عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی سومین نایب امام زمان(علیه السلام) در غیبت صغری

ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی سومین نایب امام زمان(علیه السلام) در غیبت صغری
چهارشنبه 4 اسفند 1389  01:50 ق.ظ


او در نیمه دوم قرن سه و نیمه اول قرن چهار می زیست و در زمان نیابت محمد بن عثمان العمروی (دومین نایب خاص امام زمان علیه السلام) خدمتگزاری به حضرت صاحب الزمان(عج) را آغاز كرد.


او از طرف محمد بن عثمان ناظر املاك گشت و با شخصیت های شیعه در تماس بود و اسرار محمد بن عثمان را به ایشان می رساند.


در سال ۳۰۵ هجری و پس از وفات محمد بن عثمان و توسط خود او به طور رسمی بعنوان نایب امام زمان(عج) معرفی شد.


وی مردی ثقه (محل اعتماد بودن، معتمد بودن) و مورد احترام تمام فرقه های مختلف اسلامی بوده است. وقتی حال محمد بن عثمان رو به وخامت گذاشت، عده ای از بزرگان شیعه دور او جمع شدند، از او پرسیدند: اگر خدای ناكرده برای شما حادثه ای رخ داد و به سرای باقی شتافتید چه كسی جای شما خواهد بود؟


محمد العمروی اینگونه پاسخ داد: ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی جانشین من خواهد بود، او نماینده بقیة الله(عج) و رابط بین شما و آن حضرت(عج) خواهد بود. او وكیل و مورد اطمینان است و از هر جهتی امین است در كارهایتان به او مراجعه کنید و در گرفتاری هایتان به او اعتماد كنید من مامور بودم كه این مساله را به شما ابلاغ كنم كه كردم.


از این عبارت و عبارت دیگری كه در سطرهای بعدی به آن اشاره خواهیم كرد و از ابوسهل نوبختی است، چنین بر می آید كه حسین بن روح مردی با فضیلت بوده و از هر حیث مورد اطمینان بوده است.


ابوسهل نوبختی كه خود از علما و دانشمندان بوده است درباره او می گوید: اگر حضرت حجت(عج) در زیر لباس او باشد و با قیچی او را قطعه قطعه نمایند او حضرت(عج) را به كسی نشان نمی دهد.


محمد بن ابراهیم بن اسحاق از قول خود حسین بن روح اینگونه می گوید: ای محمد بن ابراهیم اگر از آسمان به زمین افتم و پرنده ها بالای سرم برای خوردن گوشت من به پرواز درآیند و یا اینكه باد مرا به مكان دوری پرت كند برای من خوشایندتر است از اینكه در دین به رای خود و از طرف خود چیزی بگویم.


این مرد فاضل و متقی پس از 21 سال نیابت خاص حضرت بقیة الله(عج) در سال ۳۲۶ هجری قمری دنیای فانی را بدرود گفت.


مزار وی در بازار شورجه بغداد (عراق) هم اكنون زیارتگان شیعیان است.


برگرفته شده از كتاب: «کلمة الامام المهدی» تالیف علامه شهید آیت الله سید حسن شیرازی.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها