليس خواند و گفت: روش استعماري انگليس يك روش قابل انعطاف است، آنها گاهي خود را به اندازه يك مو باريك مي‌كنند تا از يك روزنه عبور كنند.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينكه روش‌هاي استعماري انگليس منحصراً در اعمال زور خلاصه نمي‌شود و قدرت تنها يكي از ابزارهاي استعمار انگليس است، يادآور شد: استفاده از ظرفيت‌ها، نهادها و شخصيت‌هاي بومي، محلي و ملي از ديگر نكاتي است كه انگليسي‌ها تا جايي كه بتوانند با استفاده از آنها سياست‌هاي خود را پيش مي‌برند.
حداد عادل با ذكر اين نكته كه انگليسي‌ها با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردم تا حد امكان مدارا مي‌كنند، خاطرنشان كرد: آنجا كه ضرورت ندارد، انگليسي‌ها با اين فرهنگ‌ها مقابله نكرده و بي‌جهت تحريك‌شان نمي‌كنند.
وي افزود: اگر هيچ يك از اين روش‌ها نتيجه نداد، هيچ ابايي در استفاده از زور و سلاح ندارند و خونين‌ترين و گسترده‌ترين جنگ‌ها را به راه مي‌اندازند.
رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با ذكر اين نكته كه آمريكايي‌ها تصور مي‌كنند چون ناوگان عظيم، بمب اتم و قدرت نظامي دارند، احتياج به زيركي و تدبير ندارند و دست به برخوردهاي خام مي‌زنند، خاطرنشان كرد: اما انگليسي‌ها چنين نيستند.
وي در ادامه با اشاره به تفاوت برنامه‌هاي بي‌بي‌سي و صداي آمريكا اظهار داشت: بي‌بي‌سي براي جلب توجه مخاطب به اصفهان رفته و در يك كارخانه توليد گز يك برنامه جذاب تهيه مي‌كند، اين كاري است كه صدا و سيماي ما تا به حال توليد نكرده‌ است. آنها در كنار اين برنامه و جذب مخاطب، اهداف خود را پيش مي‌برند.
حداد عادل ادامه داد: روش‌هاي انگليس وقتي ثمربخش است كه درهاي كشور هدف به رويش باز باشد كه خوشبختانه پس از انقلاب اسلامي اين ارتباط كم شده اما هنوز به صفر نرسيده است چرا كه ارتباطات ريشه‌اي كه داشتند هنوز وجود دارد.
وي با بيان اينكه امروز در ايران توده‌ها نسبت به گذشته آگاه‌ترند، يادآور شد: در سال پيش نسل جوان ما مرعوب تمدن غرب بود اما امروز چنين نيست و آنها هر كاري مي‌كنند تا در دانشگاه‌ها اين جريان نيرومند عليه انقلاب اسلامي ايجاد كنند، نمي‌توانند كه اين موضوع در تمام كشورهاي اسلامي به وجود آمده است و نمونه آن، انقلاب‌هاي رخ داده در جهان است.
انتهاي پيام/خ

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها