عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

زن‌ها راحت‌تر از مردها عفو مي‌کنند

زن‌ها راحت‌تر از مردها عفو مي‌کنند
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:44 ق.ظ

روانشناسان در بررسي‌هاي جديد خود دريافته‌اند که زنان بيشتر از مردان توانايي آن را دارند که افکار خود را از يک واقعه بد و ناگوار خلاص کرده و ديگران را عفو کنند.

گروهي از متخصصان روانشناسي در اسپانيا با بررسي تفاوت‌هاي ميان دو جنس در نسل‌هاي مختلف در مورد موضوع بخشش نشان دادند که زنان آسان‌تر و بهتر از مردان مي‌توانند ديگران را ببخشند.

به گزارش روزنامه ديلي ميل، اين متخصصان معتقدند که والدين آسان‌تر از فرزندان مي‌توانند بار يک مصيبت را از روي شانه‌هاي خود بردارند و در ميان بزرگسالان، زنان بهتر از مردان مي‌توانند با آسيب‌هاي روحي کنار بيايند و کساني را که اين مصيبت را بر ايشان وارد کرده‌اند، ببخشند.

بخشش يک صفت عالي و حتي يک توانايي شخصيتي است که در همه افراد به يک اندازه وجود ندارد و موضوع تربيت از سوي خانواده نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي‌کند. مهمترين عامل براي بخشيدن، حس همدردي است. زنان بيش از مردان حس همدردي دارند و بنابراين از توانايي بالاتري در تشخيص افکار و احساسات ديگران برخوردار هستند و در اين گونه موارد واکنش مناسب‌تري از خود نشان مي‌دهند.

نتايج اين تحقيقات بر اساس سنجش توانايي بخشيدن ديگران نشان مي‌دهد که عبور از احساسات منفي از قبيل نفرين کردن، خشم، عصبانيت و تنفر مستلزم يک عمل داوطلبانه است که بايد به انسان آموخته شود و اولين و موثرترين آموزگار در اين زمينه والدين و مناسب‌ترين محل ياد گرفتن اين صفت مثبت خانواده است.

در اين بررسي‌ها، روانشناسان اسپانيايي روي 140 نفر شامل والدين بين 45 تا 60 ساله و فرزندان آنها تحقيق و آزمايش انجام دادند.

دانش روانشناسي در سال‌هاي اخير به دنبال شناسايي روش‌هايي موثر براي يادگيري بخشش و توجه به آن به عنوان اصلي مهم در زندگي مثل خوردن غذاي سالم و مراقبت از خود بوده است.

اين روانشناسان موفق شدند دريابند که محيط هاي خانوادگي نقش مهمي را در انتقال ارزش‌هاي اخلاقي ايفا مي‌کنند. همچنين فرزندان مي‌توانند اين ارزش‌هاي آموخته شده در خانواده را در مدرسه نيز به ديگران بياموزند.

اين متخصصان همچنين فاکتورهايي را شناسايي کردند كه مي‌توانند بخشيدن را آسان‌تر کنند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7281
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها