عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

جزئيات دو ابررايانه ملي منتشر شد

جزئيات دو ابررايانه ملي منتشر شد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:35 ق.ظ

ابررايانه ايران جزو 500 ابررايانه برتر
جزئيات دو ابررايانه ملي منتشر شد
جام جم آنلاين: دو ابررايانه - مرکز ابررايانه - فردا چهارشنبه چهارم اسفند ماه توسط رئيس جمهور و با حضور اعضاي هيئت دولت به صورت ويدئو کنفرانس رونمايي مي شوند تا ايران به جمع کشورهاي دارنده ابررايانه هاي برتر دنيا بپيوندد. در اين گزارش جزئيات اين دو مرکز ابررايانه منتشر شده است.

به گزارش مهر، ابررايانه به رايانه اي اطلاق مي شود که داراي ظرفيت محاسباتي بالايي است. اين نوع ابر رايانه ها براي اولين بار توسط مجله «نيويورک ورلد» براي جدول سازي هاي IBM در دانشگاه کلمبيا به کار رفت.

ابر رايانه ها به دليل به کارگيري طرح هاي ابتکاري و جديد با سرعتي بيشتر از رايانه هاي متداول کار مي کنند. اين طرح ها آنها را قادر مي سازند تا بسياري کارها را به صورت موازي انجام دهند. حافظه اين رايانه ها به گونه اي تنظيم شده است تا هر ميزان داده را در کمترين زمان پردازش و ذخيره کند.

با توجه به کاربردهاي وسيع اين سيستم ها در حوزه هايي چون تحقيقات آب و هوايي، نمونه سازي مولکولي و محاسبه ساختارها و خصوصيات ترکيب هاي شيميايي، شبيه سازيهاي فيزيکي و تحقيقات در مورد جوش هسته اي و رمزگشايي در سال هاي اخير اقداماتي در جهت طراحي و توليد ابر رايانه ها در مراکز پژوهشي و دانشگاهي صورت گرفت که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:

ابر رايانه پژوهشگاه دانش هاي بنيادي با توان پردازشي يک ترا فلاپ (1012 پردازش در ثانيه)
ابر رايانه دانشگاه صنعتي شريف با توان پردازشي 2 ترافلاپ
ابر رايانه دانشگاه علم و صنعت
ابر رايانه دانشگاه صنعتي اميرکبير
ابر رايانه دانشگاه صنعتي اصفهان

به دنبال تلاش هاي محققان کشور، ايجاد مرکز ابررايانه ملي به عنوان پروژه کلان از سوي معاون علمي و فناوري رياست جمهوري تعريف شد که فردا چهارشنبه شاهد افتتاح دو مرکز ابر رايانش خواهيم بود. با راه اندازي اين دو مرکز ايران در ليست 500 ابر رايانه دنيا قرار مي گيرد.

جزئيات مرکز ابررايانه دانشگاه صنعتي اصفهان

دکتر محمد اسماعيل گلشن همداني به ويژگي هاي اين ابررايانه اشاره کرد و افزود: اين ابررايانه قادر به انجام 34 هزار ميليارد عمليات محاسباتي در ثانيه است و پردازنده هاي گرافيکي آن قادر است بيش از 32 بيليارد عمليات در هر ثانيه را انجام دهد.

وي افزود: حافظه محاسباتي اين سيستم بيش از 7 هزار و 500 گيگابايت بوده و حجم ذخيره سازي که در اين سامانه پيش بيني شده در حال حاضر به بيش از 30 هزار گيگابايت مي رسد که متناسب با نياز صنايع امکان افزايش نامحدود اين فضا نيز در آينده وجود خواهد داشت.
 
رئيس دانشگاه صنعتي اصفهان، سرعت ارتباطي اين سامانه را برابر 40 گيگابيت بر ثانيه دانست و يادآور شد: طراحي غير همگن اين سامانه سبب شده است که تقريبا تمام پروتکل هاي پردازش موازي و شاخه هاي مختلف علوم را پشتيباني و امکان استفاده سريع و بهينه تمامي نرم افزارها را در اين زمينه فراهم کند.
 
گلشن همداني، مهمترين کاربردهاي ابرريانه ها را در رفع تنگناهاي محاسباتي پيشرفته در کشور ذکر و خاطرنشان کرد: با طراحي، نصب و راه اندازي سامانه ملي ابررايانش در دانشگاه صنعتي اصفهان، توان محاسباتي کشور در صنايع بزرگ، مراکز علمي و پژوهشي و دانشگاه هاي کشور افزايش مي يابد.
 
وي با بيان اينکه مرکز ملي ابررايانش دانشگاه صنعتي اصفهان با اعتباري بالغ بر 25 مليارد ريال ايجاد شده است اضافه کرد: با توجه به اينکه اين سامانه و خدمات آن براي کاربران و صنايع ناشناخته است، از اين رو يک پرتال پيشرفته توسط متخصصان داخلي براي معرفي خدمات اين مرکز طراحي شده است که اميدواريم با بهره برداري از اين سامانه خدمات آن در دسترس متقاضيان قرار گيرد. 

مرکز ابررايانه دانشگاه صنعتي اميرکبير 

رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير نيز با اشاره به اجراي پروژه ابر رايانه ملي در اين دانشگاه توضيح داد: اين ابررايانه که قرار است ايران را در جمع کشورهاي داراي برترين ابر رايانه هاي دنيا قرار دهد، داراي توان پردازشي 34 ميليارد عمليات در ثانيه و سرعتي برابر 40 گيگابايت است.

وي ياداور شد: کليه دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي و پژوهشي کشور براي انجام کارهاي علمي و پژوهشي خود که به پردازشهاي سريع و با حجم بالا نياز دارند مي توانند با اتصال به شبکه ابررايانه ملي اطلاعات مورد نياز خود را دريافت کنند.

برگزاري مراسم رونمايي به صورت ويدئو کنفرانس

دو مرکز ابررايانه دانشگاه هاي صنعتي اصفهان و اميرکبير به طور همزمان و به صورت ويدئوکنفرانس از سوي رئيس جمهوري و با حضور هيئت دولت فردا چهارشنبه 4 اسفندماه رونمايي مي شود.

ابررايانه هاي برتر دنيا کدامند 

انتشار مجدد ليست جديد 500 ابررايانه قدرتمند جهان، برتري ابررايانه «تيانهه 1A» کشور چين را به صورت رسمي به تاييد رساند و اکنون ابرارايانه جاگوار کشور آمريکا ديگر برترين ابررايانه جهان نيست.

تيانهه از حداکثر سرعت 2.57 پتافلاب برخوردار است، سرعتي 50 درصد بيشتر از 1.76 پتافلاب ابررايانه جاگوار و به اين شکل آمريکايي ها براي رسيدن به رتبه اول جهان در اين زمينه بسيار مهم و حياتي از کشور چين به شدت جا ماندند.
 
انتشار گزارش هاي تاييد نشده درباره برتري «تيانهه 1A» از اواخر ماه اکتبر آغاز شد و از آن زمان تا به حال هيچ ابررايانه ديگري نتوانسته خود را به سطح تيانهه رسانده و آن را از ميدان به در کند. ا

ين ابررايانه که در مرکز ابررايانه اي ملي چين در «تيانجين» قرار گرفته است، بيشترين بخش قدرت پردازشگرانه خود را از تراشه هايي تامين مي کند که معمولا در کارت هاي گرافيک به کار گرفته مي شوند. چيني ها قصد دارند از تيانهه براي پيش بيني آب و هوا و جستجوي ميدان هاي نفتي زير آبي استفاده کنند.
 
از ميان چهار ابررايانه برتر ليست جديد، سه ابررايانه از تراشه هاي کارت گرافيک استفاده مي کنند و در مقابل ابررايانه جاگوار که «تيانهه 1A» با سرعت بالاي خود آن را تا رتبه دوم به پايين کشانده است، بيشتر بر پايه CPU هاي سنتي فعال است.
 
هفت ابررايانه برتر ليست جديد از توانايي انجام يک پتافلاب محاسبات که با انجام هزار تريليون محاسبه در ثانيه برابر است، برخوردارند. اين ليست همچنين نشان مي دهد آمريکا در رتبه بندي ابرقدرتهاي رايانه اي جهان در حال تنزل است زيرا تنها پنج دستگاه از 10 دستگاه برتر به آمريکا تعلق دارد، در حالي که در 10 رتبه اول ليست سالهاي گذشته نام اين کشور نامي غالب به شمار مي رفت.
 
با اين حال آمريکا مقام خود را به عنوان کشور دارنده بيشترين ابررايانه هاي جهان همچنان حفظ کرده است و چين اکنون به مقاوم دوم دست پيدا کرده است، با اين حال با توجه به اينکه آمريکا در ميان 500 ابررايانه جهان 275 دستگاه داشته و چين توانسته تنها 42 ابررايانه خود را در اين ليست بگنجاند، مي توان گفت اين کشور براي برتري يافتن کامل بر آمريکا هنوز راه درازي در پيش دارد.
 
جدول 10 ابرررايانه برتر جهان که طي هفته گذشته در قالب ليست جديد 500 ابررايانه برتر جهان منتشر شده، به شرح زير است:


کشور سرعت نام رتبه
چين  2.57  پتافلاب  Tianhe-1A 1
 آمريکا 1.76  پتافلاب  XT5 Jaguar   2
 چين 1.27  پتافلاب   Nebulae 3
 ژاپن 1.19  پتافلاب   Tsubame 2.0 4
 آمريکا 1.05  پتافلاب   XE6 Hopper 5
 فرانسه  1.05  پتافلاب  Tera 100 6
 آمريکا 1.04  پتافلاب   Roadrunner 7
 آمريکا  0.83  پتافلاب  Kraken XT5 8
 آلمان  0.82  پتافلاب Jugene  9
 آمريکا 0.81  پتافلاب  Cielo  10
 

بر اساس گزارشي که چند ماه پيش در کنفرانس بين المللي ابررايانه اي 2010 در هامبورگ آلمان ارائه شد ابررايانه جاگوار در رتبه اول، ابررايانه Nebulae چين رتبه دوم، و ابررايانه رادرانر شرکت IBM رتبه سوم را به خود اختصاص داده بودند و تعداد مالکيت ابررايانه هاي آمريکا از 500 ابررايانه برتر جهان 282 دستگاه بود، اما همانطور که در ليست جديد ديده مي شود، جاگوار از رتبه اول به دوم، Nebulae از رتبه دوم به سوم و رادرانر از رتبه سوم به هفتم تغيير مکان داده اند. همچنين تعداد ابررايانه هاي آمريکايي که در  ليست برترينهاي جهان جا گرفته اند از 282 به 275 ابررايانه کاهش پيدا کرده است.
 
ابررايانه ها امروز به حوزه اي فعال و رقابت خيز تبديل شده اند و کشورهاي زيادي تلاش دارند خود را هرچه سريعتر به اين رقابت پرسرعت برسانند زيرا علاوه بر افزايش يافتن اعتبار ملي و قدرت فناوري، ابررايانه هاي قدرتمند مي توانند توان عملياتي محاسبات و مطالعات علمي کشورها را نيز به شکلي قابل توجه افزايش دهند.
 
ايران نيز قصد دارد پا به اين ميدان جهاني بگذارد و بر اساس آنچه معاون علمي و فناوري رياست جمهوري و رئيس دانشگاه اميرکبير اعلام کرده اند با اجراي طرح کلان توليد ابر رايانه ملي توسط محققان، ايران به جمع کشورهاي داراي برترين ابر رايانه هاي دنيا مي پيوندد و در ليست 500 ابر رايانه برتر جهان قرار خواهد گرفت.

 سنگینی باری که خدا به دوش ما می گذارد آنقدر نیست که کمرمان راخرد کند بلکه آنقدر است که ما را برای دعا به زانو در آورد.


 

Hosyin

Hosyin
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 1437
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها