عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فاصله 60 هزار تومانی دخل و خرج کارگران

فاصله 60 هزار تومانی دخل و خرج کارگران
چهارشنبه 4 اسفند 1389  09:15 ق.ظ

فاصله 60 هزار تومانی دخل و خرج کارگران  
عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با انتقاد از شیوه افزایش دستمزدها، سرعت رشد هزینه ها را 2 برابر افزایش سالیانه دستمزدها دانست و گفت: افزایش دستمزد سال 88 و امسال 40 هزار تومان بود اما هزینه‎های کارگران 100 هزار تومان رشد داشته است.
داود قادری در گفتگو با مهر با انتقاد از شیوه افزایش دستمزد کارگران، گفت: هر ساله در شورای عالی کار بر پایه نرخ تورم بانک مرکزی بحث و بررسی هایی صورت می گیرد و در نهایت نیز درصدی تحت عنوان افزایش مزد در نظر گرفته می شود.
عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران اظهار داشت: متاسفانه با این روش می بینیم که پس از افزایش دستمزد و اعلام آن، نرخ تورم نیز افزایش می یابد و باید گفت افزایش حقوق ها باعث افزایش قیمت ها و تورم می شود.
قادری ادامه داد: می توان گفت هر وقت که به حقوق کارگران هزار تومان افزوده شد از آن طرف هزینه های آنها دو هزار تومان افزایش یافته است.
وی خاطر نشان کرد: در واقع نحوه بررسی موضوع هدفمند کردن یارانه ها در مسئله دستمزد باید به این صورت باشد که دولت اعلام کند برای تثبیت قیمت ها و جلوگیری از افزایش هزینه های سبد خانوار چه برنامه ای خواهد داشت؟
این مقام مسئول کارگری بیان داشت: پس چنانچه کنترل هزینه ها در قالب طرح هدفمندی یارانه ها اجرا می شود پس باید امیدوار باشیم که شکاف بین دستمزدها و هزینه ها ترمیم خواهد شد.
به گفته قادری، تثبیت قیمتها به مراتب از افزایش سالیانه دستمزدها بهتر خواهد بود و تاثیرات بیشتری در زندگی کارگران خواهد گذاشت چون افزایش سالیانه مزدها تاکنون نتوانسته است فاصله بین هزینه ها و حقوق نیروی کار را کاهش دهد.
عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، ترمیم شکاف هزینه ها و دریافتی نیروی کار را متوجه دولت دانست و گفت: پس اگر دولت بتواند فاصله را در کنار کنترل و تثبیت قیمت های سبد خانوار دنبال کند، به مراتب از افزایش دستمزدها تاثیرات بهتری خواهد داشت.
این مقام مسئول کارگری تاکید کرد: البته در مورد نحوه افزایش فعلی دستمزدها و پیشنهاداتی که توسط برخی از نمایندگان کارگری ارائه می شود باید گفت که امکان تحقق ارقام بالا وجود ندارد.
قادری به حداقل دستمزد 263 هزار تومانی سال 88 و 303 هزار تومانی سال جاری اشاره کرد و گفت: با اینکه افزایش دستمزد در این دو سال 40 هزار تومان بوده است اما هزینه های خانوار کارگری در همین مدت 100 هزار تومان بود.
وی تصریح کرد: متاسفانه فاصله و شکاف بین دریافتی ها و هزینه ها رو به افزایش است. البته دولت می تواند در قالب سبد کالا و بن این شکاف ها را کاهش دهد، اما اگر قیمت ها ثابت بماند، معیشت خانوار کارگری تقویت خواهد شد.
این مقام مسئول کارگری بیان داشت: در مورد بن کالا و یا کمک های جانبی و حمایتی نیز باید بگویم شورای عالی کار و دولت می توانند با در نظر گرفتن تورمی نبودن طرح ها، نحوه حمایت های جانبی از معیشت کارگران را بررسی کنند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها