عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

گزارشی از زلزله 6.3 ریشتری در نیوزیلند

گزارشی از زلزله 6.3 ریشتری در نیوزیلند
چهارشنبه 4 اسفند 1389  09:04 ق.ظ

حادثه ساعت 1 بعد از ظهر سه شنبه فوریه 22 سال جاری به وقت محلی نیوزیلند رخ داد و مردم وحشت زده به خیابان ریختند. چهارم سپتامبر در همین منطقه زلزله 7.1 ریشتری به وقوع پیوسته بود که زلزله اخیر در واقع نوعی پس لرزه برای آن به شمار می رود. جان همیلتون مدیر امور عمومی شهر کریس چرچ مرگ 17 نفر را تایید کرده و اعلام کرده ممکن است شمار قربانیان افزایش پیدا کند. مرکز کریس چرچ بیشترین خسارات را متحمل شده است و نیروهای امداد می گویند شدت خرابی خیلی زیاد است.

زلزله هنگامی رخ داد که مردم در حال ناهار خوردن بودند و چندین پس لرزه نیز بعد از آن به وقوع پیوست. زلزله در عمق2.5 مایلی زمین رخ داد و اولویت اینک بیرون کشیدن مردمی است که زیر آوار مانده اند. پلیس و نیروی ارتش و نیروهای امداد از تمامی نقاط کشور فراخوانده شده اند و در منطقه کریس چرچ مشغول امداد شده اند. حدود 5 ماه قبل که زلزله 7 ریشتری همین منطقه را لرزاند کسی کشته نشد اما اینک کلیسای مرکزی شهر که جنبه سمبلیک هم داشت، کاملا تخریب شده است.

اورا کمبل که کارمند اداره ای در طبقه ششم ساختمانی در مرکز شهر بود گفت ناگهان دیدم زمین لرزید و شیشه ها شکسته شده و آجرها فرو ریخت. مردم همگی فریاد می کشیدند و سعی می کردند به بیرون از ساختمان بروند. خطوط تلفن از جمله تلفن مرکز فوریتها قطع شده و مردم با مشکلات زیادی روبرو شده اند. جاده ها شکافته شده و با ترکیدن لوله برخی خیابانها دچار سیل زدگی شده اند. برق 80 درصد از شهر کاملا قطع شده و مردم بدون برق بسر می برند.

پروازها لغو شده و هیچ هواپیمایی اجازه پرواز تا اطلاع ثانوی را ندارد. از سال 1931 تا 5 ماه قبل که زلزله 7 ریشتری جنوب نیوزیلند رخ داد، زلزله دیگری نیامده بود اما اینک زلزله 6.3 ریشتری خیابانها را به بیابان تبدیل کرده است. مرکز زلزله شناسی امریکا آنرا پس لرزه ماه سپتامبر نامیده است.

fahime14

fahime14
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 470

دسترسی سریع به انجمن ها