عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نقيب‌زاده: تركيه مي‌تواند به عنوان يك متحد ممتاز در اتحاديه اروپا ايفاي نقش كند

نقيب‌زاده: تركيه مي‌تواند به عنوان يك متحد ممتاز در اتحاديه اروپا ايفاي نقش كند
چهارشنبه 4 اسفند 1389  10:59 ق.ظ

89/12/04 - 10:47
شماره:8912040277
نشست «تركيه؛ بازيگرى جديد در منطقه» -3
نقيب‌زاده: تركيه مي‌تواند به عنوان يك متحد ممتاز در اتحاديه اروپا ايفاي نقش كند

خبرگزاري فارس: استاد علوم سياسي دانشگاه تهران با بيان اينكه تركيه نمي‌تواند به اتحاديه اروپا بپيوندد، گفت: نهايت جايگاهي كه مي‌توان براي تركيه در اتحاديه اروپا متصور شد يك متحد ممتاز است و نه يك عضو.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبري فارس (توانا)، احمد نقيب‌زاده استاد علوم سياسي دانشگاه تهران در نشست «تركيه؛ بازيگري جديد در منطقه» كه در مركز پژوهشي ديپلماسي ايراني برگزار شد، طي سخناني در خصوص « سياست خارجه تركيه» اظهار داشت: بحث غرب‌گرايي در سياست خارجي تركيه از ابتدا وجود داشته و امروزه اين موضوع در پيوستن به اتحاديه‌ اروپا تبلور پيدا كرد.
وي افزود: به نظرم تركيه نمي‌تواند به اتحاديه اروپا بپيوندد و رهبران جديد تركيه نيز در ملاقاتي كه با رهبران اروپا داشتند، متوجه اين موضوع شده‌اند و به همين دليل گرايشات جديدي در سياست خارجي تركيه پيدا شده است.
اين استاد دانشگاه تهران تصريح كرد: نكته اولي كه در اين زمينه بايد به آن توجه كرد پيش زمينه مذهبي در اتحاديه اروپا است چراكه مسيحيت يكي از پايه‌هاي بنيادين تمدن اروپا است و بعيد به نظر مي‌رسد كه اروپائيان يك كشور مسلمان را در ميان خود بپذيرند؛ هرچند كه اين كشور سكولار باشد.
نقيب‌زاده ادامه داد: موضوع دوم خاطره تاريخي اروپائيان است؛ اروپايي‌ها اصطلاحي به نام «كله ترك» دارند كه متعلق به زماني است كه ترك‌ها به مرزهاي وين رسيده بودند و مخالفين ترك‌ها مقالات زيادي در خصوص شخصيت و هويت آنها كه بسيار نيز ضد تركي بود، نوشتند.
وي عامل سوم را مشكلات اتحاديه اروپا در سال‌هاي اخير دانست و گفت: حضور كشورهاي جديد و بحث‌هاي فرهنگي كه از سال 1999 شروع شد، پايه‌هاي اتحاديه اروپا را تضعيف كرده است لذا اكنون اضافه شدن كشور ديگري به اتحاديه اروپا با يك فرهنگ متفاوت مي‌تواند به مشكلات اتحاديه بيفزايد.
استاد علوم سياسي دانشگاه تهران اضافه كرد: بنابراين نهايت جايگاهي كه مي‌توان براي تركيه در اتحاديه اروپا متصور شد، يك متحد ممتاز است، نه يك عضو.
نقيب‌زاده خاطرنشان كرد: فشارهاي زيادي كه اتحاديه اروپا به قوه قضائيه تركيه آورد، هم به طرف اروپايي و هم به طرف تركيه نشان داد كه وضعيت هماهنگ سازي چقدر دشوار است لذا همين امر نشان داد كه ترك‌ها بايد از اروپا روي گردانده و به مناطق ديگر نگاه كنند.
وي ادامه داد: در واقع سياست خردمندانه فعلي تركيه به اين سمت است كه با افزايش وزن سياسي خودشان راه رسيدن به اتحاديه اروپا را هماهنگ كنند و اگر هم نتوانستند چيزي را از دست نداده‌اند.
استاد علوم سياسي دانشگاه تهران با بيان اينكه تركيه در نگاه اول به پان تركيسم توجه كرده و ايران را به عنوان يك رقيب در اين راستا ديده‌ است، گفت: تركيه در نگاه دوم به كشورهاي عرب و مسلمان توجه كرده كه ما مي‌توانيم با حكومت اسلامي خود الگوي كشورهاي مسلمان باشيم.
نقيب‌زاده در پايان تأكيد كرد: در نتيجه تركيه خود را به صورت دروازه ورود اروپا به كشورهاي مسلمان و ترك زبان نشان داد تا از اين طريق اهميت خود را به اروپا نشان دهد و اگر نيز موفق به عضويت در اتحاديه نشد نفوذ خود را در منطقه افزايش داده است.
انتهاي پيام/خ

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها