عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

قهوه تلخ جوایز بینندگانش را نمی‌دهد

قهوه تلخ جوایز بینندگانش را نمی‌دهد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:29 ق.ظ

قهوه تلخ جوایز بینندگانش را نمی‌دهد گروه سازنده قهوه تلخ، جوایز مشتریان را پرداخت نکرده و از طریق تبلیغات عجیب و غریب جوایز آپارتمان، خودرو، پول نقد و ... سعی کرده که مردم را به خرید این سریال تشویق کند، اما بعد از گذشت چندماه و حدود50 قسمت از این سریال، مشخص شده که نه تنها تعداد کمی از مخاطبان در قرعه کشی شرکت داده می شوند بلکه طبق شهادت نماینده وزارت ارشاد، بسیاری از برندگان هنوز موفق به دریافت جایزه خود نشده اند و با وجود اعلام حساب، هنوز هیچ مبلغی به حساب آنها واریزنشده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از بولتن براین اساس، تعدادی از مخاطبان این سریال از مسوولان قضایی و وزارت ارشاد خواستار آن هستند که با این جرم مشهود برخورد کنند. زیرا کسانی که به عنوان هنرمند باید الگو و نماد فرهنگی کشور باشند به گونه ای عمل می کنند که نه تنها مردم  از نظر فرهنگی و کیفیت سریال و ابتذال های موجود در آثار این گروه سازنده فیلم ناراضی هستند، بلکه از نظر مالی واقتصادی نیز به گونه ای رفتار کرده اند که باعث نارضایتی مردم شده است.

اکنون کسانی که به عنوان برنده اعلام شده و منتظر دریافت جوایز خود هستند، احساس می کنند که به بازی گرفته شده اند و ظاهرا مهران مدیری علاوه بر بازی گران از مخاطبان خود نیز بازی می گیرد.

 خبرگزاری فارس نیز در گزارشی نوشت: در پی خلف‌ وعده عوامل مجموعه «قهوه تلخ» در اهدای جوایز این سریال به مخاطبان، علیرضا کریمی، مدیرکل دفتر تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این پس در مراسم صوری قرعه‌کشی جوایز قهوه تلخ شرکت نخواهد کرد.

 در پی درخواست رسمی مدیرکل دفتر تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عوامل شرکت «تصویر سبز فردا» ـ که انحصار توزیع و فروش مجموعه قهوه تلخ در سطح کشور را بر عهده دارد ـ برای اعلام شماره تلفن‌ها و مبلغ واریزی برندگان مجموعه قهوه‌ تلخ و عدم ارائه این اطلاعات، علیرضا کریمی، اعلام کرد «به دلیل حمایت از حقوق مردم، از این تاریخ در هیچ یک از مراسم قرعه‌کشی جوایز این مجموعه شرکت نخواهد کرد.

 متن کامل نامه مدیرکل دفتر تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این شرح است:

 «نظر به اینکه حدود 2 ماه قبل آمار دقیقی از اسامی، شماره تلفن و مبلغ واریزی برندگان مجموعه قهوه‌ تلخ را خواستار شدم و آن شرکت در ارائه آمار دقیق ناتوان بود زیرا مجموعه‌های 1 و 2 و 3 تا آن زمان پرداخت نشده بود و هنوز گویا کماکان پرداخت نشده است و از طرف دیگر در تاریخ 25 بهمن 89 شفاهاً از شما خواسته شد تا مستندات قانونی خود را در خصوص اهدای جوایز برندگان ارائه کنید که تا این زمان مدارکی ارسال نشده است، لذا به دلیل حمایت از حقوق مردم که اکثریت قریب به اتفاق به واسطه جوایز به سمت آن مجموعه آمدند و به دلیل وظیفه‌ای که بر عهده‌ دارم از این تاریخ در هیچ یک از مراسم قرعه‌کشی شما شرکت نمی‌کنم.

 زیرا احساس می‌کنم علی‌رغم آنکه حفاظت از حقوق مردم از جمله وظایف قوه محترم قضائیه است ولی عدم حضور اینجانب نیز برای اطلاع‌رسانی مردم از نحوه دریافت حقوقشان مؤثر است.

 رجا واثق دارم یا هیچ یک و یا اکثریت برندگان وجه نقد از وضع خود و میزان مبلغ جایزه خود خبری ندارند زیرا تماس‌های اینجانب حاکی از این موضوع است لذا تمامی شماره‌های موجود (برندگان) اگر از طریق شما مطلع نشوند و گزارشی به اینجانب نرسد، بدیهی است آنها به طریق مقتضی مطلع و به نشانی شما ارجاع خواهند شد.

 البته بدیهی است با اعلام رسانه‌ای این موضوع برای همیشه مردم نسبت به قرعه‌کشی‌های این چنینی خوش‌بینی خود را از دست خواهند داد؛ تأکید می‌کنم برای پرداخت حق و حقوق مردم و قولی که داده‌اید کوشا باشید.»

 بولتن نیوز، پیش از این نیز در مطالبی اعلام کرده بود که گروه سازنده قهوه تلخ، جوایز مخاطبان را پرداخت نخواهد کرد و كلاه بزرگ مجموعه قهوه تلخ بر سر خريداران کاملا مشهود است زیرا کسانی مانند مهران مدیری به دنبال آن نیستند که چنین جوایزی را به مردم ارائه دهند.

بنا بر اين گزارش؛ يكي از شايع ترين نوع كلاهبرداري و جذب مال و اموال مردم در كشورمان كه هر روزه ده ها خبر در اين باره در مطبوعات منتشر مي شود مواردي است كه در آن شركت ها و گروه هاي مختلف با اعلام جوايز دهن پركن و چشم نواز اقدام به جذب سرمايه هاي ميلياردي مي كنند. به گونه اي كه اين گونه كلاهبرداري ها و جذب سرمايه هاي كلان پس از شركت هاي هرمي يكي از اصلي ترين موجبات سوء استفاده شيّادان اقتصادي به شمار مي رود. قرعه كشي ميلياردي براي خريد يك نشريه معمولي، جوايز صدها ميليوني براي خريداران از فروشگاه هاي ...، جايزه هاي چند صد ميلياردي خريد سيم كارت ...، قرعه كشي جواز صدها ميلياردي موسسات مالي و ... تنها نمونه هايي از اين قبيل است كه هر چند جوايز عمده در موسساتي مانند بانك ها با حضور نمايندگان دستگاه هاي نظارتي توزيع مي شود اما در مجموع به دليل نبود نظارت بر شركت ها و موسسات خصوصي، كلاهبرداري در اين گونه فعاليت ها همواره حرف اول را زده است.

 بر همين اساس، توزيع كنندگان قهوه تلخ نيز مانند بسياري از شركت هاي خصوصي ديگر در حالي كه با مجوز و حمايت سيستم دولتي موفق به ساخت اين مجموعه شده اند اما با اين حال شگردهاي دهن پركن جوايز ميلياردي را نتيجه بخش ديده و از همين رو با تبليغ آپارتمان هاي لوكس و آماده و نيز جوايز متعدد ديگر دست به تبليغات عجيب و غريب براي جذب مشتري زده اند. اين در حالي است كه مشخص نيست مجموعه فروش قهوه تلخ در بهترين شرايط چنين آپارتمان ها و جوايزي را به مردم ارائه مي دهد يا نه؟

 همچنين، كه در اول هر قسمت نوشته مي شود 135 دقيقه به مخاطبان نمايش داده خواهد شد با جمع بندي هاي صورت گرفته مشخص شد كه اين قسمت ها در مجموع به رقمي بسيار كمتر از اين مي رسند يعني عوامل مجموعه با قرار دادن ساعت هاي كمتر و در نتيجه بالا بردن قسمت هاي سريال و هزينه كردن كمتر سعي در جبران شكست اقتصادي و عدم اقبال بالاي مردم دارند.

 بسیاری از مخاطبان در تماس با رسانه ها و سایت های خبری مختلف اعلام کرده اند که جزو برندگان سری اول و دوم و ... بوده اند و شماره حساب هم داده اند اما هنوز از جایزه خبری نیست و نمی دانند که حالا باید به کجا اعتراض کنند و چگونه پیگیری کنند.

برخی منابع نیز اعلام کرده اند که تعداد ورقم بودجه مربوط به جوایز با میزان فروش این سریال در سراسر کشور متناسب نیست.

از آن جا که در سراسر کشور و اکثر فروشگاه ها، سوپرمارکت ها و شبکه های توزیع فیلم، سریال قهوه تلخ در تیراژ وسیع و انبوه توزیع شده است و تاکنون حداقل 16 دی وی دی سه قسمتی از این سریال نمایش داده شده، مردم انتظار دارند که وعده های مهران مدیری کارگردان و گروه سازنده فیلم تحقق نیافته است.

همچنین به خاطر حمایت خاصی که از هنرمندان انجام داده و در این سریال، تعداد اندکی از افراد اقدام به کپی غیر قانونی این فیلم  کرده اند و در نتیجه این سریال، با فروش چند میلیارد تومانی مواجه شده، این انتظار در مردم وجود داشته که تعداد و رقم جوایز بیش از این باشد و جوایز در تعداد بیشتر و سریعتر به دست مردم برسد.

تعداد جوایز و رقم بودجه در نظر گرفته شده به حدی کم است، که مردم در تماس هایی که بازیگران و عوامل سازنده در مراسم قرعه کشی با برنده ها، دارند اکثرا باور نمی کنند که جایزه برده اند. جالب این است که در مقدمه قسمت های اخیر سریال قهوه تلخ، اکثر برنده ها باور نکرده اند که برنده شده اند. دلیل این امر آن است که این جوایز به حدی کم بوده که مخاطبان این سریال، در بین همسایه ها، فامیل و شهروندان  از کسی نشنیده اند که برنده شده باشند و در نتیجه اکثر برنده ها تصور می کنند که آنها را سرکار گذاشته اند.

در این راستا، از مسوولان وزارت ارشاد و سازمان های نظارتی در خواست می شود که نسبت به این گونه رفتارها و عملکردها واکنش نشان دهند و برخورد کنند. زیرا عده ای از فضای کنونی سوء استفاده کرده و با فروش وسود سرشار، حتی به اندازه جوایز قرض الحسنه بانک ها وصندوق های مالی واعتباری نیز، نظر مردم را جلب نکرده اند.

مقایسه جوایز شرکت های فروشنده کالا، بانک ها و.. با جوایز قهوه تلخ ، مقایسه تیراژ و تعداد مشتریان و مخاطبان و مصرف کنندگان هر دسته ازاین خدمات، به خوبی این احساس را بین هموطنان ایجاد کرده که گروه سازنده قهوه تلخ، با وجود فروش انبوه و گستره وسیع توزیع این فیلم، تعداد بی شمار اس ام اس های ارسالی و ... رقم بودجه محدودی را برای جوایز اختصاص داده و جوایز محدود و برندگان کمی را در برگرفته و برخی جوایز را نیز ارسال نکرده است.

سایت قهوه تلخ در یک اطلاعیه که در همین زمینه منتشر شده اعلام کرده است:

در پی برگزاری سه دوره قرعه‌کشی هدایای نقدی مجموعه قهوه تلخ به اطلاع می‌رساند به علت تنوع حسابهای اعلام شده از سوی برندگان ، اعلام شماره حسابهای غیرمعتبر و پیامک‌های غیرقابل قبول ، تفکیک کنترل و واریز وجوه مذکور از طریق بانکهای کارگزار امری بسیار زمان‌بر و دشوار است. دست‌اندرکاران مجموعه قهوه تلخ ضمن پوزش از این عزیزان ، پس از مذاکره با بانکهای عامل راهکارهای اجرایی دیگری را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا بدینوسیله در کوتاه‌ترین زمان ممکن مبالغ هدایا را به حساب برندگان واریز نمایند.

تا این لحظه هدایای بیش از  8 هزار نفر از برندگان به حسابشان واریز شده است.

قرعه‌کشی همانند سری قبلی توسط نرم‌افزار رایانه ای که به همین منظور طراحی شده انجام گردید. از میان 947 هزار نفر پیامک قابل قبول تعداد 5 هزار نفر به قید قرعه انتخاب شدند. تعدادی از شرکت کنندگان پیامک خود را به طور صحیح وارد نکرده بودند که متأسفانه از قرعه‌کشی خارج شدند.

این اطلاعیه نشان می دهد که تنها نیم درصد خریدارانی که پیامک ارسال کرده و پیامک آنها قابل قبول بوده در قرعه کشی انتخاب شده اند و حتی یک درصد کسانی که پیامک ارسال کرده و پیامک آنها قابل قبول بوده برنده نشده اند.

طبیعی است که بسیاری از خریداران، حوصله ارسال پیامک را ندارند و علاقه ای به شرکت در این قرعه کشی ها ندارند. تعدادی نیز به طور تصادفی در قرعه کشی ها شرکت می کنند و پیگیر کار خود نیستند. تعدادی نیز از برنده شدن خود با خبر نمی شوند و بخش عمده ای از برندگان نیز که شماره حساب اعلام کرده اند هنوز جایزه خود را دریافت نکرده اند.

براین اساس اگر فرض کنیم که افرادی که پیامک ارسال کرده اند و پیامک آنها قبول شده تنها 20 درصد کل خریداران هستند، در آن صورت مشخص می شود که به هر هزار نفر تنها یک جایزه تعلق می گیرد و همین یک جایزه نیز یا با تاخیر مواجه شده و یا هنوز به برندگان پرداخت نشده است.

اما نکته مهم و قابل توجه برای مسئولین فرهنگی کشور و خصوصا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نحوه برخورد آقای علیرضا کریمی مدیرکل دفتر تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این تخلف است ایشان اعلام کرده اند به دلیل حمایت از حقوق مردم، از این تاریخ در هیچ یک از مراسم قرعه‌کشی جوایز این مجموعه شرکت نخواهد کرد! براستی یعنی چی؟ وزارت ارشاد اسلامی بجای برخورد با این تخلف فرهنگی و ناامن کردن فضای فرهنگی کشور تنها می تواند در مراسم  قرعه کشیها شرکت نکند؟! پس اعاده حقوق مردم را چه کسی در محیط فرهنگی می بایست پیگیری کند؟

آیا وزارت ارشاد به عنوان مدعی العموم در محیط فرهنگی کشور نمی بایست با سازندگان قهوه تلخ برخورد و با نظارت حاکمیتی راه کاری در نظر بگیرد که جوایز مردمی که بر اثر تبلیغ وسیع شرکت تصویر سبز فردا اقدام به خرید این فیلم کرده اند به دستشان برسد در صورت عدم پیگیری و برخورد لازم با شرکتی که در سطحی چنین وسیع اقدام به تبلیغات و ود ادن عده جوایز مختلف کرده باعث افزایش کلاهبرداری به همین شیوه در محیطهای دیگر هم خواهد شد پس لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جایگاه نماینده فرهنگی دولت اقدامات قانونی خود را در این خصوص انجام دهد.

لازم بذکر است بولتن نیوز به موارد مختلفی از تخلفات سازندگان این سریال اشاره کرده و با توجه به بررسی های انجام شده دیری نخواهد پایید که که تخلفات بیشتری از سازندگان این سریال اشکار خواهد شد .

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها