عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مسئول پاسخگويي در قبال تعطيلي موسسات اعتباري غيرمجاز نيستيم

مسئول پاسخگويي در قبال تعطيلي موسسات اعتباري غيرمجاز نيستيم
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:15 ق.ظ

89/12/04 - 00:25
شماره:8912031378
تكرار/ رئيس كل بانك مركزي در گفت‌وگو با فارس:
مسئول پاسخگويي در قبال تعطيلي موسسات اعتباري غيرمجاز نيستيم

خبرگزاري فارس: رئيس كل بانك مركزي به بيان ناگفته‌هايي از تعطيلي موسسات و تعاوني‌هاي اعتباري غير مجاز پرداخت و گفت: اين موسسات كه تعطيل شده‌اند مجوزي از بانك مركزي نداشته‌اند از همين رو اين بانك مسئول پاسخگويي درخصوص عملكرد موسسات بدون مجوز نيست.

محمود بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، در ارتباط با وضعيت تسهيلات گيرندگان و سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتبار و تعاوني‌هاي اعتباري غيرمجاز تعطيل شده، بيان كرد: اجازه بدهيد بنده بعداً در اين خصوص صحبت كنم.


وي تأكيد كرد: اين تعاوني‌ها قبلاً مجوزهاي تعاوني را دريافت كرده و هيچ مجوزي از بانك مركزي اخذ نكرده بودند؛ بانك مركزي هم‌اكنون در راستاي ساماندهي با اين موسسات و تعاوني‌ها وارد عمل شده است.


اين مقام مسئول در شبكه بانكي در واكنش به طرح اين نكته از جانب خبرنگار فارس مبني بر اينكه با اين حساب، سپرده‌گذاران اين تعاوني‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري مي‌توانند به دريافت سرمايه خود اميدوار باشند، تصريح كرد: اين افراد مشكلي ندارند.* تكذيب تشكيل ستاد ويژه از سوي بهمنيدرحالي كه برخي منابع خبري از تشكيل ستادي براي رسيدگي به وضعيت تسهيلات گيرندگان و سپرده‌گذاران موسسات و تعاوني‌هاي غيرمجاز تعطيل شده خبر داده بودند، بهمني اين مورد را تكذيب كرد و گفت: به هيچ وجه ستادي در اين خصوص در بانك مركزي تشكيل نشده است.


رئيس كل بانك مركزي ادامه داد: خود آقايان براساس موجوديت الان بايد پاسخگو باشند؛ موسسات و تعاوني‌هاي غير مجاز كه تعطيل شده‌اند مسئوليت پاسخگويي را بعهده دارند.


وي تأكيد كرد: اين موسسات كه تعطيل شده‌اند مجوزي از بانك مركزي نداشته‌اند از همين رو اين بانك مسئول پاسخگويي درخصوص عملكرد موسسات بدون مجوز نيست.


به گفته بهمني، وقتي كه اين موسسات و تعاوني‌ها بدون مجوز تشكيل شده و اقدام به تأسيس شعب مي‌نمايند بايد پاسخ مشتريان خود را بدهند.


اين مقام مسئول در شبكه بانكي با بيان اينكه هر نهاد ديگري نيز به اين موسسات و تعاوني‌ها مجوز داده بايد الان پاسخگو باشد، گفت: اصلاً منطقي نيست كه تعاوني يا موسسه‌ بدون مجازي پول مردم را بدون اطلاع و مجوز بانك مركزي دريافت كند و آن وقت در شرايط مشابه وضعيت فعلي، اين بانك را مسئول بدانند.* بانك مركزي منابع موسسات غيرمجاز را بلوكه نكرده استبهمني در واكنش به اعلام اين نكته از سوي موسسات غيرمجاز تعطيل شده مبني بر بلوكه شدن منابع اين موسسات نزد بانك مركزي، اظهار كرد: به هيج وجه بانك مركزي منابع اين موسسات و تعاوني‌هاي اعتباري غير مجاز را بلوكه نكرده است.


گزارش فارس حاكي‌است، مسئولان ارشد برخي از موسسات و تعاوني‌هاي اعتباري بدون مجوز علت تعطيلي شعب خود را بلوكه شدن منابعشان نزد بانك مركزي عنوان مي‌كنند.


از طرف ديگر اين موسسات با وعده‌هاي پرداخت تسهيلات با سودهاي پايين موفق به جذب سپرده‌هاي حجم عظيمي از مردم شده‌اند و با تعطيل شدن شعب آنها در حقيقت وضيعت سپرده‌گذاران و تسهيلات گيرندگان در حاله‌اي از ابهام فرورفته است.


جدا از وضعيت مبهم سپرده‌هاي سپرده‌گذران در اين موسسات و تعاوني‌هاي تعطيل شده بايد گفت وضعيت وثايق دريافتي اين موسسات از تسيهلات گيرندگان نيز نامشخص است چراكه اطلاعات كسب شده در اين خصوص بيانگر دريافت وثايق كلان و سنگين در ازاي پرداخت تسهيلات به متقاضيان اين مؤسسات و تعاوني‌هاي اعتباري غيرمجاز است.


انتهاي پيام/ص

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1780
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها