عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نرخ بيكاري 10 درصدي طبق تحليل وزارت كار

نرخ بيكاري 10 درصدي طبق تحليل وزارت كار
چهارشنبه 4 اسفند 1389  09:25 ق.ظ

نرخ بيكاري 10 درصدي طبق تحليل وزارت كار  
معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت كار گفت: اعتقاد وزارت كار اين است كه نرخ بيكاري نزديك به 9 تا 10 درصد است و شايد مركز آمار بنا به مصالح خود اين تحليل را قبول نداشته باشد اما حرف اصلي را نيز آنها مي‌زنند.
حسين فروزان مهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، در خصوص آخرين وضعيت تدوين سند توسعه اشتغال ملي، اظهار داشت: سند ملي بنابر آخرين گزارش مرحله دوم كه مشاور مادر ارائه كرد 48 درصد آن پيشرفت داشته است.
وي ادامه داد: با توجه به زمان‌بندي اوليه اين سند وضعيت خوبي دارد اما با توجه به تصميم اخيري كه در شوراي عالي اشتغال گرفته شد زمان‌بندي تغيير كرد تا اين موضوع زودتر به نتيجه برسد.
 تشكيل كميته اختصاصي تهيه و تدوين سند توسعه ملي
معاون وزير كار با بيان اينكه كميته اختصاصي تهيه و تدوين سند توسعه ملي در وزارت كار فعال شده است، گفت: اميدواريم با تجهيز گروه‌هاي مختلف كارشناسي در يك بازه زماني اين سند تدوين شود و در حال حاضر بسياري از ايرادات اين موضوع حل شده است كه مي‌توانست در آخر كار مشكل ايجاد كند.
فروزان‌مهر يكي از مشكلات را برنامه‌ريزي و تدوين از سطح خرد به كلان يا از پايين به بالا دانست و تصريح كرد: حوزه اشتغال و بازار كار يك موضوع فرابخشي است و بنابراين براي اين موضوع از اسناد پيوست قانون برنامه پنجم استفاده شد و مهم‌ترين ايراد اوليه برآورد و در نظر گرفتن نيازهاي مربوط به بازار كار بود، در صورتي كه اين بازار در تعامل با بازارهاي چهارگانه است.
وي تاكيد كرد: نمي‌توان بازار سرمايه را بدون تاثير بر روي بازار كار در نظر گرفت و لذا اين تغيير رويكرد رخ داد.
تدوين سند توسعه ملي با نگاه به اسناد بالا دستي و جزئيات استاني
به گفته معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت كار، قرار است كه در تدوين سند بحث برنامه‌ريزي بالا به پايين و در سطح استاني از پايين به بالا خواهد بود.
وي با بيان اينكه سند توسعه اشتغال ملي يك برنامه عملياتي و اجرايي محسوب مي‌شود، بيان داشت: براي مباحث تدوين سند تقدم و تاخر ايجاد شده است و طبق زمان‌بندي اوليه قرار بود اين سند بهمن‌ماه سال آينده تكميل شود اما مباحث اولويت‌دار انجام شده و كار آماده است.
حركت جهشي براي رسيدن به ايجاد 2.5 ميليون شغل در سال
معاون وزير كار در پاسخ به اين سوال كه از سال آينده چه ميزان شغل طبق برنامه ايجاد خواهد شد، گفت: هدف‌گذاري برنامه پنجم رسيدن به نرخ بيكاري 7 درصد است و طبق محاسبات نياز به ايجاد 1.1 ميليون شغل است اما در حال حاضر استراتژي دولت و تاكيد رئيس جمهور اين است كه با يك حركت خوب 2.5 ميليون شغل در سال ايجاد خواهد شد.
وي در پاسخ به اينكه رئيس جمهور در نطق تلويزيوني 2.4 ميليون شغل را عنوان كردند، اظهار داشت: هر چه رئيس جمهور عنوان كردند همان مدنظر است و به همين خاطر برنامه فشرده‌تر انجام خواهد شد.
فروزان‌مهر، افزود: تا پايان دولت دهم هدف برنامه تحقق خواهد يافت و اين موضوع بديهي نيست و اكنون در بخش مسكن اين اتفاق رخ داده است.
 دستيابي به نرخ بيكاري 5 درصد، قطعا
معاون وزير كار در پاسخ به اين سوال كه رئيس جمهور معتقدند تا پايان سال 92 مشكل اشتغال حل خواهد شد و نرخ بيكاري به 4 تا 5 درصد مي‌رسد، تصريح كرد: هر چه كه رئيس جمهور گفته است قطعا انشاءالله همان خواهد شد.
وي در مورد اينكه در حال حاضر نرخ بيكاري براساس سخنان رئيس جمهور 9 تا 10 درصد است، بيان داشت: مرجع اصلي اعلام نرخ بيكاري مركز آمار است و احتمال دارد كه اين مركز به رئيس جمهور اعلام كردند.
 تحليل وزارت كار از نرخ بيكاري 9 تا 10 درصد است
وي افزود: تحليل ما اين است كه روند نرخ بيكاري نزولي است اما اعلام آن به ما ارتباطي ندارند اما اعتقاد وزارت كار اين است كه نرخ بيكاري نزديك به 9 تا 10 درصد است و شايد مركز آمار بنا به مصالح خود اين تحليل را قبول نداشته باشد اما حرف اصلي را نيز آنها مي‌زنند.
 رسيدن آمار اشتغال به 1.8 ميليون نفر
معاون وزير كار و امور اجتماعي با بيان اينكه امسال يك ميليون و 600 هزار شغل ايجاد شده است،‌ خاطرنشان كرد: اين آمار فراتر خواهد رفت و در حال حاضر بخشي از آن در حال راستي‌آزمايي است و احتمال دارد آمار به مرز يك ميليون و 800 هزار شغل نيز برسد.
وي تاكيد كرد: استانداران مسئولان آمارها هستند و اين موضوع توسط وزارت كار و امور اجتماعي نظارت و كنترل شده است.
فروزان‌مهر در پاسخ به اين سوال كه جزئيات سرمايه‌گذاري اشتغال ايجاد در طرح راستي‌آزمايي مشخص است، گفت: خير؛ به علت اينكه سرانه هزينه سرمايه‌گذاري در بخش‌ها متفاوت است مثلا در بخش ساختمان سرانه هزينه ايجاد يك شغل حدود 18 ميليون تومان است و هر 60 متر مربع يك شغل پايدار محسوب مي‌شود.
 تعهد 20 هزار ميلياردي بانك در بخش مسكن اشتغال‌زا است
وي هزينه ساخت هر مترمربع ساخت و ساز را 270 تا 300 هزار تومان دانست و اظهار داشت: حدود 20 هزار ميليارد تومان تعهد بانك‌ها براي بخش مسكن است كه عمدتا مربوط به مسكن مهر است و حدود 16 هزار ميليارد تومان آن قرارداد منعقد شد و نيز حدود 7 هزار ميليارد تومان آن پرداخت شده است.
وي افزود: 20 درصد نيز افراد سرمايه آورده دارند كه نزديك به 9 هزار ميليارد تومان مجموع اعتبار مي‌شود و در صورتي كه اين عدد تقسيم 18 ميليون سرانه يك فرصت شغلي شود 500 هزار فرصت شغل در بخش مسكن مي‌شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها