عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کاهش تعداد مبتلایان به هپاتیت در استان سیستان و بلوچستان

کاهش تعداد مبتلایان به هپاتیت در استان سیستان و بلوچستان
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:05 ب.ظ

انجام واکسیناسیون و اجرای برنامه های آموزشی مستمر باعث کاهش چشمگیر ابتلا به هپاتیت در 19 سال گذشته در سیستان و بلوچستان شده است.

 
 

به گزارش اخبار چندرسانه ای واحد مرکزی خبر به نقل از وب دا، دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب در همایش تازه های درمان هپاتیت ب و پیوند کبد گفت: در گذشته تعداد زیادی از مردم استان سیستان و بلوچستان از عوارض ابتلا به بیماری هپاتیت رنج می بردند اما با برنامه ریزی های صورت گرفته به تدریج جلوی افزایش روند ابتلا به بیماری در استان تا حدود زیادی گرفته شد.

دکتر مسعود صالحی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری زاهدان، نیز در این همایش با اشاره به اینکه بیماری هپاتیت ب امروزه یکی از شایعترین بیماری ها در دنیاست، گفت: هم اکنون 3 درصد از جمعیت استان سیستان و بلوچستان ناقل این بیماری هستند. وی افزود: بیماری هپاتیت ب علائم قابل توجهی ندارد و به وسیله انجام آزمایش خون تشخیص داده می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 10 هزار بیمار مبتلا به هپاتیت ب در سیستان و بلوچستان شناسایی شده اند، پیش بینی کرد: تعداد کل مبتلایان 100 هزار نفر می باشند که با توجه به بی علامت بودن بیماری، شناسایی نشده اند.

وی تصریح کرد: میزان ابتلا به بیماری هپاتیت ب در سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین کشوری 2 تا 3 برابر بیشتر است که با اقدامات انجام شده این میزان همچنان رو به کاهش است.

در این همایش همچنین آخرین یافته ها و اقدامات انجام شده در خصوص کنترل هپاتیت ب و پیوند کلیه توسط متخصصان بررسی و بحث و تبادل نظر شد.

گفتنی است: هپاتیت ب یک بیماری ویروسی است که کبد را درگیر می کند. ممکن است فرد از ابتلای خود به بیماری هپاتیت آگاه نباشد، چون بیماری می تواند بدون علامت باشد یا علائمی خفیف مانند آنفولانزا داشته باشد. در این صورت فرد بدون اینکه بداند ویروس را به دیگران منتقل می کند. بهترین راه تشخیص ابتلا به بیماری انجام آزمایش خون است.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها