عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

عربستان با افزايش توليد اوپك مخالفت كرد

چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:27 ق.ظ

89/12/04 - 10:44
شماره:8912040202

خبرگزاري فارس: وزير نفت عربستان با تاكيد بر اين كه بازار نفت از نظر عرضه اشباع است گفت: نگراني‌هاي سياسي مهمترين علت افزايش قيمت نفت در روزهاي اخير بوده كه عاملي موقتي است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز در حالي كه قيمت نفت طي روزهاي اخير به بالاي 100 دلار در هر بشكه رسيده است عربستان نيز از افزايش بيشتر توليد نفت و عرضه آن به بازارهاي جهاني خودداري كرده است .

تشديد تنشهاي سياسي در ليبي قيمت نفت را به بالاي 106 دلار رسانده كه اين رقم در دو سال و نيم اخير بي سابقه است . در چنين شرايطي كنفرانس بين المللي انرژي با شركت نمايندگاني از كشورهاي بزرگ مصرف كننده و توليد كننده انرژي در شهر رياض پايتخت عربستان آغاز به كار كرده است .

علي النعيمي وزير نفت عربستان تاكيد كرد اوپك همواره براي افزايش توليد نفت آماده است ولي اين مساله تنها زماني خواهد بود كه بازار به نفت بيشتري نياز داشته باشد .

وي در جمع خبرنگاران تصريح كرد در شرايط كنوني بازار نفت از لحاظ عرضه اشباع است و هيچ نيازي به افزايش توليد نفت نيست . شرايط بازار نفت تحت تاثير آثار رواني و نگرانيهاي سياسي است كه اين مساله در كوتاه مدت خواهد بود و تاثير بلند مدت نخواهد داشت .

وي افزود شرايط فعلي با شرايط سال 2008 كه قيمت نفت به 147 دلار در هر بشكه رسيد متفاوت است . امروز عرضه و تقاضاي نفت در حالت تعادل قرار دارند .

نوبو تاناكا رييس سازمان بين المللي انرژي نيز گفت گرچه عرضه نفت در شرايط كنوني براي تامين تقاضا كافي است ولي اگر سطح قيمت نفت در شرايط كنوني باقي بماند خطر جدي عليه رشد و رونق اقتصادي جهان خواهد بود و مي تواند اقتصاد جهاني را با بحراني شبيه سال 2008 روبرو كند .

وي افزود اگر قيمت نفت در سال 2011 به بيش از 100 دلار برسد شرايطي مشابه بحران مالي 2008 اتفاق خواهد افتاد . سازمان بين المللي انرژي حافظ منافع مصرف كنندگان نفت در جهان محسوب مي شود.

وزير نفت ايران به عنوان رييس دوره اي اوپك در اين نشست شركت نكرده است و تنها محمد علي خطيبي نماينده ايران در اوپك در اين كنفرانس شركت كرده است .

انتهاي پيام//

حسین  منی و انا من حسین

labeik_ya_khameneei

labeik_ya_khameneei
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 1757
دسترسی سریع به انجمن ها