عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برچسب های فلورسنت کمکی به جراحی اعصاب

برچسب های فلورسنت کمکی به جراحی اعصاب
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:15 ب.ظ

خبرگزاری ایسکانیوز: آسیب تصادفی به اعصاب نازک در حین عمل جراحی می تواند عواقب شدیدی به همراه داشته باشد از جمله درد مزمن که ممکن است منجر به فلج دایم شود.


به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز" به نقل از physorg دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا از دانشکده پزشکی سن دیگو درمانی برای این منظور پیشنهاد کردند که پپتیدهای فلورسنت تزریقی، قادر به دیدن اعصاب است و به جراحان حتی قبل از مواجه شدن با اعصاب هشدار می دهد.
این یافته ها در نسخه آنلاین مجله نیچر بیوتکنولوژی منتشر شده است.
حفظ عصب تقریبا در تمام عمل های جراحی مهم است ،نگوین استادیار سر و گردن می گوید: به عنوان مثال اعصابی که توسط تومورها مورد هجوم قرار گرفته اگر جراحی در یک محیط عفونت زا انجام پذیرد ممکن است اعصاب دیگر آسیب دیده یا موقعیت آنها به خطر بیفتد.
نگوین و همکارانش در مرکز سرطان مورس در حال توسعه و تزریق سیستماتیک ماده نشاندار شده با ماده فلورسان پپتید ( قطعه پروتیین متشکل از اسیدهای آمینه ) به موش هستند، پپتید ترجیحا به بافت عصب محیطی پیوند داده می شود و ایجاد کنتراست ( تا ده برابر ) متمایز از بافت مجاور غیر عصبی می کند، این اثر در عرض دو ساعت رخ داده و برای شش تا هشت ساعت بدون تاثیر مضر بر اعصاب و یا رفتار حیوانات باقی می ماند.
البته دانشمندان هنوز برچسب اعصاب فلورسنت را بر روی انسان ها آزمایش نکرده اند.
نگوین گفت : جالب این است که برچسب فلورسنت حتی اعصاب آسیب دیده یا قطع شده را نیز تشخیص می دهد به شرط آنکه جریان خون نگه داشته شود.
این کشف نشان می دهد که برچسب فلورسنت در جراحی های آینده برای ترمیم اعصاب می تواند بسیار مفید واقع شود.
در حال حاضر برای جلوگیری از صدمه اتفاقی به اعصاب در حین عمل جراحی در درجه اول به مهارت جراح و بعد تکنیک الکترومیوگرافی بستگی دارد، این تکنیک با تحریک الکترودها به شناسایی اعصاب حرکتی می پردازد که به عنوان مثال در عمل جراحی غده پروستات، صدمه به آن می تواند به بی اختیاری ادرار و اختلالات دیگر منجر شود.
دانشمندان می گویند همانطور که کارگران ساختمانی برای حفاری نیاز به نقشه دارند که بتوانند کابل های زیرزمینی را تشخیص دهند جراحان نیز برای عمل نیاز به نقشه دقیقی از جایگاه اعصاب دارند
 

aavfei

aavfei
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 265

دسترسی سریع به انجمن ها