عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خبرگزاري فرانسه: ناوهاي ايراني به كانال سوئز وارد شدند

خبرگزاري فرانسه: ناوهاي ايراني به كانال سوئز وارد شدند
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:51 ق.ظ

خبرگزاري فرانسه به نقل از منبعي در كانال سوئز گزارش داد كه دو ناو ايراني روز سه شنبه به كانال سوئز وارد شدند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از قاهره به نقل از مقام ياد شده گزارش داد: دو ناو ايراني روز سه شنبه حوالي ساعت ‌٥:45 به وقت محلي (‌٣: ‌٣٥ به وقت گرينويچ ) به كانال سوئز ارد شدند.

اين خبر در حالي منتشر شد كه پيشتر خبرگزاري رويترز به نقل از مقامات مجمع كانال سوئز گزارش داده بود كه ناوهاي ايراني اواخر يكشنبه به ورودي جنوبي كانال در خليج سوئز وارد مي‌شوند و روز دوشنبه از اين كانال عبور خواهند كرد.

در عين حال روز دوشنبه خبرگزاري آلمان از بيروت به نقل از مقامات امنيتي لبنان گزارش داد كه وضعيت بد آب و هوايي و هواي طوفاني عبور ناوهاي ايراني از كانال سوئز را به تعويق انداخته است.

اين مقام امنيتي لبنان كه خواست نامش فاش نشود، گفته بود كه مسوولان كشتيراني به مقامات مصري اطلاع داده‌اند كه بعيد است اين دو ناو بتوانند زودتر از چهارشنبه به مديترانه برسند.

پيشتر خبرگزاري رسمي مصر "منا" اعلام كرده بود كه قاهره با عبور ناوهاي ايراني از كانال سوئز براي ورود به مديترانه موافقت كرده است.

انتشار خبر عبور دو ناو ايراني از كانل سوئز نگراني‌هايي را در ميان مقامات صهيونيستي ايجاد كرد. ايهود باراك، وزير جنگ اين رژيم اقدام ايران را "خصمانه" خواند و اعلام كرد كه موقعيت را با دقت تحت نظر دارد.

در عين حال آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اين رژيم نيز حضور نيروي دريايي ايران در اين ناحيه را تحريك‌آميز خواند و افزود كه اين نشانگر افزايش روزافزون اعتماد به نفس ايران است.

همچنين كاخ سفيد روز جمعه اعلام كرد كه آمريكا عبور احتمالي دو ناو ايراني از كانال سوئز را تحت نظر دارد.

جي كارني، يك سخنگوي كاخ سفيد به خبرنگاران گفت مسلما اين (رويداد) ‌را تحت نظر داريم.

وي ادعا كرد كه ايران در اين منطقه فاقد سابقه رفتاري مسوولانه است.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي هم در برابر كابينه اين رژيم اين اقدام ايران را تلاشي از جانب تهران براي گسترش نفوذ منطقه‌اي اش خواند.

طول كانال سوئز ‌‌١٩٠ كيلومتر است و حدود ‌٥/٢ درصد خروجي نفت جهان از طريق اين كانال جابجا مي‌شود و نيز مسير اصلي كشتي‌هايي است كه كالاهاي مصرفي آسيايي را به اروپا مي‌رسانند.

كشتي‌ها و ناوهاي خارجي براي عبور از كانال استراتژيك سوئز به مجوز وزارت امور خارجه و وزارت دفاع مصر نياز دارند.

مقامات كانال سوئز مي‌گويند اين اولين باري است كه پس از انقلاب اسلامي ‌‌١٩٧٩ ايران، ناوهاي ايراني از اين كانال عبور مي‌كند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها