عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

او قائم است

او قائم است
چهارشنبه 4 اسفند 1389  02:28 ق.ظ


 

یکی از القاب حضرت مهدی (ع)، "قائم" است. قائم یعنی قیام کننده، برپا کننده.
علل مختلفی برای این نام گذاری ذکر کرده اند.
برخی می گویند، علت تسمیه آن است که پیش از ظهور و قیامش ، بر اساس اسامی طرید (رانده شده) و شرید(گریخته)، نام او را نمی برند. بنابراین فرید و وحید (یکه و تنها) که از القاب ایشان است و قائم به این موضوع مربوط می شود.
در روایات بسیاری داریم که زمانی که نام قائم برده می شد امام رضا (ع) می ایستادند و دست بر سر خویش می گذاشتند و برای تعجیل در فرج دعا می کردند. در سیره ی دیگر امامان نیز چنین رفتاری مشاهده شده است.
از امام صادق (ع) روایت شده است که در باره ی علت ایستادن در هنگام شنیدن نام قائم فرموده اند:
" حضرت غیبتی طولانی خواهند داشت و به خاطر رأفت شدیدی که نسبت به دوستداران خود دارند به تمام کسانی که او را با این لقب یاد کنند، نظر می کنند"
از این روایت می توان نتیجه گرفت که نظر کردن امام به بندگان، احترام بنده را می طلبد. چرا که گویی فرد در محضر امام (عج) ایستاده است و ایشان به او از سر مهر نگاه می کنند؛ پس شایسته ی دوستدار واقعی است که در هنگام شنیدن نام قائم (عج) قیام کند و برای تعجیل در ظهور آن حضرت دعا کند.
امام باقر (ع) در باره ی این لقب فرمودند:
" زمانی که امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، فرشتگان گفتند: خدایا آیا از برگزیده و فرزند برگزیده ی خود غافلی؟ حضرت باری تعالی فرمودند: ضجه نکنید ای فرشتگان من. قسم به عزت و جلال خودم که از آنان انتقام خواهم گرفت ولو پس از مدتی"....

 

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها