عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ضعف کارشناسان سازمان ملل در جمع آوری آمار کشورها

ضعف کارشناسان سازمان ملل در جمع آوری آمار کشورها
چهارشنبه 4 اسفند 1389  08:03 ق.ظ

رئیس مرکز امار ایران که در چهل و دومین نشست آمار سازمان ملل متحد حضور یافته است با اشاره به نقش آمار در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها، اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در زمینه تهیه آمارهای ملی و منطقه ای تشریح کرد.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دکتر عادل آذر در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها به تهیه سالانه شاخص های توسعه ای می پردازد بلکه با ارزیابی عملکرد برنامه های پنجساله و رصد چشم انداز بیست ساله، به اجرای بهتر برنامه های توسعه ای کمک می کند.

وی انتقاد همیشگی کشورهای در حال توسعه به سازمان ملل متحد را درباره ضعف کارشناسان این سازمان در شیوه جمع آوری آمارهای کشورها، نیز مطرح کرد و افزود: استفاده از آماری که از منابع غیر مسئول تهیه و با روش های آماری مبهم و ناشناخته جمع آوری شده اند، مورد تائید کشورها برای تعیین شاخص های توسعه ای نیست.

رئیس مرکز آمار کشورمان گفت: در سالهای اخیر، دفتر آمار ملل متحد به بهانه مستقل بودن، شاخص های غیرکمی را با استفاده از منابع غیررسمی و عمدتا غربی در ارزیابی خود از کشورها ملاک قرار داده است.

وی افزود: این دفتر برای افزایش شفافیت در گزارشهای خود با مراجع رسمی کشورها مشورت نمی کند.

دکتر عادل آذر در بیان نمونه ای از این بی توجهی گفت: مثلاً در گزارش سال 2010توسعه انسانی ملل متحد، به بهانه در دسترس نبودن آمارهای قدرت خرید مردم برای سنجش درآمد ملی، کشور کوبا به همراه 13 کشور دیگر، از فهرست این دفتر جهانی حذف شدند.

وی با اشاره به ابتکار ایران ، چین و کوبا در نشست ژانویه 2011 هیئت اجرایی برنامه عمران ملل متحد گفت : در بیانیه آن نشست اعضاء تائید کردند که دفتر آمار ملل متحد، بعلت مشورت نکردن با کشورها و استفاده از آمار و منابع مغرض و گاه غلط ، شاخص های صحیحی را به جهان ارائه نداده است.

به گفته رئیس مرکز آمار کشورمان در نشست چهل و دوم نیویورک قرار است به این خواست مهم کشورهای در حال توسعه توجه جدی شود.

خانم کاترین وال من، نماینده آمریکا در این نشست هم در مصاحبه با خبرنگار ما، انتقاد کشورهای در حال توسعه در این باره را رد نکرد ولی از پاسخگویی صریح درباره آن نیز طفره رفت.

اما این انتقاد کشورهای در حال توسعه را ، رئیس بخش آمارهای اکوسوک (شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد) تا حدودی رد کرد.

پائول چونگ، از کشور چین در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: با وجود اینکه انتقاد کشورهای در حال توسعه به این مبحث وارد است ولی بسیاری از این کشورها نیز با محرمانه خواندن اطلاعات آماری خود، دفتر آمار ملل متحد را در این مهم همراهی نمی کنند.

علی بن محبوب الرئیسی، مدیرکل آمار کشور عمان نیز که ریاست چهل و دومین نشست آمار سازمان ملل متحد را برعهده داشت به خبرنگار ما گفت: این انتقاد دو سویه همواره در میان کشورهای در حال توسعه و دفتر آمار ملل متحد وجود داشته است که در تلاشیم به راه حلی میانه برای ان دست یابیم.

چهل و دومین نشست آمار سازمان ملل متحد تا جمعه ششم اسفند در مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک ادامه دارد.

دستور کار اصلی نشست امسال کمیسیون آمار سازمان ملل متحد بررسی شاخص های توسعه انسانی است.

یکی از انتشارات مهم توسعه ای سازمان ملل متحد در هر سال نیز گزارش توسعه انسانی این سازمان است که از سوی دفتر توسعه انسانی برنامه عمران ملل متحد تهیه می شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها