عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

طراحی نرم افزاری دقیق در کشور برای تشخیص شدت پوکی استخوان

طراحی نرم افزاری دقیق در کشور برای تشخیص شدت پوکی استخوان
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:50 ق.ظ

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و تدوین نرم افزاری با دقت بالا برای پیش بینی خطر ابتلا به پوکی استخوان و همچنین تشخیص پیشرفت این بیماری در افراد مبتلا شدند.

 
 مائده محمدی فر، پژوهشگر طرح، در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر، پوکی استخوان را بیماری شایع به ویژه در زنان بالای50 سال بیان کرد و گفت: این بیماری خیلی دیر و زمانی خود را نشان می دهد که به مرحله حاد رسیده باشد، به همین دلیل به آن بیماری خاموش هم گفته می شود.

وی افزود: سنجش تراکم استخوان روشی بسیار سودمند در تشخیص خطر شکستگی استخوان است و روش های مختلفی برای اندازه گیری توده استخوانی وجود دارد که در بیشتر آنها برای دستیابی به نتیجه باید مقدار زیادی پرتوی ایکس به بیمار تابیده شود.

محمدی فر تصریح کرد: هم اکنون روش استاندارد و متداول تراکم سنجی استخوان، روش دگزا است که در آن میزان پرتودهی کم است اما دقت آن به ویژه در مهره های کمری مطلوب نیست.

محمدی فر با بیان این که این طرح شامل دو بخش پیش بینی و تشخیص است و گفت: در قسمت اول ما اطلاعات مربوط به عوامل خطرزای پوکی استخوان از جمله داروهای مصرفی، بی ام آی و عوامل خطرزای متعدد دیگر را در 180 نمونه جمع آوری کردیم.

وی افزود: این داده ها به وسیله سه متخصص رادیولوژی مطالعه و با به کارگیری شبکه های عصبی مصنوعی، بیماری در چهار رده خطر (ریسک) بسیار بالا با خطر شکستگی، خطر زیاد و نیازمند شروع درمان، خطر متوسط و خطر پایین (طبیعی) دسته بندی شد.

پژوهشگر طرح گفت: دقت بخش پیش بینی خطر پوکی استخوان بیش از 97 درصد و به طور متوسط برابر با دقت پزشک متخصص ماهر رادیولوژی است.

وی اضافه کرد: استفاده از این بخش نرم افزار در مراکز مختلف می تواند کمک موثری برای جداسازی بیماران و تعیین نیاز به سنجش تراکم استخوان باشد.

وی افزود: بخش دوم نرم افزار، قسمت تشخیصی است که در آن تصویر پنج مهره آخر کمری (که به طور متداول برای این منظور از آن استفاده می شود)، وارد نرم افزار و در آن با پردازش تصاویر و به کارگیری شبکه عصبی مصنوعی، با حساسیت 81 درصد برابر پزشک ماهر رادیولوژی ارزیابی می شود.

وی همچنین گفت: این نرم افزار در این بخش قادر به آشکارسازی تغییرات شکلی ظریف در مهره ها و همچنین تشخیص میزان شکستگی ناشی از پوکی با در نظر گرفتن ویژگی های شکلی مهره هاست.

محمدی فر تعداد بیماران بررسی شده در بخش تشخیصی را 217 تن اعلام کرد و گفت: ‌روشی که ما در پردازش تصویر استفاده کردیم کاملا جدید و بنابراین خطا در آن بسیار کم است.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها