عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

واکاوی کاهش بارش در چهارمحال و بختیاری

واکاوی کاهش بارش در چهارمحال و بختیاری
چهارشنبه 4 اسفند 1389  07:55 ق.ظ

ایران به علت قرار گرفتن درمنطقه خشک ونیمه خشک جغرافیایی در زمره مناطقی قرار دارد که سالهای متمادی با بحران کم آبی مواجه است به طوری که با ادامه کاهش بارشها، انواع هشدارهای مربوط به آن به ویژه جیره بندی آب در مناطق شهری به موضوع روز تبدیل شده است.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، چهارمحال و بختیاری با یک درصد از کل وسعت ایران ، 10 درصد از منابع آب کشور را در اختیار دارد.

این استان به علت ماهیت کوهستانی مرتفع که در مسیر بادهای مرطوب سامانه های مدیترانه ای قرار دارد و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه‌ها می‌ شود دارای بارش نسبتاً مناسب است اما با این وجود چند سالی است که کاهش نزولات جوی در بیشتر نقاط این استان به علت تغییرات اقلیمی مشاهده می شود.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تنوع اقلیمی این استان می گوید: میانگین بارندگی سال زراعی جاری این استان ( اول مهر تا 11 دی ماه امسال ) 30 میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه پارسال 88 درصد کاهش داشت.

شاهرخ پارسا تغییر اقلیم را یکی از عوامل کمی بارش در این استان می داند و می افزاید : تغییر اقلیم به علت عوامل مختلفی همچون افزایش دی اکسید کربن ( پدیده گلخانه‌ای ) روی داده است و سبب افزایش دمای زمین می شود.

وی به الگوی حرکت عمومی و بادهای جو که نقش مهمی در حرکت و تولید ابر دارند اشاره و تصریح می کند : افزایش درجه حرارت سبب تفاوت در الگوی عمومی حرکت جو و در نتیجه در نقاط با بارش کم ، بارندگی بیشتر و در نقاط با بارش بیشتر ، بارندگی کمتری دیده می شود.

کارشناس ارشد هواشناسی نیز با اشاره به قرار گرفتن این استان روی کمربند خشک، می گوید: تغییرات شدید آب و هوا ، کمبود بارش و خشکسالی از ویژگیهای بارز مناطق واقع شده روی این کمربند است.

سعید قطره با اشاره به وجود 2 فصل تابستان و زمستان در هواشناسی می افزاید: در تابستان سامانه کم فشار و پرارتفاع جنب حاره ای به عرضهای شمالی حرکت و در مرکز ایران مستقر می شود و در اواخر شهریور و اوایل مهر ، سامانه کم فشار جنب حاره ای ( مرا کز کم فشار استوایی در اطراف کره زمین به عرض پنج درجه شمالی ) به عرض جنوبی حرکت می کند.

وی با اشاره به افزایش دمای آب اقیانوسهای اطلس و هند و ایجاد شرایط گرمایی در کشور ، می گوید : استقرار سامانه کم فشار جنب حاره ای در مرکز ایران سبب شد جریانهای امواج باران زا از مدیترانه و غرب به این سامانه برخورد و به شمال ( روسیه ) منحرف شوند.

قطره ادامه می دهد : در حالت عادی ، سامانه کم فشار جنوبی همیشه دیرتر از سامانه کم فشار مدیترانه حرکت می کند و امسال هم موازی شدن سامانه کم فشار جنوبی با سامانه کم فشار مدیترانه ای سبب بارش کم در استان چهارمحال و بختیاری شده است.

کارشناس هواشناسی اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری هم با اشاره به روند بارش به صورت دوره ای ، می گوید : حرکت جریانهای مرطوب به همراه مراکز کم فشار دریای مدیترانه ، سودان ، خلیج فارس ، اطلس شمالی و دریای احمر و سیاه منشاء بارش در این استان است.

مهران چراغپور با اشاره به این که سامانه بیشتر بارش بیشتری به دنبال دارد ، می افزاید : تشکیل سامانه کم فشار سودان در عربستان به همراه سامانه کم فشار مدیترانه بهترین حالت بارش در استان است.

وی با اشاره به کاهش 83 درصدی بارش در سه سال گذشته ، تصریح می کند : بر اساس پیش بینی های فصلی و بلند مدت ، امسال کمبود بارش در چهارمحال و بختیاری 400 میلی متر است.

چراغپور با اشاره به زمستان و بهار عادی در چهارمحال و بختیاری، می گوید : بر اساس الگوی نقشه های سینوپتیک (ایستگاه هایی که به طور همزمان در سراسر دنیا بر اساس قوانین سازمان جهانی هواشناسی به طور 24 ساعته موظف به اندازه گیری و تهیه شاخصهای جوی و ارسال آنها در شبکه مخابراتی هستند ) ،تابستان امسال این استان شاهد خشکسالی هیدرولوژیکی (تاثیرات دوره هایی از نقصان ریزش های جوی شامل برف بر منابع آبهای زیرزمینی یا سطحی مانند جریان رودخانه ها، مخازن و دریاچه ها) است.

مدیرکل آب منطقه ای استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به این که این استان چهار سال متوالی با خشکسالی روبرو است ، می افزاید : سالانه 11 میلیارد مترمکعب آب از استان خارج می شود.

فرج الله صیادی تدوین و اجرای طرحهای آمایش سرزمین ، کنترل منابع آب سطحی و زیرزمینی به صورت سازه ای و غیر سازه ای ، بهینه سازی و تغییر الگوی مصرف آب ، توسعه اطلاعات پایه برای برنامه ریزی و مدیریت عرضه و تقاضای آب را از مهمترین راهکارهای مقابله با خشکسالی هیدروژلویکی برمی شمرد.

رییس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد هم با اشاره به شیبهای کوهستانی این استان ، می گوید : بارش برف بهترین نوع برای استفاده از منابع آب در این استان است.

حسین صمدی با اشاره به اهمیت برف در استان چهارمحال و بختیاری می افزاید : بارش به صورت باران در این استان سبب سیلاب و خسارت می‌شود و نمی‌توان به صورت بهینه از منابع آب استفاده کرد.

وی با اشاره به پوشش گیاهی ضعیف این استان ، تصریح می کند : پوشش گیاهی کم سبب کاهش نفوذ آب در زمین، کم آبی چشمه‌ها ، قنات‌ها و چاه‌ها می شود.

دکتر صمدی کاهش ذخایر آبی و در مواردی خالی شدن سد‌ها ، کمبود آب آشامیدنی در تابستان، وارد شدن خسارات فراوان به کشتزار‌ها و باغهای منطقه را از جمله پیامدهای بارش کم می داند.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری نیز می گوید : 99 درصد آب آشامیدنی مردم استان از آبهای زیر زمینی و چاه ها تامین می شود که بارش کم امسال سبب بیلان منفی در دشتهای استان شده است.

سعید اسکندری تاکید می کند : در صورت کاهش بارشها ، تابستان سال آینده آب شرب در 10 شهر این استان جیره بندی می شود.

وی حفر و اجاره چاه ، نوسازی شبکه های فرسوده ، ایجاد تصفیه خانه ، برداشت آب از رودخانه زاینده رود و انتقال آبهای کشاورزی را از مهمترین راهکارهای مقابله با خشکسالی سال آینده برمی شمرد.

اسکندری می گوید : مردم استان می توانند با مدیریت و کنترل صحیح و اصلاح الگوی مصرف آب از بروز بحرانهای ناشی از خشکسالی جلوگیری کنند.

صفدرنیازی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری هم خاطرنشان می کند: کشاورزان می توانند با تغییر الگوی کشت ، بازیافت آب ، افزایش بازده توزیع و انتقال آب و استفاده از روش های نوین آبیاری ،کم آبی سال آینده را پشت سر گذارند.

به گفته کارشناسان تشکیل کمیته های تخصصی با همکاری دستگاه های اجرایی و مراکز تحقیقاتی به منظور اعمال مدیریت در مصرف آب و مقابله با خشکسالی از جمله راهکارهای ضروری است که باید توجه ویژه ای به آن شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها