عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

شاعر فلسطيني: سال آينده براي آزادي فلسطين جشن خواهيم گرفت

شاعر فلسطيني: سال آينده براي آزادي فلسطين جشن خواهيم گرفت
چهارشنبه 4 اسفند 1389  12:17 ب.ظ

شاعر فلسطيني: سال آينده براي آزادي فلسطين جشن خواهيم گرفت
جدال شعراي فلسطيني و صهيونيست در جشنواره جهاني نيكاراگوئه

خبرگزاري فارس: اقدام يك شاعر صهيونيست در جشنواره جهاني شعر نيكاراگوئه موجب مخالفت شعراي حاضر در اين جشنواره از جمله شعراي عرب و به‌ويژه شعراي فلسطيني شد.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» جشنواره جهاني شعر كه از يكشنبه گذشته در شهر گراناداي نيكاراگوئه آغاز به كار كرده است شاهد جدال شعراي عرب و اسرائيلي بود.
بنابر گزارش پايگاه خبري الجزيره، «هافا بنحاس كوهين» شاعر اسرائيلي آغازگر اين جدال بود و هنگامي كه براي ارائه شعرش به بالاي سن رفته بود، گفت: قصيده‌ام را به زبان مادري مردم اسرائيل ارائه مي‌كنم؛ زباني كه مردم اسرائيل از 400 هزار سال پيش به آن سخن گفته‌اند.
بنابر اين گزارش سخن اين زن اسرائيلي موجب عصبانيت 140 شاعر حاضر در اين جشنواره شد و سخنان اين شاعر صهيونيست را «كذب» خواندند.
اين در حالي بود كه حاضران سخنان او درباره زبان عبري را دروغي تاريخي دانسته و اعلام كردند هدف او از اين سخنان سياسي است اما «هافا بنحاس كوهين» علي‌رغم آنكه حاضران زبان عبري را زبان مرده مي‌خواندند شعرش را به اين زبان كه تنها در چند دهه اخير و پس از اشغال فلسطين احيا شده، خواند.
اما واكنش شعراي عرب بلافاصله پس از خوانده‌شدن شعر عبري از سوي شاعر صهيونيست صورت گرفت و «فخري رطروط» شاعر فلسطيني پس از او قصايد خود را قرائت كرد و در انتهاي سخنانش با اشاره به دروغ‌پردازي شاعر اسرائيلي در پاسخ به ادعاي وي گفت: «آخرين شعر من تقديم به شهر اريحا است كه عمر آن بيش از 8 هزار سال نيست».
وي همچنين با تبريك پيروزي انقلاب ملت مصر گفت: «در سال آينده براي آزادي فلسطين جشن خواهيم گرفت» كه در اين هنگام حاضران اين جلسه با تشويق و حمايت از اين سخن شاعر فلسطيني انتقاد خود را از غرور و تكبر شاعر اسرائيلي را بيان داشتند.
در همين حال «فخري رطروط» در گفت‌وگو با پايگاه الجزيره گفت: اين بار اولي نيست كه شاهد جدال شعراي عرب و صهيونيست در اين جشنواره هستيم و سال گذشته نيز شاهد اين گونه اقدامات شعراي اسرائيلي بوديم.
 

bmasoudd

bmasoudd
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 621

دسترسی سریع به انجمن ها