عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نیاز مبرم به ایجاد طرحی مفصل برای تقریب مذاهب اسلامی

نیاز مبرم به ایجاد طرحی مفصل برای تقریب مذاهب اسلامی
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:46 ق.ظ

بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی دوشنبه شب با قرائت بیانیه پایانی و بیان دیدگاههای چند تن از شرکت کنندگان به کار خود خاتمه داد.

 
 

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، در این مراسم که در سالن اجلاس سران و با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی برگزار شد، سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وحدت را عامل رشد و پیشرفت در عرصه های گوناگون دانست و گفت: عشق به پیامبراکرم(ص) مایه وحدت و پیوند میان مسلمانان است.

وی افزود: در گذشته شاید برخی از تحقق بشارت‌هایی که پیامبراکرم(ص) برای بشریت داده بود مایوس بودند ولی امروز با تحولاتی که شاهدیم تحقق وعده‌های الهی را خواهیم دید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به تحولات اخیر در مصر، تونس و دیگر کشورهای اسلامی گفت:‌ این کنفرانس که هر سال برگزار می شود امسال با این تحولات مواجه شد و لازم بود تا همفکری و هم اندیشی در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: استادان و متفکران کشورهای مختلف و نیز ایرانی، دیدگاه های خود را بیان کردند و نیز دیدارهایی با مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان انجام شد که بسیار کارساز بود.

حسینی نقش نخبگان و اندیشمندان در برهه کنونی را حساس خواند و گفت: حال که توده های مردم حرکت کرده اند و می خواهند دوره وابستگی و استبداد و دیکتاتوری را پشت سر بگذارند، نقش عالمان اسلامی می تواند بسیار تعیین کننده باشد، طبیعی است دشمن تلاش می کند با ترفندهای مختلف ازجمله تفرقه و طرح مسائل مذهبی و قومیتی با آن مقابله کند.

وی افزود: تبادل نظر شد تا تجربیات ما در انقلاب اسلامی با توجه به شباهت های موجود، انتقال پیدا کند و در مجموع کنفرانس امسال متفاوت بود و آثار و برکات آن هم پس از بازگشت این افراد به کشورهای خودشان مشخص خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساماندهی اختلافات را در غرب دانست و گفت: گروههای تکفیری را می بینیم که به خود جرات تکفیر گروههایی از مسلمانان را می دهند از این رو امت اسلامی نباید مجالی برای چنین افراد فراهم کند.

وی افزود: وقتی نخبگان جهان اسلام به همگرایی و اهمیت مسئله پی ببرند و به توده های مردم منتقل کنند، تفکر امت واحده شکل می گیرد، البته با کنار زدن حاکمان وابسته به استعمار و نظام سلطه، راه برای وحدت جهان اسلام فراهم می شود.

درحاشیه این کنفرانس آیت الله تسخیری در مصاحبه با خبرنگار ما،‌ با اشاره به برگزاری 30 جلسه با ارائه 125 مقاله گفت: ‌افراد آزادانه شرکت و عالمانه نظر خود را مطرح کردند.

وی افزود: در بخش هایی از این کنفرانس مسائل جاری جهان اسلام بررسی شد و به این نتیجه گیری انجامید که کنفرانس در کنار حرکت ملتها قرار گیرد و سعی کند این حرکت به سوی اهداف خود روانه شود و علما هم در کنار ملت ها باشند.

آیت الله تسخیری تصریح کرد: امیداریم حرکت این کنفرانس به مسئله انتشار فرهنگ تقریب بیانجامد که تقریب مقدمه وحدت است و ان شاء‌الله به وحدت بزرگ اسلامی برسیم.

درخاتمه این مراسم که با سخنرانی چند تن از شرکت کنندگان و نیز قرائت اشعاری در اهمیت وحدت مسلمانان همراه بود، بیانیه پایانی قرائت شد.

این بیانیه، حضور 750 شخصیت علمی و برقراری سی جلسه کاری تقریب میان مذاهب اسلامی را گام مهمی در وحدت اسلامی اسلامی برشمرده و اختلاف سیاسی را عامل بروز اختلاف عقیدتی یا تاریخی یا فقهی پیروان ادیان ندانسته است.

در این بیانیه شرکت کنندگان امت اسلامی را در معرض چالشهای بزرگی دانسته اند که عرصه های عقیدتی، شخصیتی، فرهنگی و پایه های هستی و نقش تمدنی آن را مورد هدف قرار داده است.

دشمنان با توطئه های گوناگون تجزیه طلبانه و تفرقه افکنانه تلاش می کنند امت اسلامی را در عرصه های گوناگون عقب نگه دارند و حالت وابستگی و شیفتگی به غرب را ترویج کنند.

شرکت کنندگان هواهای نفسانی و تمایلات سیاسی و شیوع تعصب و بی اطلاعی برخی از پیروان مذاهب را نسبت به مذاهب دیگر موجب به وجود آمدن پدیده غلط تکفیر و افراط گرایی و تجزیه دانستند که پیامدهای منفی مهمی را نسبت به توان امت در بر داشته و راههایی را برای دشمنان برای وارد کردن ضربه به عقیده و گرایش های نظری و عملی اصیل باز کرده است.

دربیانیه پایانی بر احترام به یکدیگر و محول کردن بحث های اختلافی به علما و کارشناسان و همچنین بر توهین نکردن به مقدسات یکدیگر تاکید شده است و از فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد عدم جواز توهین به رهبران مذاهب اسلامی که با استقبال وسیع علمای بزرگ امت و محافل مذهبی روبرو شده تقدیر به عمل آمد.

شرکت کنندگان با توجه به نیاز مبرم به ایجاد طرح مفصلی برای تقریب مذاهب اسلامی در زمینه های مختلف دعوت به تقریب را عاری از هر گونه تعصب مذهبی یا تلاش برای نشر یک مذهب میان پیروان مذهبی دیگر اعلام کردند.

دربخش دیگری از بیانه پایانی تجاوز صهیونیست ها به ملت صبور فلسطین را محکوم کردند و مقاومت شجاعانه ملت قهرمان فلسطین را ستودند.

در این بیانیه با تاکید بر لزوم استیفای حقوق حقه مردم فلسطین بر ایجاد دولت مستقل در سراسر فلسطین به پایتختی بیت المقدس و حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین خود، از جامعه جهانی خواسته شده است تا جنایتکاران صهیونیست را محاکمه و مجازات کند.

شرکت کنندگان در کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی مقاومت را حق مشروع ملت ها دانستند و مخالفت ریشه ای خود را با فعالیت هایی که با عنوان عملیات تروریستی شناخته می شود و از نظر اسلام محکوم است،‌ اعلام کردند.

آنها همچنین پیروزی های شکوهمند ملتهای اسلامی از جمله در تونس و مصر علیه دیکتاتورهایشان را تقدیر کردند و خواستار ادامه تلاش برای دسترسی به حقوق مشروع ملت ها و اتخاذ موضع گیری های مشروع شدند.

دربیانیه پایانی کنفرانس جهاد ملت ایران و مسئولان آن برای احیای دین خدا و اجرای احکام اسلام در همه زمینه های زندگی تقدیر شده و هرگونه توطئه علیه این روند را محکوم دانسته است.

شرکت کنندگان، پشتیبانی خود را از موضع جمهوری اسلامی ایران در ایجاد و توسعه توان هسته ای برای اهداف صلح آمیز اعلام و هر گونه اقدامی که هدف آن جلوگیری از حقوق حقه این کشور که براساس قوانین بین المللی است،‌ محکوم کردند و از کشورهای جهان اسلام خواهان بهره گیری از این توان ایران شدند.

در پایان بیانیه، شرکت کنندگان از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری تشکر و از مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای برگزاری این کنفرانس و میزبانی آن قدردانی کردند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها