عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

تزريق تک دوز داروي کتامين از شدت افسردگي اساسي مي‌کاهد

تزريق تک دوز داروي کتامين از شدت افسردگي اساسي مي‌کاهد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:29 ق.ظ

نتايج يک پژوهش نشان داد: درمان با تک دوز وريدي کتامين با توجه به تجويز آسان، تاثير سريع و طول اثر مناسب آن در بيماران مي‌تواند جايگزين مناسبي براي درمان فاز حاد بيماران مبتلا به افسردگي باشد.

اختلال افسردگي اساسي مجموعه‌اي از اختلالات شايع و مخرب رواني با اپيزودهاي نسبتا طولاني و مسوول بسياري از ناتواني‌هاي جسمي و رواني است که شيوع آن در طول زندگي حدود 17 تا 19 درصد است، لذا دکتر فرزان خيرخواه از گروه اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشکي بابل پژوهشي را با هدف بررسي اثر کتامين در بيماران مبتلا به افسردگي اساسي طراحي و انجام داده است.

در اين مطالعه کارآزمايي باليني به صورت نيمه تجربي، 60 بيمار مبتلا به افسردگي اساسي، تحت درمان با تک دوز وريدي کتامين قرار گرفتند. تمام بيماران قبل از تزريق دارو و در روزهاي دوم و هفتم بعد از تزريق و پايان ماه اول و دوم تحت آزمون‌هاي ارزيابي شدت افسردگي هميلتون و بک قرار گرفتند.

يافته‌ها بيانگر اين مطلب بود که ميانگين نمرات در روزهاي دوم و هفتم بعد از تزريق کتامين به طور معني‌داري نسبت به زمان قبل از تزريق دارو کاهش يافته است و در حدود 20 درصد از بيماران در روز دوم و حدود 40 درصد از بيماران در روز هفتم بعد از تزريق دارو به درمان با کتامين پاسخ مناسب دادند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7281
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها