عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آشنا: انگليس بي.بي.سي فارسي را جايگزين شوراي فرهنگي بريتانيا كرد

آشنا: انگليس بي.بي.سي فارسي را جايگزين شوراي فرهنگي بريتانيا كرد
سه شنبه 3 اسفند 1389  11:59 ب.ظ

دومين همايش ايران و استعمار انگليس - 3
آشنا: انگليس بي.بي.سي فارسي را جايگزين شوراي فرهنگي بريتانيا كرد

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) گفت كه انگليس بي‌بي‌سي فارسي را جايگزين شوراي فرهنگي بريتانيا در ايران كرده است.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، حسام الدين آشنا عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) طي سخناني در دومين همايش ايران و استعمار انگليس كه امروز سه‌شنبه در دانشگاه تهران در حال برگزاري است، به مرور سياست‌هاي فرهنگي شوراي فرهنگي بريتانيا در ايران پرداخت و گفت: با تعطيل شدن اين شورا در سال 1387 بحث‌ها و بررسي‌ها در مورد اهداف و عملكرد شوراي فرهنگي بريتانيا وسعت بيشتري پيدا كرد.
وي گفت: در طي چهار سال گذشته بارها نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با طرح سؤال از وزيران اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامي و امور خارجه خواستار پيگيري ابهام‌ها در مورد مجوز اين شورا،‌ نحوه نظارت بر آن، ملاحظات امنيتي و بررسي وضعيت پرداخت ماليات و همچنين بررسي مسئله مكان انجام اين فعاليت‌ها و نحوه جذب نيروهاي اسلامي شدند.
استاد دانشگاه امام صادق با اشاره به مقاله روزنامه اعتماد ملي در روز نوزدهم بهمن ماه 87 در ستايش فعاليت هاي فرهنگي شوراي فرهنگي بريتانيا در ايران گفت: مفاد اين مقاله نشان مي‌داد كه تلاش اين شورا در تاثير بر خبرنگاران و نخبگان ايراني تا حدودي موفق بوده است.
اين استاد دانشگاه با بيان اينكه در زمينه نفوذ فرهنگي كشورهاي استعمارگر دو رويكرد كلي وجود دارد، ‌گفت:‌ رويكرد اول كه با عنوان ارتباطات بين فرهنگي شناخته مي‌شود به موضوع وسعت مخاطبان مي‌پردازد كه از طريق رسانه‌هاي جمعي و پرمخاطب اعمال مي‌شود.
آشنا گفت كه رويكرد دوم به عنوان ارتباطات بين فرهنگي بيشتر به عمق و دوام تاثيرگذاري توجه دارد و روابط انساني و نزديك را مورد تأكيد قرار مي‌دهد.
اين استاد دانشگاه، جنگ،‌ مذهب و استعمار را سه جنبه عمده ارتباطات فرهنگي عنوان كرد و افزود: شوراي فرهنگي بريتانيا با هدف علاقه‌مندسازي مردم كشورهاي پرجمعيت و به لحاظ ژئوپلتيك پآغاز به كار كرد.
وي با بيان اينكه شوراي فرهنگي بريتانيا در سال 1934 كارش را در ايران آغاز كرد، گفت: عمده فعاليت‌هاي اين شورا متكي بر آموزش زبان انگليسي و ترويج صنايع فرهنگي بريتانيا بود.
اين استاد ارتباطات با تشريح روزشمار فعاليت‌هاي اين شورا تصريح كرد: مهمترين موفقيت شوراي فرهنگي بريتانيا در ايران در سال 1356 با برگزاري فستيوال فرهنگي مشترك بريتانيا و ايران صورت گرفت.
وي با اشاره به آموزش زبان انگليسي توسط شورا به كارمندان صنعت نفت گفت: اين شورا از سال 1320 تا 1357 ده هزار دانشجو و بازديد كننده به انگلستان اعزام كرد.
آشنا گفت: بعد از تعطيلي اين شورا در سال 58 و با گذشت 22 سال در سال 80 نيز اين شورا فعاليت‌هايش را بدون مجوز رسمي در ايران آغاز كرد و تا سال 87 كه براي بار دوم تعطيل شد 13هزار ايراني با كمك اين موسسه زبان انگليسي را فرا گرفتند.
وي افزود:‌ از سال 45 نيز ساواك درباره فعاليت‌هاي جاسوسي موسسه مشكوك شده بود اما نتوانسته بود اطلاعات جامع و كاملي را درباره اين موضوع جمع آوري كنند.

انتهاي پيام/خ

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها