عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هنگام وقوع بهمن چگونه عمل كنيم؟

هنگام وقوع بهمن چگونه عمل كنيم؟
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:35 ق.ظ

بهمن توده‌هاي برفي است كه ناگهان به حركت در مي‌آيد و به خاطر سنگيني و نيروي جاذبه زمين از بالا به پايين سرازير مي‌شود و به تدريج با افزايش سرعت و توده برف، ناآرام و متلاطم مي‌شود.

بهمن تهديدي جدي براي ساختمان‌هاي واقع در پهنه‌هاي كوهستاني، اسكي بازان، كوهنوردان و روستانشينان محسوب مي‌شود و خسارت زيادي به ساختمان‌ها وارد كرده و جاده را مسدود مي‌كند.

شناخت بهمن و راه‌هاي پيشگيري، مقابله و احيانا گريز از آن،‌ به خصوص براي ساكنين مناطق كوهستاني و كوهنوردان ضروري است.

بهمن با نوسان‌ها (موج‌هاي زلزله) يا صداي خودروها، هواپيماها و بالگردها به پايين رها مي‌شود و توان كافي براي تخريب و انهدام ساختمان‌هاي غير مقاوم را داراست.

براي كاهش شدت بهمن‌هاي كوچك‌تر، مي‌توان با انفجار يا بمباران با توپخانه بطور مصنوعي موجب سقوط آنها شد كه البته بايد از قبل اطلاع‌رساني به ساكنان منطقه و تخليه مناطق در معرض ريزش بهمن صورت گيرد.

به طور كلي اقدامات مديريتي اين مناطق شامل تغيير در پوشش گياهي طبيعي، حفاظت گونه‌ها و كشت گونه‌هاي جديد، فعاليت‌هاي ايجاد سازه، خاك ورزي، تغيير در مقدار و ساختمان برف و يخ، آموزش و جلب مشاركت مردمي، ارسال پيام‌هاي هشداردهنده در مواقع بحراني و سرمايه‌گذاري‌ براي بهره‌برداري است كه نياز به تخصص‌هاي گوناگون در زمينه‌هاي علمي، فني و بينشي دارد.

عوامل افزايش خطر بهمن

شيب از عوامل اصلي سقوط بهمن است، روي شيب‌هاي تند (50 درجه يا بيشتر) همچون برف قبل از انباشتگي بطور طبيعي به پايين سرازير مي‌شود، خطر سقوط بهمن معمولا زياد نيست.

روي شيب‌هاي خيلي ملايم (كمتر از 25 درجه) نيز خطر بهمن معمولا زياد نيست، بر پايه تحقيقات عمدتا بيشترين بهمن‌ها در شيب‌هاي 35 تا 40 درجه اتفاق افتاده است.با تند شدن شيب، ثبات لايه فوقاني برف كاهش يافته خطر بهمن افزايش مي‌يابد.

پوشش طبيعي خاك به لحاظ جلوگيري از بهمن داراي اهميت است:

زمين‌هاي صاف يا بدون پستي و بلندي بهمن خيز هستند، يكنواختي شيب نيز عامل خطرناكي است.

وزش بادهاي تند مهمترين عامل سقوط بهمن است، باد عامل بسيار مهمي در افزايش خطر سقوط بهمن است، به ويژه‌ اگر در در چند روز متوالي به شدت وزيده شود.

سقوط بهمن پس از بارش برف به مقدار بارش، وزن برف و در نهايت ميزان شيب كوه بستگي دارد.

با گذشت زمان، شانس زنده ماندن شخص مدفون در زير يك متر مربع برف به سرعت كاهش مي‌يابد.

براي مواجهه با سقوط بهمن، تمام حواستان را بكار بگيريد، با شنيدن كوچك‌ترين صدايي كه حكايت از سقوط بهمن دارد، منطقه را ترك كنيد.

در منطقه‌اي كه حتي يك بار بهمن در آن به وقوع پيوسته، هميشه احتمال سقوط دوباره وجود دارد و نكته آخر را به خاطر داشته باشيد، براي نجات كسي كه زير بهمن مدفون شده فقط 30 دقيقه فرصت داريد، پس وقت را از دست ندهيد ، پس از 30 دقيقه از دفن‌شدن در زير برف تنها مي‌توان اميدوار بود دكه فقط 50 درصد از آسيب‌ديدگان، زنده بمانند.

عوامل بازدارنده از بهمن:

درخت‌ها و درختچه‌ها، سنگ‌ها و دره‌هاي كم شيب و باز بهترين عوامل جلوگيري‌كننده از بهمن است.

اقدامات قبل از وقوع بهمن:

از تردد در جاده‌هاي بهمن خيز خودداري كنيد.

در هنگام عبور از مناطق كوهستاني پر از برف بايد سكوت را رعايت كرد.

بوق‌زدن يا بلندكردن صداي ضبط ماشين در اين مسيرها مي‌تواند موجب ريزش بهمن شود.

قبل از صعود به كوه بايد حتما برنامه داشته باشيد و سرپرست مجرب، مسير و منطقه صعود، ظرفيت و پتانسيل افراد از قبل تعيين شده باشد، ديگران را در جريان برنامه صعود و كوهنوردي خود قرار دهيد.

وسايل ارتباطي (بي‌سيم، تلفن همراه و ...) بايد حتما موجود باشد، فردي كه قرار است از بهمن عبور كند با فشار دادن دكمه دستگاه آن را به وضعيت فرستنده و ديگران بر روي وضعيت گيرنده قرار مي‌دهد.

فراموش نكنيد كه فرستنده را نبايد در كوله‌پشتي قرار داد، بلكه بايد آن را به گردن آويخت.

صعود، تمرين و كار در مناطق كوهستاني و برفگير حتما بايد با وسايل لوازم و ابزار كوهنوردي اعم از لوازم فني، پوشاك، تغذيه، امدادي و ... همراه باشد.

در صورتي كه نمي‌توان شيبي را دور زد تا حدامكان بايد ارتفاع گرفت تا در مسير طولاني بهمن قرار نگيرد.

در هنگام عبور ساكت باشيد تا ارتعاشات صدا باعث ريزش بهمن نشود، ارتعاش يكي از عوامل مهم ريزش بهمن است.

بنابراين، در مكانهايي كه خطر ريزش بهمن وجود دارد، بايد از فرياد پرهيز كنيم در واقع سكوت موجب مي‌شود كه بهتر متوجه ريزش برف شده و به موقع اقدام كنيد.

بهتر است اعضاي گروه در شيب‌هاي خطرناك در فاصله حداقل 30 ـ 20 متري يكديگر حركت كنند تا همگي گرفتار بهمن نشوند و بتوانند همديگر را نجات بدهند.

 از يك شيب برفي بايد خيلي نرم و سبك قدم برداريد تا فشار و ضربه به برف مسير وارد نشود و باعث شكست برف و جريان بهمن نشود، از ريسمان يا طناب مخصوص كوهنوردي استفاده كنيد، در روي برف زيگزاگ راه نرويد و تا حد امكان به صورت يك خط مستقيم روي برف بالا برويد، بهترين راه عبور از بهمن اين است كه بهمن را به طرف بالا صعود كنيم، نه عرضي.

بستن نخ بهمن (نخ بهمن طناب 3 ميليمتري به رنگ قرمز و به طول 15 تا 50 متر است كه بر روي پوسته آن فلشي در يك جهت وجود دارد)، نخ بهمن را بايد طوري به بدن وصل كرد كه جهت فلش آن به سمت فرد باشد و ادامه نخ بهمن را طوري روي زمين مي‌اندازيم كه بر روي زمين كشيده شود، حال اگر بهمن سقوط كند، گروه امداد با پيدا كردن نخ بهمن و دنبال كردن فلش به مصدوم‌ مي‌رسند.

براي عبور از بهمن، نبايد فرد را با طناب يا وسيله ديگري حمايت كرد، چرا كه ممكن است بهمن فرد را تكه تكه كند.

در هنگام عبور از بهمن بايد تك تك و بدون عجله و با فاصله زياد از محل عبور كرد (بين فواصلي كه پا در برف فرو مي‌رود، نبايد نفر بعد پا يا چوب دستي در برف فرو كند).

كوله‌پشتي را به سمت شيب قرار مي‌دهيم و فقط يك بند آن را روي شانه مي‌اندازيم، تا در صورت سقوط بهمن بتوان به راحتي كوله را رها كرد.

اگر جا پاي نفر قبلي خيلي عميق است براي پر كردن جا پا از برف‌هاي همان قسمت استفاده شود، از مسيرهاي شناخته شده عبور كنيد، تا حد امكان بايد از بالاي محدوده بهمن (نزديك به تاج بهمن) عبور كنيد تا حجم برف كمتري بالاي سرتان باشد.

با شنيدن كوچك‌ترين صدايي كه حكايت از نشست و ريزش و سقوط بهمن دارد، منطقه را ترك كنيد.

اقدامات حين وقوع بهمن :

همه تجهيزات مخصوصا اشياي فلزي و برنده را از خود دور كنيد، به محل‌هاي امن فرار كنيد، يعني فرد به صورت شنا خود را بر روي بهمن بياورد و به طرف بالا و سمت چپ يا راست فرار كند، به سمت عوامل بازدارنده (مثل سنگ‌ها، درختچه‌ها و ...) حركت كنيد، چنانچه مقدور بود قبل از فرو ريختن در زير برف وسايلي از خود را به بالا پرتاب كنيد تا جستجوگران بتوانند با يافتن آنها مسير شما را تشخيص دهند، اگر در بهمن فرو رفته‌ايد سعي كنيد با كمك دست‌ها، يك پاكت يا مشما جلوي صورتتان قرار دهيد، بيشترين مرگ و مير ناشي از بهمن به خاطر خفگي است، لذا ايجاد فضايي براي ورود هوا و نفس كشيدن مهمترين كاري است كه مي‌توانيد انجام دهيد، با هر وسيله‌اي كه جلوي دهان و بيني خود را بپوشانيد.

نفس را در سينه حبس كنيد، چرا كه اين كار از ورود ذرات برف و يخ‌زدگي ريه‌ها و خفگي جلوگيري مي‌كند.

خونسردي خود را حفظ كنيد، چرا كه در صورت حفظ آرامش،‌ بدنتان قادر به نگهداري انرژي خواهد بود و در نتيجه بهتر مي‌توانيد براي نجات خود تصميم بگيريد،مسيري كه فرد بهمن‌زده طي مي‌كند را با چشم تا پايان بهمن دنبال كنيد.

اقدامات بعد از وقوع بهمن :

هر قدر كمتر در زير برف ناشي از ريزش بهمن فرو رويد، شانس بيشتري براي زنده ماندن داريد، بايد در بهمن مثل زماني كه در آب هستيد، شنا كنيد تا خود را به روي سطح بهمن برسانيد.

پيدا كردن نخ بهمن و وسايل فرد و گشتن نواحي پايين‌تر از محل شروع بهمن و حركت فرد، به يافتن فردمفقودشده بسيار كمك مي‌كند.

چون زير برف همه جا تاريك است و ممكن است كه در اثر سقوط بهمن در زير برف نتوان تشخيص داد كه سمت بالا كدام سمت است، در صورت امكان مي‌توان با بيرون انداختن آب دهان (نيروي جاذبه)، جهت را تشخيص داد و به هر شكل ممكن و ايمن كمك بخواهيد و با گروه‌هاي جستجو و نجات همكاري كنيد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها