عضویت العربیة English
امام سجاد علیه‌السلام: [اى زینب] تو بحمداللّه عالمى هستى که نزد کسى تعلیم ندیدى و دانایى هستى که نزد کسى نیاموختى. بحارالأنوار، ج45، ص164

كشف نخستين نشانه از نقش استخوان در باروري مردان

كشف نخستين نشانه از نقش استخوان در باروري مردان
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:25 ق.ظ

دانشمندان دانشگاه كلمبيا دريافته‌اند كه اسكلت بدن موش‌هاي نر با آزاد سازي هورموني موسوم به استئوكلسين به عنوان تنظيم كننده نيروي باروري آنها عمل مي‌كند.

تاكنون تاثيرات متقابل بين استخوان و سيستم توليدمثل فقط به تاثير غدد تناسلي بر ساختار توده استخواني تمركز داشت.

به گفته دانشمندان از آنجايي كه ارتباط بين دو عضو در بدن هميشه دوسويه است؛ بنابراين در حالي كه غدد تناسلي بر تنظيم استخوان‌ها تاثير دارند همين رابطه مي‌تواند به طور معكوس نيز اتفاق بيفتد.

محققان نخستين سرنخ براي پاسخ به اين مساله را در موفقيت توليدمثل موش‌هاي آزمايشگاهي خود يافتند.

تا پيش از اين محققان ديده بودند كه موش‌هايي كه اسكلتتشان هورمون استئوكلسين را ترشح نمي‌كند پرورش‌دهندگان ضعيفي هستند.

دانشمندان در ادامه، آزمايشات ديگري نيز انجام دادند كه نشان از اين موضوع داشتند كه استئوكلسين ميزان توليد تستسترون را كه باروري مردان را كنترل مي‌كند افزايش مي‌دهد.

با افزودن استئوكلسين به سلول‌هايي كه در بدن تستسترون توليد مي‌كنند، تركيب آنها افزايش يافت. به همين شكل با افزودن اين هورمون به موش‌هاي نر، سطوح در حال گسترش تستسترون در آنها نيز افزايش يافت.

محققان دريافتند كه در حالت عكس هنگامي كه استئوكلسين وجود ندارد ميزان تستسترون كاهش يافته و منجر به كاهش ميزان اسپرم مي‌شود.

با اينكه اين يافته‌ها هنوز در انسان مورد تاييد قرار نگرفته، دانشمندان انتظار دارند كه مشخصات مشابهي در بدن انسان بدست بياورند.

قابل توجه است كه با اينكه اين تحقيق از مشاهدات در مورد استروژن و توده استخواني ريشه گرفته محققان هيچ نشانه‌اي مبني بر تاثير استخوان‌ها بر باروري زنان پيدا نكرده‌اند.

استروژن يكي از نيرومندترين هورمون‌هاي بدن است كه استخوان را كنترل مي‌كند. هنگامي كه تخمدان پس از يائسگي توليد استروژن را متوقف مي‌كند، توده استخواني به سرعت كاهش يافته و ممكن است به پوكي استخوان منجر شود.

محققان در گام بعدي خود قصد دارند تا مسيرهاي سيگنالينگ را با استفاده از استئوكلسين براي ارتقا ميزان تستسترون استفاده كنند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7281
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها