عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نجات بخش ادیان

نجات بخش ادیان
چهارشنبه 4 اسفند 1389  02:25 ق.ظ

 

نجات بخش ادیان


 

از پیدایش بشر بر روی کره ی زمین تا به امروز که عصر فناوری و ارتباط است، نیاز به منجی و بحث درباره ی آن یکی از مسائل مهم ادیان و مذاهب بوده است.
در تمامی ادیان از جمله:آیین زردشت، بودا، هندو، یهودیت، مسیحیت و اسلام از فردی به عنوان موعود و منجی نام برده شده است که زمانی می آید که جهان پر از رنج و درد شده باشد. معرفی مختصری از موعود این ادیان را در ادامه می آوریم:

1. زردشت:

در کتاب معروف زردشتیان "زند"بعد از آنکه سخن از مبارزه مقابله ی ابدی به میان آورده است ، می گوید:
" در این هنگام فتح و پیروزی و نصرت از ناحیه ی ایزدان واقع می شود و بعد از نصرت و یاری ایزدان و نابودی نسل اهریمنان عالم به سعادت اصلی خود می رسد، و فرزندان آدم بر کرسی سعادت و برکت خواهند نشست"
همچنین جاماسب در "جاماسب نامه" می گوید: " مردی از سرزمین تازیان از ذریه ی هاشم خروج خواهد کرد او مردی بزرگ سد با جسمی عظیم، ساقی طولانی بر دین جدش و با لشکری فراوان رو به ایران خواهد نمود زمین را آباد کرده و آنر ا پر از عدل و داد خواهد نمود"
نام این موعود در آیین زردشت " سوشیانس" است.

2. یهود:

در کتاب های دانیال نبی، اشعیای نبی، حبقوق نبی و دیگر کتاب های عهد عتیق از موعود و منجی آخر الزمان سخن به میان امده است. در کتاب دانیال نبی این منجی " سرور میکائیلی" و در برخی کتاب ها "عزیر"، " منحاس" و " ماشیح" نامیده شده است. در کتاب زبور داوود (ع) چنین آمده است:
" زیرا شریران منقطع می شوند اما متوکلان به خداوند وارث زمین خواهند بود، اما تواضعان وارث زمین شده از کثرت سلامتی متلذذ خواهند شد... صالحان وارث زمین خواهند شد."
در حبقوق نبی نیز آمده است:
" اگر چه تاخیر نماید برایش منتظر باش، زیرا البته خواهد آمد و درنگ نخواهد کرد...، بلکه امتها را نزد خود جمع خواهد کرد."
برخی از یهودیان معتقدند که حضرت عیسی (ع) هنوز ظهور نکرده اند و او را منج اخر الزمان می دانند که دین حضرت موسی را ترویج خواهد کرد.

3. مسیحیت:

مسیحیان معتقدند که حضرت عیسی (ع) به صلیب کشیده شد و پس از 3 روز به آسمان عرج کرد و تنها کسی است که پس از مرگش دوباره زنده شد. آنها موعود جهانی را مسیح می دانند و از آن به نام "پسر انسان" یاد می کنند. مستر هاکس آمریکایی در کتاب قاموس کتاب مقدس می گوید:
" واژه ی فرزند انسان در اناجیل و ملحقات آن جمعا 80 بار به کار رفته است که تنها 30 مورد از آنها قابل تطبیق با حضرت عیسی (ع) است."
در انجیل یوحنا آمده است:
" زیرا که چنانچه پدر در ذات خود زندگانی دارد به پسر نیز داده است که او در ذات خود زندگانی داشته باشدو قدرت به اوداده است که حکم رانی بکند به علت آنکه فرزند انسان است"

4. بودا:

بوداییان معتقدند بودای پنجم انها ظهور می مند و جهان را پر از عدل و داد می گرداند.

5. هندو ها:

در کتاب "باسک" که از کتاب های مقدس هنوهاست، بشارت به وجود منجی اینگونه آمده است:
" دوره ی دنیا تمام شود به پادشاه عادلی در اخر الزمان، که پیشوای ملائکه وپریان و ادمیان باشد، و حق و راستی با او باشد، و انچه در دریا و زمین پنهان شده است همه را بدست آورد، از آسمانها و زمین و آنچه باشد خبر دهد، و از او بزرگ تر کسی به دنیا نیامده"
در " وشن جو" نیز منجی را فرخنده و خجسته یاد کرده است و در کتاب " دید"، منصور نامیده شده است.

6. اسلام:

بزرگترین مذاهب اسلام، تشیع و سنت می باشد. در مذهب تشیع موعود آخرالزمان، م- ح- م- د فرزند امام حسن عسگری(ع) و نهمین فرزند از نسل امام حسین (ع) است و زمانی که جهان پر از بی عدالتی و دشواری فساد است، آن را از دین خدا پر می کند. این منجی در 15 شعبان 225هجری قمری بدنیا آمده است و الان در غیبت کبری به سر می برد.
اما اهل سنت درباره ی مهدی صاحب الزمان (ع) سه نظر دارند:
الف/ برخی می پندارند که حضرت مهدی (ع) ساخته ی ذهن شیعیان است و در حال حاضر امامت به انتهای خود رسیده است. که تعداد آنها بسیار اندک است.
ب/ گروهی معتقدند که حضرت مهدی وجود دارد ولی هنوز به دنیا نیامده است.
ج/ عده ای مانند شیعیان فکر می کنند با این تفاوت که حضرت مهدی (ع) را امام و معصوم نمی دانند.
همانطور که دیدید، در تمامی ادیان به نحوی به موعود و منجی آخرالزمان اشاره شده است. شاید همین یک نکته عامل وحدت تمامی ادیان و دعای تمام مردم دنیا باشد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پرداختن بیشتر انسانها به امور دنیوی، با افزایش میزان خشونت و جنگ در بین ملل و دوری از معنویات و دین، نیاز به یک عامل فوق مادی که انسان را از منجلاب نیستی بیرون بکشد بیش از پیش احساس می شود.
امید است که با درک هر چه بیشتر مردم، زمینه های ظهور حضرتش فراهم شود.

منابع:
1. امید صبح
2. موعود شناسی و پاسخ به شبهات
3. حکومت جهانی مهدی
4. کتب عهد عتیق

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها