عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

اخطار نماینده بویراحمد درباره برداشت از حساب ذخیره ارزی

اخطار نماینده بویراحمد درباره برداشت از حساب ذخیره ارزی
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:55 ق.ظ

نماینده دنا و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی ، درباره طرح تمدید قانون برداشت از حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی اخطار قانون اساسی دارد.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، براساس این طرح که دو فوریت آن دیروز به تصویب رسید ، دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برداشته می شود و یک میلیارد دلار آن برای متروی تهران، 700 میلیون دلار به متروی کلان شهرها و 300 میلیون دلار نیز به حمل و نقل عمومی سایر شهرها اختصاص می یابد.

ستار هدایتخواه این طرح را مغایر اصول 3 و 75 قانون اساسی دانست و گفت: براساس اصل 3 ،این طرح میان تهران و سایر شهرها قائل به تبعیض شده است و براساس اصل 75 قانون اساسی بار مالی بر دولت تحمیل می کند.

وی از رئیس جلسه خواست اگر این اخطارها را وارد می داند از مجلس نظرخواهی کند.

لاریجانی گفت: مغایرت این طرح با اصل سوم قانون اساسی روشن نیست چرا که مجلس می تواند برای برخی شهرهای پرجمعیت تصمیم بگیرد و این تبعیض نیست اما درباره بار مالی این طرح مطابق اصل 75 قانون اساسی باید نظر مجلس را جویا شویم.

با رأی گیری به عمل آمده نمایندگان با 54 رأی موافق ، 44 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع این اخطار را وارد ندانستند ( در رأی گیری های مجلس نصف + یک آرا ملاک تصویب قرار می گیرد).

قانون استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها 22 دی 88 به تصویب رسیده بود اما به دلایلی اجرا نشد.

این طرح در زمان تصویب در سال 88 با ایراد شورای نگهبان مبنی بر مغایرت با اصل 75 قانون اساسی و تحمیل بار مالی بر دولت مواجه شد که مجلس بر نظر خود اصرار کرد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

 

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها