عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مجلس ؛ مجازات های قضات بی صلاحیت را تعیین کرد

مجلس ؛ مجازات های قضات بی صلاحیت را تعیین کرد
چهارشنبه 4 اسفند 1389  11:58 ق.ظ

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه تشکیلات دادسرا و دادگاه عالی و نظارت انتظامی بر رفتار قضایی ، مجازات های قضات بی صلاحیت را تعیین و مشخص کردند.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، براساس ماده 47 این لایحه ، دادگاه عالی صلاحیت پس از بررسی گزارش کمیسیون و استماع مدافعات و اظهارات قاضی که در صلاحیتش تردید شده است ،‌ در صورت احراز عدم صلاحیت ، حسب مورد ، وی را به یکی از مجازات های زیر محکوم می نماید.

- تبدیل به وضعیت اداری و در مورد قضات نظامی لغو ابلاغ قضایی و اعاده به یگان خدمتی.

- باز خریدی

- بازنشستگی در صورت دارا بودن شرایط قانونی.

- انفصال از مشاغل قضایی

- انفصال دائم از خدمات دولتی

درتبصره 1 این ماده آمده است:عدم ارائه لایحه دفاعیه یا عدم حضور قاضی در دادگاه ، با وجود ابلاغ وقت ، مانع از رسیدگی نیست.

همچنین براساس تبصره 2 این ماده ، مشمولین بندهای (4) و (5) این ماده از مزایای ماده (21)‌این قانون بهره مند می شوند.

در ماده دیگر این لایحه که به تصویب نمایندگان رسید آمده است: دادگاه عالی صلاحیت و تجدیدنظر آن ، از سه عضو تشکیل و در تهران مستقر است.

رئیس و اعضاء دادگاه عالی صلاحیت از بین قضات گروه یازده و رئیس و اعضا تجدیدنظر آن از بین قضات گروه دوازده توسط رئیس قوه قضائیه تعیین می شوند.

قضات یاد شده باید حداقل بیست سال سابقه کار قضایی داشته باشند.

در تبصره این ماده آمده است: در صورتی که در بالاترین گروه به تعداد کافی قاضی نباشد یا از رسیدگی معذور باشند ، اعضا دادگاه عالی تجدیدنظر صلاحیت ، از بین قضات گروه یازده و بالاتر توسط رئیس قوه قضائیه تعیین می شوند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها