عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انديشه و مكتب امامت و ولايت ستون فقرات فعاليت‌هاي فرهنگي است

انديشه و مكتب امامت و ولايت ستون فقرات فعاليت‌هاي فرهنگي است
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:54 ق.ظ

89/12/04 - 09:53
شماره:8912040193
احمدي‌نژاد در ديدار طلاب و روحانيون:
انديشه و مكتب امامت و ولايت ستون فقرات فعاليت‌هاي فرهنگي است

خبرگزاري فارس: رئيس جمهور انديشه و مكتب امامت و ولايت را ستون فقرات كار فرهنگي و اساس احياي كمالات انساني دانست.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، ‌محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور عصر امروز (سه شنبه) در ديدار جمعي از طلاب و روحانيون ‌فعاليت‌هاي فرهنگي را مأموريتي انقلابي و تاريخ‌ساز دانست و گفت: انديشه و مكتب امامت و ولايت ستون فقرات كار فرهنگي و اساس احياي كمالات انساني است و بدون اتصال به امامت و ولايت هيچ نوع هدايت و اثر بخشي وجود نخواهد داشت‌.

وي با اشاره به اهميت فعاليت‌هاي فرهنگي اظهار داشت‌: فرهنگ اصلي‌ترين مأموريت انقلاب است و چنانچه فاقد اين مؤلفه مهم معرفي شود، انقلاب معنا و مفهوم واقعي خود را از دست خواهد داد‌.

رئيس جمهور خاطر‌نشان كرد‌: در انديشه اسلامي حتي فعاليت‌هاي سياسي‌، اقتصادي و اجتماعي نيز بايد در خدمت فرهنگ، كمالات انساني و ارزش‌هاي الهي قرار گيرد‌.

‌احمدي‌نژاد مزيت نسبي و نقطه قوت ملت ايران در عرصه‌هاي سياسي و بين‌المللي را فرهنگ دانست و گفت: در عرصه جهاني نقطه قوت ملت ايران فرهنگ است؛ اگرچه در عرصه‌هاي اقتصادي و سياسي گلوگاه‌هاي جهاني در دست دشمنان ملت ايران قرار دارد اما عرصه فرهنگ كه با جان و دل انسان‌ها آميخته است، از مزيت‌ها و نقاط قوت ملت ايران محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه نقش فعاليت‌هاي فرهنگي بسيار فراتر از پاسخگويي به يك هجمه فرهنگي است، اظهار داشت: در هر عرصه‌اي قرار گرفتن در موضع دفاع در واقع به معناي پذيرش شكست تدريجي و موجب عقب‌نشيني‌هاي پي‌در‌پي خواهد شد و ميرنده است.

رئيس جمهور اظهار داشت‌: دشمن به دنبال تخريب فرهنگي است و هر ملتي كه كوچكترين اثري از اصالت‌هاي انساني و معنوي داشته باشد، دشمنان با برنامه‌ريزي آن ملت را مورد هجوم قرار مي‌دهند.

احمدي‌نژاد افزود: اگرچه در فعاليت‌هاي فرهنگي در موضع هجوم قرار داريم اما در حال جنگ نيستيم و بايد تلاش كرد تا عرصه‌هاي جهاني از انديشه، جهان‌بيني و مكتب تعالي بخش لبريز شود‌.

وي با اشاره به اينكه امروز انديشه اومانيسم و سرمايه‌داري رو به اضمحلال و سقوط است، ‌ادامه داد: اين انديشه در دهه‌هاي اخير هيچ ايده، تحليل و افق جديدي به بشريت عرضه نكرده و اين بدين معناست كه سوخت تاريخي اين انديشه رو به پايان بوده و ديگر كاركردي ندارد و نقش خود را از دست داده است.

رئيس جمهور با اشاره به آغاز بيداري اسلامي در جهان و اينكه دنيا به دنبال راهي نو و گسترش عدالت‌، پاكي و صلح واقعي است، گفت: فطرت انسان‌ها در حال بيداري است و بشريت گرايش شديدي به پاكي و عدالت و صلح واقعي پيدا كرده است كه بايد به اين نياز پاسخ داده شود و در اين راستا انديشمندان ايراني و در محوريت آنها علما و روحانيون مي‌توانند نقش موثري ايفا كنند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه با كار پراكنده و بي‌هدف نمي‌توان به نيازهاي بشريت پاسخ داد، اظهار داشت: كار هدفمند يعني اينكه همه تلاش‌ها و فعاليت‌ها در يك راستا هم‌افزا و در جهت پاسخگويي به نيازهاي روز بشري قرار گيرد.

وي خاطرنشان كرد: كساني كه تصور مي‌كنند جمهوري اسلامي ايران از نظر فرهنگي عقب‌رفت داشته است، در اشتباه هستند چراكه شرايط امروز ملت ايران با 32 سال گذشته قابل مقايسه نيست. ملت ايران پس از انقلاب اسلامي در داخل و در عرصه‌هاي جهاني به لحاظ فرهنگي روند صعودي داشته است و امروز همبستگي ملي، هوشمندي، آگاهي، آرمان‌هاي انقلاب، خودباوري، اميد به آينده و ايمان زلال در بين ملت ايران موج مي‌زند.

رئيس جمهور ادامه داد: امروز نسل سوم و چهارم انقلاب بسيار هوشمندتر و متعالي‌تر از نسل اول در صحنه و دفاع از آرمان‌هاي انقلاب حضور دارند.

‌احمدي‌نژاد با بيان اينكه موقعيت و وضعيت سياسي انقلاب تابعي از وضعيت فرهنگي كشور است، تصريح كرد: اگر ملت ايران در عرصه فرهنگي دچار آسيب مي‌شد، بي‌ترديد جلوه سياسي انقلاب هم دچار آسيب مي‌شد؛ در صورتيكه جمهوري اسلامي ايران از لحاظ سياسي رو به پيشرفت بوده و در عرصه جهاني تأثير‌گذار و فعال است.

وي با طرح اين سؤال كه چرا دنياي استكباري در كار ضد فرهنگي خود قوي و منسجم عمل مي‌كند، گفت: نظام غرب مفاهيم را ساده و در دسترس قرار داده و دائماً آن‌را ترويج مي‌كنند، از اين‌رو در همه عرصه‌هاي اجتماعي‌، سياسي و حتي اقتصادي هيچ كس عليه اين مفاهيم سخني به ميان نمي‌‌آورد، بنابراين مي‌بايست‌ قبل از هر چيز، مفاهيم اساسي فرهنگي خودمان را تبيين كرده و تصوير واحدي از آن ارائه دهيم.

رئيس جمهور افزود: دولت براي جبران اين كاستي‌ها در گام اول و در جريان سفرهاي استاني به دنبال ايجاد ذهنيت‌هاي مشترك در عرصه فرهنگ و ارائه تصويري واحد از فعاليت‌هاي فرهنگي است‌.

احمدي‌نژاد هدف از فعاليت‌هاي فرهنگي را تربيت و هدايت انسان برشمرد و اظهار داشت‌: تربيت به معناي بالفعل كردن استعدادهاي الهي انسان و تنظيم رفتارها بر اساس موازين اسلامي و صحيح است.

وي تربيت و هدايت را نيازمند چند ويژگي دانست و خاطرنشان كرد: فردي كه به دنبال انتقال ارزش‌ها و اخلاقيات اسلامي و الهي به ديگران است، ابتدا بايد اين اخلاقيات را در وجود خود ايجاد كرده باشد، ضمن اينكه انتقال ارزش‌ها نيازمند عشق و محبت است و با برخورداري از اين مؤلفه‌ها است كه تربيت و هدايت اثربخش و سازنده خواهد بود.

رئيس جمهور افزود: باورم اين است آن عاملي كه موعظه‌ها را اثر بخش مي‌كند، عشق‌، ايمان و پيوستگي موعظه‌گر با امام و انسان كامل است. خارج از امام و خط ارتباط با امام هستي، هيچ ارزشي براي اتكاء و معرفي وجود ندارد.

احمدي‌نژاد خاطر‌نشان كرد‌: هدايت زماني معنا پيدا مي‌كند كه هدف و قله حركت مشخص باشد. انسان كامل قله كمال انساني است و انسان براي حركت در اين مسير، معياري جز امام و انسان كامل ندارد.

وي افزود: هدف اصلي از فعاليت‌هاي فرهنگي، قرار‌دادن انسان در صراط مستقيم الهي است و صراط مستقيم غير از وجود نازنين امام عصر (عج) و انسان كامل نيست‌.

رئيس جمهور افزود: جمهوري اسلامي كه نظام متصل به امامت و ولايت است، مأموريت دارد تا بشريت را به امام هستي دعوت كند و در اين راستا اقتصاد، سياست و عمران و آباداني پشتوانه اين مأموريت محسوب مي‌شوند‌.

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه زمان آن فرا رسيده كه به بشريت الگوي مناسبي براي رسيدن به كمال معرفي شود، گفت: ملت ايران در مقابل نظام سرمايه‌داري كه موضوعاتي مانند دموكراسي‌، اومانيسم و اصالت تمايلات انساني را به بشريت معرفي كرده و موجبات سقوط انسان را فراهم كرده است، مي‌تواند بشريت را به خزانه الهي يعني بقيه‌الله دعوت كند.

وي با تأكيد بر اينكه بايد با ادبيات جهاني با ملت‌ها سخن بگوييم، اظهار داشت‌: بايد اسلام‌، انسان كامل‌، ‌حقيقت توحيد و جامعه جهاني را با زبان فهم امروز جهان، تبيين و معرفي كنيم‌.

رئيس جمهور با اشاره به تمركز شيطان براي دور‌كردن انسان‌ها از حقيقت امام هستي، گفت‌: به فضل الهي ملت ايران از وسوسه شياطين و همه مدعيان دروغگو عبور كرده و حركت نوراني خود را تا رسيدن به قله‌هاي كمال با قدرت و درخشندگي ادامه خواهد داد‌.

احمدي‌نژاد تصريح كرد‌: دشمنان امروز توحيد‌ كه سرسخت‌ترين‌، فريبكارترين و با نفوذترين در طول تاريخ هستند، در آستانه سقوط و اضمحلال قرار دارند و به فضل الهي روز غلبه حق بر باطل خواهد رسيد.

در ابتداي اين ديدار تعدادي از روحانيون و اساتيد حوزه‌هاي علميه با بيان اينكه دولت دهم همواره در مسير تقويت رابطه خود با علما و روحانيون بوده، خواستار فراهم شدن زمينه‌اي از سوي دولت در جهت ارائه تبليغات روحانيت كه نتايج فرهنگي را در جامعه به همراه خواهد داشت، شدند و به مسائل و مشكلات فرهنگي و راهكارهايي نيز اشاره كردند.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286870
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها