عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شلیک شکارچیان ، سازی ناکوک در سمفونی طبیعت

شلیک شکارچیان ، سازی ناکوک در سمفونی طبیعت
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:54 ق.ظ

شکار، حیات پرندگان را در تالاب های گلستان به خطر انداخته است، پرندگانی که از سوز سرمای سخت نیمکره شمالی به تالابهای گلستان پناه می آورند و بیشتر آنها به صورت موقت برای استراحت، چند روزی مهمان گلستانی ها هستند اما گرفتار تیر شکارچیان می شوند.

 

این شکارها، ممکن است باعث شود در سالهای آینده، مردم استان فقط خاطره ای از این پرندگان و صدای دلنشین آنها داشته باشند، صدایی که سمفونی طبیعت است.

در گلستان، چهار تالاب بین المللی وجود دارد که نخستین وبهترین ایستگاه پرندگان مهاجر نیمکره شمالی است.

مرغابی ، ‌غاز، ‌قو، ‌پلیکان، ‌باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی چنگیز، اگرت، خوتکا و ‌اردک سرحنایی از مهمترین پرندگان مهاجر به تالابهای بین المللی گلستان هستند که با شروع سرما در نیمکره شمالی مهاجرت خود را آغاز می کنند و در تالابهای بین المللی شهرستان گمیشان، آلاگل،‌ آجی گل و آلاگل شهرستان گنبدکاووس که در مسیر حرکت آنها قرار دارد فرود می آیند تا خستگی راه طولانی را به در کنند.

شماری از این پرندگان پس از چند روز استراحت دوباره به سمت تالابهای دیگر مناطق کشور پرواز می کنند.

چند سال پیش، ‌بیش از 300 هزار قطعه از 70 گونه پرنده، 6 ماه از فصول سرد سال را در این تالابهای بین المللی سپری می کردند،‌ اما امسال شمار پرندگان مهاجر در این تالابها حتی به کمتر از نصف رسیده است.

کارشناسان محیط زیست گلستان مهمترین علت کاهش مهاجرت پرندگان را شکار می دانند.

علی اصغری یکی از شکارچیان که به تالاب بین المللی آلا گل آمده است، می گوید: بـرای تفریح، پرنده شکار می کنم.

حسین اکبری، یکی دیگر ازشکارچیان هم که به تالاب بین المللی گمیشان آمده است، خاطرنشان می کند: شکار پرندگان برای من ارزش اقتصادی ندارد اما برای سرگرمی این کار را انجام می دهم.

شکیبا، کارشناس محیط زیست، تصریح می کند‌: محیط زیست گلستان امسال برای 5 هزار نفر مجوز شکار صادر کرده است و ‌براساس این مجوز هر شکارچی هر هفته می تواند چهار پرنده شکار کند.

بر این اساس اگر هر شکارچی دست کم 2 پرنده در هفته شکار کند هفته ای 10 هزار پرنده از بین می رود.

دستبند از محیط بانان محیط زیست استان می گوید: علاو ه بر پرندگانی که بر اثر شکار از بین می روند، بسیاری از پرندگان هم بر اثر صدای شلیک گلوله، تالابهای گلستان را ترک می کنند.

یکی دیگر از محیط بانان منطقه خاطرنشان می کند: ‌علاوه بر شکارچیان مجاز، بیش از 500 شکارچی غیرمجاز هم در این استان به شکار می پردازند.

علی میرا با تاسف از کاهش شمار برخی پرندگان مهاجر به تالاب، می افزاید: برخی گونه ها مانند اردک چشم سفید، اردک سرطلایی و عقاب دریایی در سالهای قبل بیشتر از امسال دیده می شد.

معاون محیط طبیعی محیط زیست گلستان نیز تاکید می کند: ‌علاوه بر شکار، خشکسالی و استفاده بی رویه از آب تالابها هم سبب شده است حیات پرندگان در تالابهای بین المللی استان به خطر افتد.

محسن جعفر زاده می افزاید: به همین منظور قصد داریم با مدیریت منابع آبی تالابها و جلوگیری از استفاده آب آنها برای کشاورزی، شکار را هم در این مناطق ممنوع کنیم.

او می گوید: حفظ گونه های در خطر انقراض نظیر پلیکان پاخاکستری و عقاب دریایی دم سفید و گونه های نادر نظیر فلامینگو و قو به ممنوع و یا حداقل محدود کردن شکار، بستگی دارد.

محمود شکیبا از کارشناسان محیط زیست هم تصریح می کند: پرندگان وابستگی زیادی به تالابها دارند و حیات بسیاری از گونه های کمیاب و در خطر انقراض پرندگان آبزی و کنار آبزی به تالاب وابسته است.

شاید با جلوگیری از شکار و صادر نکردن مجوز بتوان مانع شکارچیان شد اما فرهنگ سازی و افزایش آگاهی در خصوص نقش این حیوانات در تنظیم محیط زیست، مهمتر است.

تدوین ضوابط و قوانین سختگیرانه تر و عمل به قراردادهای حفاظت تالابها از جمله قرارداد بین المللی رامسر هم تا حدودی می تواند نقش کاهنده داشته باشد.

40 سال پیش نخستین بار به پیشنهاد ایران مسوولان بلند پایه محیط زیست 18 کشور و برخی سازمانهای غیردولتی گرد هم آمدند تا با بستن پیمانی از ارزشمندترین، مهمترین و متنوع ترین بوم سازگان حیات یعنی تالابها مراقبت و محافظت کنند که به کنوانسیون رامسر، مشهور شد.

پنج سال بعد از این قرارداد یعنی در سال1354 هفت کشور از جمله ایران فهرست تالابهای با اهمیت خود را برای ثبت معرفی کردند و نخستین تالابهای بین المللی جهان به ثبت رسید که 18 تالاب از آن ایران بود.

تالاب بین المللی گمیشان یکی از این تالابها بود که با 20 هزار هکتار وسعت در سال 1382 در کنوانسیون رامسر به شماره 76 به ثبت رسید.

ایران 252 تالاب دارد که از این تعداد 84 تالاب بین المللی است و فقط 22 تالاب آن در کنوانسیون رامسر شماره ثبت دارد.

براساس کنوانسیون رامسر به مناطق پست، باتلاقی، مردابی،‌ آبگیرهای طبیعی یا مصنوعی و دایمی یا موقت دارای آب ساکن یا جاری ، شور یا نیمه شور از جمله مناطق دارای آبهای دریایی که عمق آنها در حالت جزر کامل از 6 متر بیشتر نباشد، تالاب می گویند.

یکی از مهمترین اهداف این قرارداد استفاده معقولانه و علمی از تالابهاست.

تالاب ها علاوه بر این که زیستگاه مهم پرندگان آبزی و کنارآبزی هستند، در تعدیل آب و هوا، کنترل سیلابها و پالایش آب و تولید و تکثیر محصولات داخل آب نقش ارزنده ای دارند.

تالاب بین المللی گمیشان 20 هزار هکتار، آلاگل 2 هزار و500، آلماگل 207 و آجی گل با 320 هکتار چهار تالاب بین المللی گلستان هستند.

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها