عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نظافت: جلوگيري از فراموشي تاريخ رسالت شعر است

نظافت: جلوگيري از فراموشي تاريخ رسالت شعر است
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:04 ق.ظ

89/12/04 - 09:55
شماره:8912040070
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس/
نظافت: جلوگيري از فراموشي تاريخ رسالت شعر است

خبرگزاري فارس: يك شاعر گفت: رسالت شعر اين است كه از فراموش شدن يك مقطع تاريخي جلوگيري كرده و نسل جوان را با اتفاقات جنگ آشنا كند.

مجيد نظافت، شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشيه نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس با تعريفي از شعر جنگ گفت: شعر جنگ به شعري اطلاق مي‌شود كه در آن از باورها سخن گفته شود و به همين دليل بايد آثاري در خور اين وضعيت براي آن خلق شود چراكه تجلي باروهاي انساني - ايراني تاريخ مصرف ندارد.


اين شاعر در ادامه ضمن اشاره به اينكه برگزاري اين كنگره‌ها سبب گرم شدن بازار ادبيات مي‌شود عنوان كرد: كساني در اين كنگره‌ها ورود پيدا مي‌كنند كه شايد در هيچ زماني فرصت هنرنمايي نداشته باشند؛ برگزاري اين كنگره‌ها شاعران را به سوي خلق اثر جديد و ناشران را وادار به چاپ اين آثار مي‌كند.


نظافت با تاكيد بر اين مطلب كه اين كنگره‌ها نبايد به يك زمان مشخص محدود شود اضافه كرد: زماني شعر دفاع مقدس تهييجي بود، تنها براي زمان درگيري در جنگ مطرح مي‌شد اما هم‌اكنون اين رويه انتقال به نسل‌هاي بعدي چنان است كه از شتابناك و شعاري بودن به يك روال عادي بازگشته است.


اين شاعر تاكيد كرد: در حال حاضر شاعران با نوعي حسرت از جمع‌شدن سفره جنگ و بسته شدن در باغ شهادت شعر سرودند كه آن جنگ فيزيكي به پايان رسيده است؛ اما اكنون بيمي در جان شاعر است كه آن زمان فراموش شود.


وي در خاتمه سخنان خود ابراز داشت: رسالت شعر اين است كه از فراموش شدن يك مقطع تاريخي جلوگيري كرده و نسل جوان را با اتفاقات جنگ آشنا كند.


انتهاي پيام/و/6

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها