عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شيـردهـي و 6 علامـت غيـرقـابـل‌اعتـماد

شيـردهـي و 6 علامـت غيـرقـابـل‌اعتـماد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  08:34 ق.ظ

 دكتر سيدعليرضا مرندي استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
شيـردهـي و 6 علامـت غيـرقـابـل‌اعتـماد


1 بيدار شدن مكرر در شب: هرچند كودكي كه از شير مادر تغذيه مي‌كند به طور طبيعي در طول شب به دفعات براي تغذيه بيدار مي‌شود ولي والدين ممكن است اشتباها بيدار شدن و شير خوردن مكرر او را طي ساعت‌هاي شب به حساب عدم كفايت شيرمادر بگذارند. بعضي از مادران حتي به توصيه‌ يا فشار اطرافيان، شيرخشك هم به فرزند خود مي‌خورانند و چون هضم آن خيلي مشكل‌تر و طولاني‌تر از شيرمادر است بنابراين شيرخوار ممكن است مدت طولاني‌تري بخوابد و طلب شير نكند و اين تصور غلط را براي خانواده ايجاد كند كه شيرمادر ناكافي بوده است.

2 مكيدن دست: مادر مي‌تواند از اين علاقه شديد به مكيدن براي افزايش حجم شير خود استفاده كند.

3 ظاهر رقيق شيرمادر: بعضي از مادران رنگ و غلظت شير دوشيده شده خود را با شير پاستوريزه يا شيرخشك مقايسه مي‌كنند كه اين كار صحيحي نيست.

4 زود به زود شيرخوردن: از ويژگي‌هاي ارزشمند شيرمادر آن است كه هضم بسيار آساني دارد و به سرعت جذب شود.

5 كوچك و نرم شدن پستان: پستان‌هاي مادر از 2 تا 3 روز پس از تولد نوزاد، پرخون‌تر و محتقن‌تر و همراه با افزايش توليد شير به سرعت بر حجم آنها افزوده مي‌شود. پس از چند روز اين حالت احتقان از بين مي‌رود ولي توليد شير همچنان افزايش مي‌يابد. بسياري از مادران كوچك‌تر و شل شدن پستان را حمل بر كاهش حجم شير خود مي‌كنند كه اين برداشت نادرستي است.

6 گريه زياد شيرخوار: هر چند بهتر است هرگاه شيرخواري گريه مي‌كند مادر او را زير پستان خود قرار دهد ولي درعين حال بسياري از شيرخواران صرف‌نظر از اينكه چگونه تغذيه شوند، همه روزه مدت زماني را گريه مي‌كنند.
 

rafiei.m

rafiei.m
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 36
محل سکونت : مرکزی
دسترسی سریع به انجمن ها