عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اثبات الوصيه مسعودي،

اثبات الوصيه مسعودي،
چهارشنبه 4 اسفند 1389  02:18 ق.ظ
اثبات الوصيه مسعودي، در شهر بابل ديده به جهان گشود و در بغداد به كسب دانش پرداخت(1) سپس براي ادامه تحصيل، به مصر سفر كرد و از آن جا براي استفاده از علماي بصره، راهي آن ديار شد، از دانشمند برجسته بصره، از جمله: ابا خليفه الحمحي بهره گرفت. (2)
در سال 309 هـ. ق. از شهرهاي فارس و كرمان ديدن كرد و مدتي در استخر فارس اقامت گزيد و از عالمان آن منطقه بهره جست، از آن جا به هند و چين سفر كرد. اين مرحله از سير و سياحت علمي خود را در عمان به پايان برد.
در سال 314 هـ. ق. مرحله ديگري از هجرت علمي خود را از عمان آغاز كرد و به ماوراء آذربايجان، گرگان، فلسطين و شام رفت. در سال 332 هـ. ق. عازم انطاكيه و سپس مصر شد. در مصر اقامت گزيد و در جمادي الاخر سال 345 هـ. ق. يا 363 هـ. ق. در همان جا به درود حيات گفت. (3)
مسعودي از بزرگان دانش رجال و تراجم، شخصيت برجسته علمي، جليل القدر، مورد اطمينان و بزرگوار معرفي كرده اند(4)

آثار

از مسعودي، آثار ارزنده‌اي در موضوعات گوناگون به يادگار مانده‌ كه از آن جمله است: اثبات الوصيه. كتاب ارزشمند اثبات الوصيه، موضوعات: تاريخي و اعتقادي و... را در بردارد. ابتدا، به بيان جنود عقل و جهل، خلق جن و ناس و سجود ملائكه پرداخته است، آن گاه، جريانهاي تاريخي را از هبوط آدم، رسالت انبياء الهي و مردان بزرگ، تا ولادت پيامبر اكرم اسلام(ص)، به بحث مي‌گذارد.


بعد مي‌پردازد به چگونگي انتقال پيامبر(ص) از اصلاب انبياء و حوادث صدر اسلام: دعوت خصوصي و عمومي، معراج و هجرت پيامبر(ص) و نزول قرآن، اثبات امامت تك تك ائمه‌(ع)، از نظر تاريخي در محدوده تاريخ ائمه (ع) جريانهايي كه در عصر هر امامي اتفاق افتاده، شيوه برخورد آنان با حاكمان زمان و عكس العملهاي حاكمان را به رشته تحرير در مي‌آورد. در پايان، امامت امام عصر(عج) را از زبان مخبران صادق اثبات مي‌كند و موضوعاتي را به شرح زير، در باب امامت امام دوازدهم و مساله غيبت وي، به بوته بررسي مي‌نهد: امام زمان فرزند كيست؟


- ويژگيهاي حضرت.


- انتظار فرج.


- نشانه‌هاي ظهور


- مقابله حضرت به هنگام ظهور با ستمكاران و...


پی نوشتها :

1 - مروج الذهب، مسعودي، ج 1/277، دارالمعرفه، بيروت.
2 - اعيان الشيعه، ج 41/105
3 - شذرات الذهب، ابن العماد الحنبلي، ج 2/371، داراحياء التراث العربي، بيروت، لسان الميزان ج 2/225، موسسه الاعلمي للمطبوعات بيروت.
فوائد الرضويه شيخ عباس قمي 277.
4 - روضات الجنات، خوانساري، 4/282، اسماعيليان، قم.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها